Powrót
inflacja CPI

Walutowa Prasówka - 7 czerwca 2021

W tym tygodniu oczy inwestorów skierowane będą na czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Spekulacje na temat luzowania ilościowego w Europie i USA będą miały wpływ na wycenę EUR/USD. Kluczowym pytaniem jest: kiedy EBC zacznie zacieśniać politykę pieniężną?

Strefa Euro

Ostatnie decyzje EBC nieznacznie osłabiły wycenę euro. Chociaż perspektywy wzrostu w Strefie Euro się poprawiają, to jednak mogą okazać się niewystarczające do zaostrzenia polityki pieniężnej. Inwestorzy oczekują, że w najbliższy czwartek decydenci z EBC opublikują kluczowe punkty wrześniowej strategii polityki pieniężnej. Wiele wskazuje na to, że EBC obawia się przedwczesnego zaostrzenia i osłabienia wzrostu gospodarczego w Europie. Ograniczanie stymulacji monetarnej jest teraz kluczowym problemem w Strefie Euro.

W tym tygodniu rynek będzie obserwował także indeks ZEW z Niemiec, który zostanie opublikowany we wtorek. Oczekiwania rynku zakładają niewielki wzrost do 85,0 w czerwcu (wobec 84,4 w maju).

Dziś przed południem kurs EUR/USD wynosił 1,2163 USD, a kurs EUR/PLN wynosił 4,4663 PLN.

Ważne dane dla EUR

  • 8 czerwca (wtorek) - produkcja przemysłowa i indeks ZEW z Niemiec
  • 9 czerwca (środa) - bilans handlowy Niemiec
  • 10 czerwca (czwartek) - stopy procentowe Strefy Euro i konferencja prasowa po posiedzeniu EBC

Stany Zjednoczone - USD

Inwestorzy będą przyglądać się poczynaniom Rezerwy Federalnej, która już zapowiedziała posiedzenie w sprawie prowadzonej dalszej polityki monetarnej. Najprawdopodobniej decyzje FED pozostaną gołębie, co może przyczynić się do spadku USD.

Dziś przed południem kurs USD/PLN wynosił 3,6706 PLN.

Ważne dane dla USD

  • 10 czerwca (czwartek) - inflacja CPI z USA
  • 11 czerwca (piątek) - indeks Uniwersytetu Michigan

Wielka Brytania - GBP

W ostatnią niedzielę ambasador Unii Europejskiej w Wielkiej Brytanii potwierdził, że poziom zaufania pomiędzy UE a UK jest niski. Pogarszające się stosunki z UE, mogą zagrozić wzrostowi funta szterlinga i to pomimo silnego ożywienia gospodarczego w Wielkiej Brytanii oraz oznak wskazujących na bliskie podniesienie stóp procentowych przez Bank Anglii.

Dziś przed południem kurs GBP/PLN wynosił 5,2030 PLN.

Ważne dane dla GBP

  • 11 czerwca (piątek) - PKB Wielkiej Brytanii

Źródło:

  1. https://www.reuters.com/. Dostęp: 7 czerwca 2021.

Treść artykułu jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Serwis Kantoronline.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie lektury artykułu.

[Głosów: 1   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz