Powrót
inflacja CPI

Walutowa Prasówka - 5 października 2020 r.

Pierwsza runda debaty prezydenckiej nie wpłynęła znacząco na rynek. Jednym z ważniejszych zagrożeń jest teraz walka prezydenta Donalda Trumpa z koronawirusem. Inwestorzy są zdezorientowani, ponieważ pojawiło się mnóstwo sprzecznych informacji odnośnie tego, jak prezydent radzi sobie z zakażeniem. Dodaje to niepewności na rynku walutowym, powodując podwyższoną zmienność i pogorszenie nastrojów.  

Stany Zjednoczone - USD

Pierwsza runda debaty prezydenckiej w USA nie wpłynęła znacząco ani na rynek walutowy, ani na intencje wyborców. Dopiero w związku ze skandalem podatkowym prezydenta Trumpa, Joe Biden nieco zwiększył swoją przewagę w sondażach. Raport Internal Revenue Service (IRS) przedstawia Trumpa, jako “biznesmana, który zarabia setki milionów USD, a jednocześnie unika płacenia podatków”, a nagłówki mówią o zrujnowanym wizerunku prezydenta. Jednocześnie inwestorzy oczekują nowych bodźców fiskalnych w USA i obawiają się o zdrowie prezydenta Trumpa, z uwagi na wiele sprzecznych informacji na ten temat. Wszystko to prowadzi do podwyższonej zmienności na rynku walutowym, która może utrzymać się aż do ogłoszenia wyników wyborów w USA. Nastroje pogarszają się także w miarę napływu informacji o masowych zwolnieniach: w ubiegłym tygodniu Disney ogłosił, że zwalnia 28 000 pracowników; zwolnienia ruszyły także w dwóch największych w Stanach liniach lotniczych: United Airlines i American Airlines wypowiedziały umowy 32 000 pracownikom.

Dziś przed południem kurs USD/PLN wynosił 3,8254 PLN.

prasówka

Istotne dane dla USD:

 • 5 października (poniedziałek) ISM dla usług USA
 • 7 października (środa) - protokół FOMC
 • 8 października (czwartek) - zasiłki dla bezrobotnych w USA

Strefa Euro - EUR

Zapowiedziane na ten tydzień dane o inflacji za wrzesień mogą wywrzeć presję na Europejskim Banku Centralnym, aby zwiększył swoje wsparcie dla bloku. Rynek oczekuje, że inflacja spadnie do -0,3%. Dotychczasowe komentarze Christine Lagarde mówią o tym, że bank centralny będzie rekompensował straty inflacyjne. Jedno jest pewne: w tym tygodniu kurs EUR będzie wrażliwy na wszelkie komentarze płynące z EBC dotyczące przyjęcia średniego celu inflacyjnego (AIT) oraz przygotowań ekonomicznych na drugą falę koronawirusa w Europie.

Dziś przed południem kurs EUR/USD wynosił 1,1754 USD, a kurs EUR/PLN wynosił 4,4956 PLN.

Istotne dane dla EUR:

 • 5 października (poniedziałek) - PMI i ISM dla usług oraz sprzedaż detaliczna Strefy Euro
 • 6 października (wtorek) - komentarz Christine Lagarde
 • 7 października (środa) - produkcja przemysłowa z Niemiec i komentarz Christine Lagarde
 • 8 października (czwartek) - protokół z posiedzenia EBC

Wielka Brytania - GBP

Po sobotniej rozmowie Borisa Johnsona i Ursuli von der Leyen, nadal wiemy tylko tyle, że do 15 października musi być wiadomo, czy porozumienie we wszystkich kwestiach spornych Brexitu jest możliwe. W ostatnim tygodniu zwiększyły się do 70% szacunki rynku, dotyczące szansy na Brexit z porozumieniem stron, co wzmocniło kurs GBP. Tuż przed rozstrzygnięciem Brexitu, kurs GBP jest bardzo wrażliwy na nagłówki dotyczące postępów w negocjacjach, niemniej jednak analitycy obawiają się, że nie zawsze są to wiarygodne informacje. Dane makro mają ograniczony wpływ na siłę GBP.

Dziś przed południem kurs GBP/PLN wynosił 4,9512 PLN.

Istotne dane dla GBP:

 • 5 października (poniedziałek) - PMI dla usług w Wielkiej Brytanii
 • 9 października (piątek) - produkcja przemysłowa i PKB z WIelkiej Brytanii

Źródła:

 1. https://uk.reuters.com/article/uk-health-coronavirus-trump/trumps-medical-status-unclear-as-doctors-say-he-could-be-discharged-on-monday-idUKKBN26Q0D8
 2. https://uk.reuters.com/article/us-britain-eu/not-getting-post-brexit-trade-deal-would-be-irresponsible-germany-says-idUSKBN26Q0V7
 3. https://uk.reuters.com/article/us-eurozone-economy-pmi/euro-zone-economic-recovery-in-danger-as-covid-19-resurgence-hits-service-industries-idUSKBN26Q0ZC
[Głosów: 2   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz