Powrót
kalendarz ekonomiczny

Walutowa Prasówka - 7 września 2020

Wraz z początkiem września na rynku walutowym powracają oznaki zmienności kończące letni okres marazmu. Wzrost apetytu na ryzyko pogłębiają postępy nad opracowaniem szczepionki przeciw COVID-19 i stosunkowo dobre dane gospodarcze. Silne spadki dotykają funta brytyjskiego, po tym jak Boris Johnson skrócił czas na porozumienie z UE do 38 dni.

Strefa Euro - EUR

Kurs EUR jest wysoki, inflacja ujemna po raz pierwszy od 2016 roku, a do tego rośnie niepewność związana z tym, jak gwałtowny będzie wzrost zachorowań na koronawirusa jesienią br. Dlatego, jak donosi "Reuters", czwartkowe posiedzenie Rady Prezesów EBC nie powinno być nudne. Główny ekonomista EBC, Philip Lane, już w ubiegłym tygodniu zasygnalizował, że bank centralny nie chce, aby kurs eurodolara przekroczył poziom 1,2000 USD. Do tej pory prezes Christine Lagarde nie zaprzeczyła tym doniesieniom, dlatego najważniejszym wydarzeniem dla EUR będzie konferencja prasowa Europejskiego Banku Centralnego, która odbędzie się w najbliższy czwartek, zaraz po ogłoszeniu decyzji ws. stóp procentowych. Dopóki Lagarde nie odniesie się do komentarza Lane’a, jest prawdopodobne, że każda próba przekroczenia EUR/USD oporu na poziomie 1,2000 spotka się z interwencją EBC. W czasie czwartkowego spotkania poznamy także perspektywy dotyczące ożywienia gospodarczego w UE oraz wzmianki na temat ewentualnych środków stymulacyjnych.

Dziś przed południem kurs EUR/USD wynosił 1,1829 USD, a kurs EUR/PLN wzrósł do 4,4636 PLN.

Istotne dane dla EUR:

  • 7 września (poniedziałek) - produkcja przemysłowa z Niemiec
  • 8 września (wtorek) - PKB ze Strefy Euro
  • 10 września (czwartek) - decyzja ws. stóp procentowych w Strefie Euro

https://uk.reuters.com/article/uk-eurozone-markets-ecb-graphic/graphic-surging-euro-vanishing-inflation-five-questions-for-the-ecb-idUKKBN25Y0GT

Stany Zjednoczone - USD

Dzisiejsze Święto Pracy w USA skraca tydzień na rynkach finansowych, pogłębiając ryzyko zmienności. W sierpniu USA odzyskało 1,37 mln miejsc pracy, czyli nieco poniżej oczekiwań rynku, które wynosiły 1,4 mln. Stopa bezrobocia w USA poprawiła się do 8,4% (było 10,2%), przy wskaźniku aktywności zawodowej 61,7%. Na amerykańskich rynkach duże zaskoczenie przyniosła informacja o tym, że szczepionka przeciw COVID-19 dla pracowników służby zdrowia ma być dostępna już w listopadzie br. Istnieją podejrzenia, że nie jest to prawda, tylko zagrywka polityczna przed wyborami prezydenckimi. Komentarzy odnośnie nowej strategii Fed tolerowania inflacji powyżej celu spodziewamy się dopiero w kolejnym tygodniu w czasie posiedzenia FOMC. W ostatnim czasie kurs USD był wspierany przez dane z amerykańskiej gospodarki, w tym tygodniu zaciekawić inwestorów może jedynie inflacja CPI oraz liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.

Dziś przed południem kurs USD/PLN wynosił 3,7644 PLN.

Istotne dane dla USD:

  • 10 września (czwartek) - wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w USA
  • 11 września (piątek) - inflacja CPI z USA

https://uk.reuters.com/article/uk-cenbank-fed-analysis/feds-strategy-shift-to-bind-big-central-banks-from-frankfurt-to-tokyo-idUKKBN25Y0KE

Wielka Brytania - GBP

Sprawa Brexitu jest już na ostrzu noża, po tym jak Boris Johnson oznajmił, że daje negocjatorom czas do 15 października br. na ustalenie porozumienia, w przeciwnym wypadku sugeruje, aby zaakceptować fakt, że Brexit odbędzie się bez umowy. Nie jest to więc dobry czas dla funta szterlinga, zwłaszcza, że najnowsze dane pokazują, że liczba zachorowań na COVID-19 w Wielkiej Brytanii rośnie. Ponownie wprowadzane są blokady, które budzą obawy o PKB Wielkiej Brytanii. W tym tygodniu jednak poznamy dane o PKB za lipiec, które powinny być jeszcze silne. W obecnej chwili GBP pozostaje walutą o dużej zmienności.

Dziś przed południem kurs GBP/PLN wynosił 4,9539 PLN.

Istotne dane dla GBP: 

  • 11 września (piątek) - produkcja przemysłowa i PKB z Wielkiej Brytanii

https://uk.reuters.com/article/uk-britain-eu-agreement/british-minister-plays-down-brexit-showdown-idUKKBN25Y0JA

Treść artykułu jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Serwis Kantoronline.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie lektury artykułu.

[Głosów: 2   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz