Powrót
Chiny

Walutowa Prasówka - 4 listopad 2019

Na rynkach finansowych początek listopada jest optymistyczny. Inwestorzy wierzą w to, że niedługo zakończy się wojna handlowa USA-Chiny, o czym skwapliwie zapewniają negocjatorzy z Pekinu i Waszyngtonu. Niektórzy w zasięgu wzroku widzą także koniec Brexitu, przy czym ta kwestia wydaje się bardziej dyskusyjna. Na posiedzeniu FOMC, Powell oznajmił, że jest daleki od podwyższenia stóp procentowych, na co rynki zareagowały pozytywnie. 

BREXIT

Brexitowa farsa trwa: Unia Europejska po raz trzeci zgodziła się na przesunięcie Brexitu, tym razem do 31 stycznia 2020 r. W porozumieniu napisano, że jeśli do tego czasu Brytyjczycy nie przyjmą umowy w sprawie Brexitu, to on i tak nastąpi. Nie ma się jednak co przywiązywać do tej informacji, ponieważ nic nie stoi na przeszkodzie, aby Wielka Brytania po raz czwarty poprosiła UE o przedłużenie terminu Brexitu. Sporo emocji budzą grudniowe wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii, ponieważ tak naprawdę traktowane są jak referendum. Według sondaży Boris Johnson ma dużą szansę na wygraną, ale to, czy uzyska większość nie jest już takie pewne. Opinię publiczną bulwersuje fakt, że Boris Johnson blokuje opublikowanie danych z raportu dotyczącego ingerencji Rosji podczas referendum z 2016 r. Zegar więc tyka, tylko nie wiadomo czy i kiedy wybuchnie. Im większa szansa na uporządkowany Brexit, tym perspektywy dla kursu GBP są bardziej stabilne.

Istotne dane dla GBP:

  • 7 listopada (czwartek) decyzja ws. poziomu stóp procentowych i raport inflacyjny w Wielkiej Brytanii 

UNIA EUROPEJSKA

Nie cichną obawy, co do tego, że największa gospodarka Strefy Euro pogrąża się w recesji, zwłaszcza, że niemieckie fabryki redukują zatrudnienie. Tym z większą niecierpliwością oczekiwane jest dzisiejsze wieczorne przemówienie nowej szefowej Europejskiego Banku Centralnego, Christine Lagarde na temat gospodarki Strefy Euro. Lagarde znana jest jednak ze swojego gołębiego nastawiania, stąd zaskoczenie nie jest oczekiwane. Największe obawy inwestorzy żywią, co do zaplanowanych w tym tygodniu danych produkcji przemysłowej z Niemiec. Jeśli dane nie poprawią się, mogą doprowadzić do osłabienia kursu EUR. 

Istotne dane dla EUR:

  • 4 listopada (poniedziałek) - seria odczytów indeksów PMI dla Strefy Euro
  • 6 listopada (środa) - kompozytowy indeks PMI dla Strefy Euro

USA

W centrum uwagi w tym tygodniu będą rozmowy Waszyngton-Pekin w sprawie zakończenia trwającej od 15 miesięcy wojny handlowej. Globalne rynki są nastawione optymistycznie, ponieważ istnieje szansa na to, że “pierwsza faza” porozumienia dotycząca wojny handlowej USA-Chiny zakończy się jeszcze w tym miesiącu. Zwłaszcza, że negocjatorzy z Chin oraz USA określili piątkowe rozmowy jako konstruktywne. Jeśli chodzi o Stany Zjednoczone, to kwestie polityczne w Waszyngtonie zdominowane są przez coraz bardziej realną szansę impeachmentu Trumpa. Izba Reprezentantów przegłosowała rezolucję ws. impeachmentu z wynikiem 232 do 196. Skutkiem tego jest m.in. przewidywane publiczne przesłuchanie Trumpa wobec jego działań ws. Ukrainy (do tej pory przesłuchania były zamknięte). Tym sposobem, Demokraci mają nadzieję, że przekonają Amerykanów o tym, że Trump nadużył swojej władzy. Jak na razie, z  najnowszych sondaży wynika, że blisko połowa Amerykanów jest zdania, że prezydent Trump powinien zostać usunięty z urzędu. 

Istotne dane dla USD:

  • 5 listopada (wtorek) - indeks ISM dla usług
  • 6 listopada (środa) - zmiana zapasów ropy naftowej w USA

CHINY

W Chinach burzliwy weekend. Doszło do kolejnych protestów, w czasie których zdemolowano biuro agencji informacyjnej Xinhua. W piątek poznamy dane o handlu w Chinach. Rynek oczekuje, że nadwyżka handlowa wzrośnie. 

Istotne dane dla CNY:

8 listopada (piątek) - bilans handlowy z Chin 

Mamy nadzieję, że nasza Walutowa Prasówka jest dla Ciebie pomocna: dzięki niej jesteś na bieżąco z aktualnościami rynku walutowego. Na kolejną prasówką zapraszamy za tydzień.  

[Głosów: 4   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz