Powrót
inflacja CPI

Walutowa Prasówka - 8 czerwca 2020

Kapitał płynie z powrotem na rynki wschodzące na fali optymizmu, który w ubiegłym tygodniu przyniósł raport o zatrudnieniu w USA. Największa potęga gospodarcza na świecie zwiększyła ilość miejsc pracy o 2,5 mln, co przekroczyło najbardziej optymistyczne prognozy analityków. Raport wzmocnił oczekiwania na silny wzrost gospodarczy po zażegnaniu pandemii. 

Stany Zjednoczone

Ostatni raport o zatrudnieniu w USA pokazał, że rynek pracy najgorsze ma już za sobą i nadszedł czas na odbicie. Liczba miejsc pracy w maju wzrosła o 2,5 mln (w kwietniu spadła o 20,7 mln), a stopa bezrobocia zmalała do 13,3 proc. Sygnał ten powinien poprawić nastroje konsumentów, o czym dowiemy się w piątek z Indeksu Uniwersytetu Michigan. Najbardziej wyczekiwanym wydarzeniem tego tygodnia będzie środa, kiedy poznamy prognozy gospodarcze FED oraz zapowiedzi dla przyszłych stóp procentowych. Jeśli przekaz będzie pozytywny dla ryzyka i nastroje na rynkach będą nadal się poprawiać, kurs bezpiecznej przystani jaką jest USD może zacząć tonąć. Istnieją jednak przeszkody, które mogą zdusić dobry nastrój, ponieważ antyrasistowskie zamieszki i protesty w USA zwiększają ryzyko drugiej fali koronawirusa.

Dziś przed południem kurs USD/PLN wynosił 3,9274 PLN.

https://uk.reuters.com/article/us-china-markets-hongkong-breakingviews/breakingviews-u-s-response-to-hong-kong-calls-for-precision-idUKKBN23C0DT

https://businessinsider.com.pl/piec-najciekawszych-tematow-gospodarczych-teraz-raport-8-czerwca/6sw4rx0

Istotne dane dla USD:

  • 9 czerwca (wtorek) - indeks nastrojów małych przedsiębiorstw
  • 10 czerwca (środa) - inflacja CPI i decyzja ws. stóp procentowych w USA
  • 11 czerwca (czwartek) - wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w USA
  • 12 czerwca (piątek) - indeks Uniwersytetu Michigan

Strefa Euro

Kurs EUR pozytywnie reaguje na wiadomości o najnowszym pakiecie stymulacyjnym EBC i prawdopodobnie trend ten utrzyma się przez najbliższy czas. Komisja Europejska zaproponowała 750 mld euro na pomoc w wyjściu z kryzysu gospodarce UE. Szczegóły pomocy mają zostać omówione we czwartek, przy czym jej wdrożenie wymaga zgody wszystkich państw członkowskich. Uzyskanie aprobaty może nie być łatwe, ponieważ sprzeciw zapowiedziała już Finlandia. Dodatkowo Europejski Bank Centralny ma zwiększyć zakup obligacji do 1,35 biliona euro, jednak przedłużono czas zakupu do czerwca 2021 r.

Pozytywnym sygnałem dla euro jest także silny pakiet bodźców fiskalnych, który zaproponował niemiecki rząd: pomoc ma wynosić 130 mld EUR. Zapowiedziane na ten tydzień dane nie powinny korygować kursu EUR. Mamy teraz do czynienia z ciekawą sytuacją, ponieważ zazwyczaj bodźce fiskalne mają tendencję do osłabienia walut, ale w obliczu pandemii koronawirusa, środki te są nadzwyczaj pozytywnie odbierane przez rynek.

Dziś przed południem kurs EUR/USD wynosił 1,1301 USD, a kurs EUR/PLN wynosił 4,4321 PLN.

https://uk.reuters.com/article/us-ecb-qe-breakingviews/breakingviews-christine-lagarde-is-having-a-good-crisis-idUKKBN23B2DC

Istotne dane dla EUR:

  • 8 czerwca (poniedziałek) - indeks Sentix
  • 9 czerwca (wtorek) - PKB Srefy Euro
  • 11 czerwca (czwartek) - szczyt ministrów finansów Strefy Euro
  • 12 czerwca (piątek) - produkcja przemysłowa Strefy Euro

Wielka Brytania

Kurs funta umocnił się po zakończonej w piątek rundzie rozmów handlowych UK z UE, o której David Frost, negocjator po stronie Wielkiej Brytanii, powiedział, że: “Postępy są ograniczone, ale nasze rozmowy były pozytywne. Negocjacje będą kontynuowane i nadal dążymy do pomyślnego wyniku.” Z niecierpliwością oczekiwane jest spotkanie Borisa Johnsona z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, które może przełamać impas negocjacji nt. umowy handlowej po Brexicie. Kurs funta brytyjskiego jest teraz także wspierany przez możliwość wcześniejszego odmrażania gospodarki, którą zapowiedział Boris Johnson.

Dziś przed południem kurs GBP/PLN wynosił 4,9715 PLN.

https://uk.reuters.com/article/uk-health-coronavirus-britain/pm-johnson-eyes-relaxation-of-covid-lockdown-extra-spending-idUKKBN23D0W4

Istotne dane dla GBP:

  • 12 czerwca (piątek) - PKB, produkcja przemysłowa i bilans handlowy Wielkiej Brytanii
[Głosów: 4   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz