Powrót
inflacja CPI

Walutowa Prasówka - 3 sierpnia 2021

W pierwszym tygodniu sierpnia kurs eurodolara pozostaje stabilny, podobnie jak pozostałe główne waluty. Druga połowa wakacji na rynkach finansowych zaczyna się serią raportów o zatrudnieniu m.in. w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Australii, którym towarzyszyć będą posiedzenia banków centralnych.    

Nie wiesz jak wymienić USD najkorzystniej? Sprawdź ofertę od Kantoronline.pl.

Stany Zjednoczone - USD

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o ważnym posiedzeniu FED, dzisiaj możemy już z całą pewnością stwierdzić, że Rezerwa Federalna nie wzbudziła na rynku innych emocji, poza głębokim rozczarowaniem. Komunikat FED o tym, że w najbliższym czasie polityka monetarna pozostanie niezmieniona, pogrzebał nadzieje inwestorów. Nawet zapewnienia Jerome Powella, który podkreślił, że spodziewa się „znacznego wzrostu”, którego oznaką będą stabilne ceny i maksymalne zatrudnienie, nie zdołały pocieszyć uczestników rynku. Ucierpiał na tym kurs dolara amerykańskiego, który w minioną środę tracił na wartości wobec EUR.

Dodatkowym bodźcem do ucieczki od dolara amerykańskiego były słabe dane o PKB za II kwartał w USA, który zamiast wzrostu 8,5% pokazał wynik 6,5%. Niemniej jednak, zapowiedziane na ten tydzień dane związane z USD mogą nadać nastrojom rynkowym nowy kierunek.

Dziś przed południem kurs USD/PLN wynosił 3,8301 PLN.

Ważne dane dla USD

  • 3 sierpnia (wtorek) - zamówienia na dobra trwałe w USA
  • 4 sierpnia (środa) - raport ADP
  • 6 sierpnia (piątek) - zatrudnienie w sektorze pozarolniczym w USA

Strefa Euro - EUR

Zwiększyła się liczba symptomów pokazujących, że Strefa Euro jest w fazie silnego wzrostu, co zaskoczyło większość analityków. Ubiegły tydzień pokazał, że w Niemczech PKB wzrosło o 1,5% w II kw., a w całej Unii Europejskiej PKB wzrosło o 2% kw/kw. Dodatkowo zmniejszyła się stopa bezrobocia, a indeks nastrojów gospodarczych nieznacznie wzrósł. Na nowo pojawiają się spekulacje odnośnie możliwego zaostrzenia polityki monetarnej przez Europejski Bank Centralny.

W obecnym tygodniu publikacje danych związanych z kursem EUR mogą wzbudzać niewielkie zainteresowanie ze strony inwestorów i nie mieć większego wpływu na kursy walut. Rynek wyczekuje teraz informacji, jakie będą publikowane po posiedzeniach banków centralnych m.in. Australii i Anglii oraz na raport dotyczący zatrudnienia w USA.

Dziś przed południem kurs EUR/USD wynosił 1,1893 USD, a kurs EUR/PLN wynosił 4,5525 PLN.

Ważne dane dla EUR

  • 3 sierpnia (wtorek) - sprzedaż detaliczna Strefy Euro
  • 4 sierpnia (środa) - nowe zamówienia przemysłowe w Niemczech
  • 6 sierpnia (piątek) - produkcja przemysłowa w Niemczech

Źródła

  1. https://www.reuters.com/
  2. https://pl.investing.com/

Treść artykułu jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Serwis Kantoronline.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie lektury artykułu.

[Głosów: 3   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz