Powrót
inflacja CPI

Walutowa Prasówka - 6 października 2021

Rosnąca inflacja w Europie, kryzys energetyczny i wysoki poziom zadłużenia USA podsycają awersję do ryzyka na rynku walutowym. W minionym tygodniu na wartości zyskiwał dolar amerykański. Sprawdź, co dalej z kursem eurodolara. Jaki będzie IV kwartał 2021 roku dla kursów głównych walut?

Strefa Euro — EUR

Europejski Bank Centralny nadal utrzymuje, że podwyższona inflacja w Strefie Euro jest przejściowa. Można zatem sądzić, że EBC zaostrzy swoją politykę monetarną nie wcześniej, niż uczyni to Rezerwa Federalna. Z uwagi na gołębie stanowisko EBC, większość prognoz dla kursu EUR na IV kwartał 2021 r. zapowiada osłabienie europejskiej waluty wobec dolara amerykańskiego.

Dziś przed południem kurs EUR/PLN wynosił 4,5994 PLN, a kurs EUR/USD wynosił 1,1535 USD.

Ważne dane dla EUR

  • 7 października (czwartek) - produkcja przemysłowa z Niemiec

Stany Zjednoczone — USD

Globalne ożywienie zwolniło, niosąc za sobą niepewność i zmienność na rynku walutowym. Jako bezpieczna przystań, kurs USD zyskuje na wartości. W tym tygodniu najważniejsze odczyty będą dotyczyły gospodarki Stanów Zjednoczonych. Oczy inwestorów będą zwrócone w stronę piątkowego raportu o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym. Oczekiwania rynkowe wskazują na zwiększenie zatrudnienia o 500 000 nowych miejsc pracy.

Dziś przed południem kurs USD/PLN wynosił 3,9810 PLN.

Ważne dane dla USD

  • 6 października (środa) - raport ADP z USA
  • 7 października (czwartek) - liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych w USA
  • 8 października (piątek) - zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym

Wielka Brytania - GBP

W Wielkiej Brytanii problemy z łańcuchami dostaw, brakiem pracowników oraz kryzysem energetycznym powoli się zmniejszają, co nie zmienia faktu, że brytyjska gospodarka wciąż znajduje się w trudnym położeniu. W ostatnich dniach kurs funta brytyjskiego umocnił się wobec euro. Najprawdopodobniej Bank Anglii będzie jednym z pierwszym banków centralnych, który podwyższy stopy procentowe (początek 2022 roku). Jeśli tak się stanie, stanowiłoby to bardzo mocne wsparcie dla funta szterlinga.

Dziś przed południem kurs GBP/PLN wynosił 5,3973 PLN.

Treść artykułu jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Serwis Kantoronline.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie lektury artykułu.

Źródła:

  1. https://www.reuters.com/markets
  2. https://www.cnbc.com/
[Głosów: 2   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz