Powrót
inflacja CPI

Walutowa Prasówka - 31 maja 2021

Utrzymujące się obawy o inflację mogą pogorszyć sytuację walut rynków wschodzących. Otwarcie gospodarek europejskich wspiera euro, a gołębia polityka Rezerwy Federalnej ciąży na kursie dolara amerykańskiego. 

Stany Zjednoczone - USD

Decydenci z FED utrzymują, że wzrost cen w USA jest zjawiskiem przejściowym i nie stanowi problemu. Majowy indeks Conference Board utrzymał się na poziomie 117,2, pokazując niewielki spadek z 117,5 wobec danych z kwietnia. Tak jak oczekiwano, liczba zasiłków dla bezrobotnych w ostatnim tygodniu spadła do 406 tys. z 444 tys. Szacunkowe PKB dla USA za pierwszy kwartał utrzymało wartość 6,4%. W ciągu najbliższych miesięcy spodziewane jest zacieśnienie polityki pieniężnej w USA.

Dziś przed południem kurs USD/PLN wynosił 3,6770 PLN.

Ważne dane dla USD

 • 31 maja (poniedziałek) - święto bankowe
 • 1 czerwca (wtorek) - ISM dla przemysłu
 • 3 czerwca (czwartek) - raport ADP/ ISM dla usług
 • 4 czerwca (piątek) - raport z rynku pracy USA

Strefa Euro - EUR

Dane gospodarcze ze Strefy Euro są coraz lepsze, a do tego w całej Europie liczba nowych przypadków zachorowań na COVID-19 systematycznie spada, zmniejsza się także liczba ofiar. Już kilka krajów z Europy zaszczepiło więcej niż jedną trzecią swojej populacji. Krzepiące informacje płyną z Włoch i Hiszpanii, w których turystyka zaczyna nabierać tempa.

W ostatnim tygodniu niemiecki wskaźnik klimatu biznesowego Ifo przekroczył oczekiwania, pokazując poprawę z 99,6 do 99,2. Kurs EUR/USD ma powody do umocnienia, które jest prawdopodobne w okolicach 10 czerwca, po kolejnym posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego we Frankfurcie.

Z punktu widzenia EUR w tym tygodniu kluczowe dane będą dotyczyć inflacji w Niemczech oraz inflacji w Strefie Euro. Według oczekiwań rynkowych inflacja w Niemczech w maju wzrośnie do 2,3%, a w Strefie Euro inflacja pokaże wzrost do 1,9%.

Ważne dane dla EUR

 • 31 maja (poniedziałek) - inflacja HICP z Niemiec
 • 1 czerwca (wtorek) - inflacja HICP i PMI dla przemysłu Strefy Euro
 • 3 czerwca (czwartek) - PMI dla usług Strefy Euro
 • 4 czerwca (piątek) - sprzedaż detaliczna Strefy Euro

Wielka Brytania - GBP

Zadłużenie sektora publicznego w Wielkiej Brytanii wzrosło do 31,0 mld GBP. Komunikatem z Banku Anglii, który spowodował wzrost funta w ostatnim tygodniu była informacja o podwyższeniu stóp procentowych na początku 2022 roku. W tym tygodniu inwestorzy będą śledzić przemowy Baileya z BoE we wtorek i czwartek, szczególnie uwzględniając jastrzębie sygnały. We czwartek poznamy odczyt PMI dla usług z Wielkiej Brytanii. W kwietniu wskaźnik ten poprawił się do 61,8 i identyczny wynik jest oczekiwany w maju.

Dziś przed południem kurs GBP/PLN wynosił 5,2095 PLN.

Ważne dane dla GBP

 • 31 maja (poniedziałek) - święto bankowe
 • 1 czerwca (wtorek) - PMI dla przemysłu Wielkiej Brytanii
 • 3 czerwca (czwartek) - PMI dla usług Wielkiej Brytanii

Źródło:

 1. https://www.reuters.com/markets/. Dostęp: 31 maja 2021.

Treść artykułu jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Serwis Kantoronline.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie lektury artykułu.

[Głosów: 1   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz