Powrót
inflacja CPI

Walutowa Prasówka - 4 stycznia 2021

Pierwszy tydzień nowego roku rozpoczął się na rynku walutowym z mieszanym sentymentem. Dystrybucja szczepionki przeciw COVID-19, Brexit z umową i podpisane przez prezydenta Trumpa porozumienie ws. pakietu stymulacyjnego dały nadzieję na solidny wzrost gospodarczy w 2021 roku. Dolar amerykański w noworocznym tygodniu zaliczył pierwsze spadki. Rynek stawia na powrót do normalności. 

Stany Zjednoczone - USD

Porozumienie ws. pakietu stymulacyjnego oraz nadzieja inwestorów na wzrost gospodarczy sprawiają, że dolar amerykański znalazł się w trendzie spadkowym. W poniedziałek 4 stycznia 2021 r. kurs USD wobec EUR osiągnął swoje trzyletnie minimum, a wobec marcowego szczytu 2020 dolar amerykański stracił ok. 13% wartości.

Dziś przed południem kurs USD/PLN wynosił 3,6913 PLN.

Brak istotnych danych dla USD

Strefa Euro - EUR

Kurs EUR wzrósł wobec walut bezpiecznych przystani - o 3,4% wobec JPY i o 8,8% wobec USD. Potencjał do wzrostu euro może jednak zostać szybko zgaszony przez zaostrzenia ograniczeń w kilku europejskich krajach. Największa gospodarka UE, Niemcy planują przedłużyć blokadę wprowadzoną w grudniu, z powodu niepokojącej liczby zgonów w wyniku COVID-19. Problemem stają się także antyszczepionkowe nastroje we Francji. Złagodzenie obaw może nastąpić dzięki publikacjom danych PMI w tym tygodniu ze Strefy Euro. Jeśli dane okażą się lepsze od oczekiwań inwestorów, mogą wzmocnić kurs europejskiej waluty.

Dziś przed południem kurs EUR/USD wynosił 1,2293 PLN, a kurs EUR/PLN wynosił 4,5502 PLN.

Istotne dane dla EUR

  • PMI dla przemysłu ze Strefy Euro oraz (osobno) z Niemiec i Włoch

Wielka Brytania - GBP

Chociaż Brexit odbył się z umową, przyszłość stosunków Wielkiej Brytanii z Unią Europejską nadal kryje w sobie kilka niewiadomych, dotyczy to zwłaszcza kwestii wymiany usług oraz przyszłych inwestycji. Niepokojący rozwój pandemii w Zjednoczonym Królestwie wzmocnił obawy o kolejny ogólnokrajowy lockdown, co przyczyniło się do tego, że krótko- i średnioterminowe perspektywy dla funta brytyjskiego nie są najlepsze. To szósty dzień z rzędu w którym Wielka Brytania notuje ponad 50. tys. zachorowań na koronawirusa dziennie.

Dziś przed południem kurs GBP/PLN wynosił 5,0509 PLN.

Istotne dane dla GBP

  • 4 stycznia (poniedziałek) - PMI dla przemysłu z Wielkiej Brytanii

Treść artykułu jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Serwis Kantoronline.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie lektury artykułu.

Źródło:

https://uk.reuters.com/article/global-forex-int/more-weakness-seen-as-dollar-posts-worst-year-since-2017-idUSKBN29501O

[Głosów: 1   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz