Powrót
kalendarz ekonomiczny

Walutowa Prasówka - 3 lutego 2020

Rośnie liczba ofiar koronowirusa, a notowania na chińskiej giełdzie spadają. Jednocześnie Chiny oskarżają USA o sianie nadmiernej paniki, zamiast zaoferowanie pomocy. Chociaż w ubiegły piątek Brexit oficjalnie stał się faktem, to jednak wobec tego, że i Boris Johnson, i Unia Europejska zapowiadają, że nie pójdą na ustępstwa, niepewność wokół kursu funta brytyjskiego pozostaje silna. Inwestorzy czekają na rozpoczęcie negocjacji handlowych w marcu. 

CHINY 

Po tym, jak Stany Zjednoczone jako pierwsze wprowadziły zakaz wjazdu na swoje terytorium obywatelom z Chin oraz odmówiło wjazdu wszystkim obcokrajowcom, którzy podróżowali po Chinach w ciągu ostatnich dwóch tygodni, Chiny oskarżyły USA o sianie nadmiernej paniki i dawanie złego przykładu innym państwom. Po 10 dniach przerwy azjatyckie rynki w końcu zostały otwarte. Jak można się było tego spodziewać inwestorzy gwałtownie wycofują się z chińskich akcji; Indeks Shanghai Composite spadł o 8%. Ludowy Bank Chin już rozpoczął interwencję m.in. obniżając stopy procentowe i przekazując dziś na chińską giełdę 22 miliardy dolarów. Jednocześnie chińskie ministerstwo spraw zagranicznych zapowiedziało, że wpływ koronawirusa na gospodarkę jest tymczasowy. Małe uspokojenie przyniosło także WHO, które ogłosiło, że epidemia koronawirusa jest problemem o zasięgu globalnym, ale ograniczenia takie jak zakaz handlu i zakaz podróży do Chin nie są koniecznością. Pomimo tego, w Hongkongu 2400 pracowników medycznych strajkowało żądając całkowitego zamknięcia granic z Chinami. Na chwilę obecną koronawirus zabił 362 osoby, a ok. 17 500 osób jest zarażonych. W ubiegłym tygodniu kurs CNY przez kilka dni spadł poniżej 7 CNY za dolara amerykańskiego, co stanowiło psychologiczną barierę. Dziś przed południem kurs USD/CNY wynosił 7,0192 USD, a kurs CNY/PLN 0,5540 PLN. 

https://uk.reuters.com/article/us-china-health/china-counts-economic-cost-of-virus-as-markets-plunge-death-toll-up-idUKKBN1ZX00T

https://tvn24bis.pl/wiadomosci-gieldowe,76/koronawirus-w-chinach-wplywa-na-tamtejsza-gielde,1003304.html

Istotne dane dla CNY:

  • 7 lutego (piątek) - bilans handlowy oraz dane o imporcie i eksporcie w Chinach

WIELKA BRYTANIA

Brexit stał się faktem, co dla Wielkiej Brytanii było z pewnością najważniejszym momentem we współczesnej historii. Według agencji Reuters w piątek wielu Brytyjczyków świętowało, ale też wielu z nich okazało "obojętność i ulgę". Ulgi na pewno nie odczuli jednak inwestorzy na rynkach finansowych. Zapowiedź twardych negocjacji handlowych i ze strony Borisa Johnsona, i Unii Europejskiej potęguje obawy o to, że import i eksport do UK w przyszłości będzie utrudniony. W piątek prezydent Francji oraz kanclerz Niemiec uznali Brexit za smutny moment, będący punktem zwrotnym dla całej Unii Europejskiej. Z kolei prezydent Trump poparł Brexit stwierdzając, że Brytyjczycy w końcu uwolnili się z “tyranii Brukseli”. Warto zwrócić jeszcze uwagę na wewnętrzną dezintegrację Zjednoczonego Królestwa: Szkocja oraz Irlandia Północna chciały zostać w UE, pojawiają się więc głosy, że Brexit może doprowadzić do niepodległości Szkocji oraz zjednoczenia Irlandii.  Rozpoczęła się korekta funta - kurs funta brytyjskiego dziś przed południem wynosił 5,0926 PLN. 

Nie przegap: Jaki będzie kurs funta po Brexicie?

UNIA EUROPEJSKA

Dane ze Strefy Euro opublikowane w poprzednim tygodniu były gorsze od oczekiwań inwestorów, dlatego jak na razie kurs EUR nie ma żadnych symptomów, które mogłyby powodować wzrost. W piątek w związku z Brexitem Unia Europejska straciła 15% gospodarki oraz światową stolicę finansową, jaką jest Londyn. W dodatku chiński wirus pogorszył trendy na rynku, na czym zyskał dolar amerykański. Analitycy podkreślają także, że zwiększa się dysproporcja pomiędzy gospodarkami Strefy Euro a USA. Dziś przed południem kurs EUR wynosił 4,3015 PLN, a kurs eurodolara wyniósł 1,1061 USD. 

Istotne dane dla EUR

  • 3 lutego (poniedziałek) PMI dla UE, Niemiec, Francji i Włoch
[Głosów: 3   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz