Powrót
inflacja CPI

Walutowa Prasówka - 31 sierpnia 2020

Na rynku walutowym tydzień rozpoczyna się spokojnie. W Chinach i USA zachorowania na COVID-19 utrzymują się w trendzie spadkowym, ale w niektórych europejskich krajach zbliżają się do niebezpiecznych poziomów z kwietnia br. Pomimo wszystko, inwestorzy cierpliwie czekają na ożywienie.

Stany Zjednoczone - USD

Dolar amerykański może nadal tracić na wartości wobec EUR po tym, jak Jerome Powell ogłosił nową strategię uśrednionego celu inflacyjnego (AIT) podczas gołębiego przemówienia w ubiegłym tygodniu w Jackson Hole. Inwestorzy nie są jeszcze przekonani do końca, co zmieni nowa strategia FED, dlatego spodziewamy się, że uwaga rynku będzie skoncentrowana na komentarzach FED. W dłuższej perspektywie istnieje nadzieja na to, że zmiany te doprowadzą do wzrostu apetytu na ryzykowne aktywa. Wiele wskazuje na to, że dyskusja na temat zmian polityki pieniężnej dopiero się zaczęła. Pośród ważnych danych inwestorzy czekają przede wszystkim na publikację raportu z rynku pracy, którego tempo wzrostu może zostać zahamowane przez liczbę zachorowań na COVID-19 w USA.

Dziś w południe kurs USD/PLN wynosił 3,6896 PLN.

Istotne dane dla USD:

  • 1 września (wtorek) - ISM dla przemysłu USA
  • 2 września (środa) - raport ADP
  • 4 września (piątek) - raport z rynku pracy USA

Strefa Euro - EUR

Wakacyjny chill na rynkach finansowych się kończy, ale ożywieniu gospodarczemu w Europie zagraża druga fala zakażeń koronawirusem. W kilku krajach europejskich liczba przypadków COVID-19 w ostatnim tygodniu osiągnęła poziomy zbliżające się do szczytów z pierwszej fali pandemii, zmuszając lokalne władze do ponownego nałożenia restrykcji, przez które ucierpi gospodarka. Największy wzrost zachorowań zanotowano w Hiszpanii (9,6 tys.) oraz Francji (6 tys.). Z uwagi na pogłębiający się kryzys zdrowotny, istotne dane ekonomiczne mogą mieć w najbliższym czasie ograniczony wpływ na kurs EUR. Inwestorzy wyczekują wskaźników PMI oraz danych o PKB za drugi kwartał z Włoch oraz inflacji za sierpień z Niemiec.

Dziś w południe kurs EUR/USD wzrósł do 1,1917 USD (ostatni raz dotarł do tego poziomu w kwietniu 2018 roku), a kurs EUR/PLN spadł do poziomu 4,3917 PLN.

Istotne dane dla EUR:

  • 31 sierpnia (poniedziałek) - inflacja HICP Niemiec
  • 1 września (wtorek) - PMI dla przemysłu oraz inflacja HICP Strefy Euro
  • 3 września (czwartek) - PMI dla usług Strefy Euro
  • 4 września (piątek) - zamówienia przemysłowe Niemiec

Wielka Brytania - GBP

Niepewność ws. Brexitu nadal ma największy wpływ na notowania GBP.  Według nieoficjalnych informacji, minister Michael Gove, rozpoczął przygotowania do Brexitu bez umowy, co (jeśli jest prawdą) miałoby niebagatelny wpływ na wycenę EUR/GBP. W tym tygodniu odbędą się także kolejne rozmowy pomiędzy Davidem Frostem a Michelem Barnierem. Ponieważ Wielka Brytania już weszła w techniczną recesję, rynki są teraz zainteresowane tym, jak szybko gospodarka może się odbić. Wobec obaw o drugą falę pandemii koronawirusa, kurs EUR/GBP pozostaje zmienny.

Istotne dane dla GBP:

  • 1 września (wtorek) - PMI dla przemysłu Wielkiej Brytanii
  • 3 września (czwartek) - PMI dla usług Wielkiej Brytanii

Treść artykułu jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Serwis Kantoronline.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie lektury artykułu.

[Głosów: 1   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz