Powrót
kalendarz ekonomiczny

Walutowa Prasówka - 30 marca 2020

Rynki azjatyckie, amerykańskie i europejskie pozostają chwiejne, a zmienność eurodolara wynosi ok. 10,5%. Według Reutersa przeciwdziałanie załamaniu światowej gospodarki kosztowało już 10 bilionów dolarów i liczba ta będzie rosnąć. Informacje dotyczące rozprzestrzeniania się koronawirusa w Europie i Ameryce nie są optymistyczne, nie wiadomo także, kiedy kontynenty zanotują szczyt epidemii. Skutki pandemii koronawirusa pogarsza wojna cenowa na linii Moskwa-Rijad. Baryłka ropy osiągnęła już najniższą cenę od 2002 roku i kosztuje tylko 23,03 USD

Strefa Euro

Sytuacja we Włoszech od tygodnia zaczyna się stabilizować, ponieważ spada dzienny przyrost zgonów spowodowanych koronawirusem. Teraz wahania europejskiej waluty może spowodować dzisiejsze spotkanie ministrów finansów Strefy Euro. Ministrowie podejmą decyzję w sprawie skorzystania z Europejskiego Mechanizmu Stabilności (ESM). Problem jednak w tym, że istnieje ryzyko, że jeśli podejmą decyzję o skorzystaniu z awaryjnego funduszu, inwestorzy zamiast zyskać zaufanie do europejskich rynków, stracą je i rozpoczną wyprzedaż euro. Tymczasem zamiar decydentów jest inny i chcą oni swoimi działaniami przywrócić zaufanie rynków. W obecnej sytuacji trudno stwierdzić, czy skorzystanie z ESM jest przedwczesne, czy adekwatne do sytuacji. Inwestorzy oczekują także, że niebawem Unia Europejska zwiększy autonomię państw członkowskich w sprawie polityki fiskalnej. Waluty należące do krajów rynków wschodzących w tym PLN, nadal pozostają pod presją, chociaż agencja Fitch w piątek utrzymała ocenę Polski A- z perspektywą stabilną. Inwestorzy są przygotowani na to, że odczyty ze Strefy Euro przyniosą pesymistyczne dane, nie wiadomo jednak jaka będzie ich skala.

Istotne dane dla EUR:

  • 30 marca (poniedziałek) - Indeks Nastrojów Konsumentów ze Strefy Euro
  • 31 marca (wtorek) - inflacja HICP ze Strefy Euro
  • 1 kwietnia (środa) - indeks PMI dla przemysłu ze Strefy Euro
  • 3 kwietnia (piątek) - indeks PMI dla usług ze Strefy Euro

https://uk.reuters.com/article/europe-stocks/european-shares-dip-as-virus-fears-intensify-idUKL4N2BN25I

Rosja i Arabia Saudyjska

Koronawirus pcha światową gospodarkę w kierunku recesji, a tymczasem wojna cenowa o ropę naftową trwa w najlepsze. Arabia Saudyjska wydobywa więcej ropy niż potrzebuje świat i ceny baryłki ropy spadają. Od czasu nieudanych rozmów wiedeńskich OPEC Rijad i Moskwa nie potrafią się ze sobą porozumieć. Na 10 kwietnia Algieria wezwałą kraje do posiedzenia Komisji “OPEC+”, aby zapobiec dalszym obniżkom. Interwencje w sprawie sporu Rosji i Arabii Saudyjskiej rozważa teraz Donald Trump, ponieważ niskie ceny ropy destabilizują amerykański sektor energetyczny. Część senatorów z Białego Domu domaga się, aby nałożyć na Arabię Saudyjską sankcje.

https://uk.reuters.com/article/uk-global-oil/oil-hits-18-year-low-as-lockdowns-diminish-demand-idUKKBN21G0XI?il=0

USA

Trump wycofał się ze swojego planu otwarcia gospodarki w połowie kwietnia. Teraz wznowienie pracy firm zostało zaplanowane na koniec kwietnia. Decyzja ta zapadła po tym, jak liczba ofiar śmiertelnych spowodowanych COVID-19 przekroczyła liczbę 2460. W USA zostały wprowadzone surowe przepisy dotyczące wychodzenia z domu. Nowy Jork jest cichy, podobnie jak większość miast w USA. Rynki czekają na raport z amerykańskiego rynku pracy za marzec, które mogą już odzwierciedlać zmniejszoną liczbę etatów. Inwestorzy czekają także na dane z przemysłu i usług, które mogą pokazać duże spadki.

Istotne dane dla USD:

  • 31 marca (wtorek) - indeks Chicago PMI oraz Indeks Nastrojów Konsumentów
  • 1 kwietnia (środa) - raport ADP oraz ISM dla przemysłu
  • 2 kwietnia (czwartek) - bilans handlowy USA
  • 3 kwietnia (piątek) - raport z rynku pracy i ISM dla usług

https://uk.reuters.com/article/uk-health-coronavirus-usa/trump-backs-off-plan-to-reopen-businesses-by-mid-april-amid-coronavirus-warnings-idUKKBN21G0M8

Wielka Brytania

W ubiegłym tygodniu agencja Fitch obniżyła rating Wielkiej Brytanii do AA-. Decyzja ta od razu odbiła się na kursie GBP, który stracił 1% wobec USD. W UK pogłębia się epidemia koronawirusa, ale premier Boris Johnson wprowadził już surowe zakazy dotyczący wychodzenia z domu prze Brytyjczyków. Niestety został także najważniejszym przywódcą w Europie, który jest zakażony koronawirusem. Inwestorzy spodziewają się spadków zarówno jeśli chodzi o dane dotyczące przemysłu, jak i usług w UK.

https://uk.reuters.com/article/uk-britain-stocks/london-stocks-drop-on-prolong-lockdown-fears-idUKKBN21H0TS

Istotne dane dla GBP:

  • 1 kwietnia (środa) - PMI dla przemysłu z Wielkiej Brytanii
  • 3 kwietnia (piątek) - PMI dla usług z Wielkiej Brytanii

 

[Głosów: 2   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz