Powrót
inflacja CPI

Walutowa Prasówka - 4 maja 2021

Na rynku walutowym pierwszy dzień handlowy maja rozpoczął się ostrożnie, na czym zyskał dolar amerykański. I to pomimo faktu, że zwroty z dziesięcioletnich obligacji USA spadły do 1,61%. Coraz więcej nagłówków ostrzega przed inflacyjnym trzęsieniem ziemi. 

Stany Zjednoczone - USD

Dzisiejsze odbicie dolara amerykańskiego może być równie dobrze krótkoterminową korektą, jak i początkiem dłuższego trendu. Inwestorzy oczekują, że Stany Zjednoczone będą wieść prym w szybkości i sile globalnego ożywienia również w II i III kwartale. Prawdopodobnie niedługo w USA zapadnie decyzja o podaniu szczepionki Pfizer/BioNTech dzieciom w wieku 12-15 lat. Niemniej jednak, podczas ostatniej przemowy Jerome Powell podkreślił, że ożywienie w USA jest nierównomierne, a stopa bezrobocia wśród osób zarabiających najmniej jest wciąż wysoka. Wczorajszy raport ISM dla przemysłu pokazał spadek do 60,7 w kwietniu, wobec oczekiwanego wzrostu do 65. Szczegóły raportu potwierdziły problemy z łańcuchami dostaw i podwyższonymi cenami. W piątek poznamy dane o zatrudnieniu poza rolnictwem w USA, oczekiwania rynku wynoszą aż 1 milion nowych miejsc pracy.

Dziś przed południem kurs USD/PLN wynosił 3,7898 PLN.

Ważne dane dla USD

  • 5 maja (środa) - raport ADP/ ISM dla usług w USA
  • 7 maja (piątek) - raport z rynku pracy w USA

Strefa Euro - EUR

Chociaż Europa powoli otwiera się na podróżnych, a tempo szczepień jest zadowalające, optymizm płynący z Brukseli nie wystarcza, aby EUR odbiło się wobec dolara. Inflacja Ifo z Niemiec wzrosła do 2% osiągając dwuletnie maksimum. Zaskoczeniem był również niemiecki wskaźnik PKB, który spadł w I kwartale o 1,7%. Analitycy przewidują, że inflacja CPI w Strefie Euro wzrośnie w kwietniu do 1,6%. W najbliższym czasie jedynie całkowite zniesienie ograniczeń w krajach UE oraz dobre wskaźniki makro mogą przyczynić się do umocnienia eurodolara.

Dziś przed południem kurs EUR/USD spadł do poziomu 1,2008 USD, a kurs EUR/PLN wynosił 4,5496 PLN.

Ważne dane dla EUR

  • 5 maja (środa) - PMI dla usług Strefy Euro
  • 5 maja (czwartek) - zamówienie przemysłowe z Niemiec/ sprzedaż detaliczna Strefy Euro
  • 7 maja (piątek) - produkcja przemysłowa z Niemiec

Wielka Brytania - GBP

Przed decyzją Banku Anglii ws. stóp procentowych, którą poznamy 6 maja, funt szterling może nadal zyskiwać na wartości wobec USD. Inwestorzy spodziewają się silnego ożywienia na Wyspach i optymistycznych komunikatów. Już 21 czerwca brytyjski rząd zniesie zasady dystansu społecznego, co oznacza powrót m.in. letnich festiwali, koncertów, jak i meczów sportowych.

Dziś przed południem kurs GBP/PLN wynosił 5,2605 PLN.

Ważne dane dla GBP

  • 4 maja (wtorek) - PMI dla przemysłu z Wielkiej Brytanii
  • 5 maja (środa) - PMI dla usług z Wielkiej Brytanii/ decyzja ws. stóp procentowych

Treść artykułu jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Serwis Kantoronline.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie lektury artykułu.

[Głosów: 1   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz