Powrót
kalendarz ekonomiczny

Walutowa Prasówka - 4 maja 2020

Weekend majowy zakończył się podwyższeniem napięć między Waszyngtonem a Pekinem. Ostatnie dane makro nie pozostawiają złudzeń co do tego, że recesja jest nieunikniona, dlatego inwestorzy czekają na ruchy Europejskiego Banku Centralnego, Rezerwy Federalnej oraz Banku Japonii. Najbardziej wyczekiwane dane w tym tygodniu pojawią się w piątek, kiedy poznamy raport z rynku pracy w USA. 

Strefa Euro

Po posiedzeniu EBC w ubiegłym tygodniu poprawiły się nastroje wobec EUR. Zapowiedziane na ten tydzień dane ze Strefy Euro (PMI, Sentix) nie powinny zakłócić lepszej passy europejskiej waluty. Alarmujące pozostają jednak dane z Eurostatu, który podał, że PKB Strefy Euro w pierwszym kwartale zaliczyło spadek o 3,8%. Przy czym największy spadek gospodarczy zgłosiła Francja (5,8%), Hiszpania (5,2%) i Włochy (4,7%). Światełkiem w tunelu jest jednak fakt, że Włochy najdłużej zamknięty z powodu koronawirusa kraj w Europie, dzisiaj wchodzi w drugą fazę walki z epidemią. Premier Giuseppe Conte zniósł niektóre obostrzenia, m.in. od dzisiaj Włosi mogą swobodniej opuszczać swoje miejsca zamieszkania, zostały także otwarte niektóre miejsca pracy.

Dziś przed południem kurs EUR/PLN wynosił 4,5570 PLN.

https://uk.reuters.com/article/us-health-coronavirus-italy/italys-lockdown-easing-spells-hope-worry-and-confusion-idUKKBN22F0KT

Istotne dane dla EUR:

  • 4 maja (poniedziałek) - PMI dla przemysłu ze Strefy Euro oraz Indeks Sentix
  • 6 maja (środa) - PMI dla usług ze Strefy Euro oraz sprzedaż detaliczna

USA

Święto Pracy w USA upłynęło pod znakiem powrotu napięć pomiędzy Białym Domem a Państwem Środka. Prezydent Trump ponownie oskarżył Chiny o ukrywanie powagi wybuchu koronawirusa i zagroził zwiększeniem stawek celnych. Oczy inwestorów w tym tygodniu będą zwrócone w stronę raportu o zatrudnieniu, który zostanie ogłoszony w piątek. Raczej nie będzie nikogo dziwić, że dane te będą fatalne, ponieważ już od tygodnia wiadomo, że z powodu koronawirusa 21 milionów Amerykanów straciło pracę. Rynek oczekuje, że stopa bezrobocia wzrośnie z 4,4% do 16%. Kiedy decydenci rozważają łagodzenie obostrzeń, 2 maja w USA zanotowano najwyższą dzienną liczbę zgonów (2 909) spowodowaną COVID-19. Komentatorzy zwracają uwagę na fakt, że liczba ta jest już bliska liczby ofiar z 11 września 2001 roku, kiedy w ataku terrorystycznym straciły życie 2 973 osoby.

Dziś przed południem kurs USD/PLN wynosił 4,1641 PLN.

https://www.cnbc.com/2020/05/02/who-us-just-reported-deadliest-day-for-coronavirus.html

Istotne dane dla USD

  • 4 maja (poniedziałek) - zamówienia fabryczne z USA
  • 5 maja (wtorek) - indeks ISM dla usług i bilans handlowy USA
  • 6 maja (środa) - raport ADP z USA
  • 8 maja (piątek) - raport z rynku pracy w USA

Wielka Brytania

Perspektywy dla brytyjskiej gospodarki nadal są niepewne, pomimo tego jednak kurs funta pozostaje stabilny. W ubiegłym tygodniu Bank Anglii obniżył stopę procentową o 0,1% i zadeklarował dalsze przeciwdziałania załamaniu gospodarczemu, co uspokoiło rynek. Ostatni raport Deloitte CFO pokazał najniższy optymizm biznesowy  w historii UK. Jednocześnie Zjednoczone Królestwo zobowiązało się do wsparcia 388 milionami funtów badań nad szczepionką przeciw COVID-19 oraz przekazaniu 744 milionów GBP na pomoc w zakończeniu pandemii.

Dziś przed południem kurs GBP/PLN wynosił 5,1803 PLN.

https://www.theguardian.com/world/2020/may/03/boris-johnson-cooperation-coronavirus-vaccine-bid

Istotne dane dla GBP

  • 5 maja (wtorek) - PMI dla usług z Wielkiej Brytanii
  • 7 maja (czwartek) - stopa procentowa w Wielkiej Brytanii
[Głosów: 4   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz