Powrót
inflacja CPI

Walutowa Prasówka - 8 lutego 2021

Szybkie tempo szczepień gwarantuje szybkie odbicie gospodarcze, dlatego uczestnicy rynku walutowego podążają za walutami krajów, w których szczepienia są realizowane najsprawniej. Pod tym względem Strefa Euro pozostaje daleko w tyle za Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią. Czy kurs EUR czekają znaczące spadki?

Strefa Euro - EUR

Pod kątem tempa szczepień Strefa Euro pozostaje daleko za Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią. W krajach w których oficjalną walutą jest euro zaszczepiono dopiero ok. 2-3% obywateli, podczas gdy w USA wskaźnik ten wynosi już  ok. 9%. Stąd, dla inwestorów perspektywa ożywienia gospodarczego w krajach Unii Europejskiej staje się coraz bardziej odległa, działając na niekorzyść kursu EUR. W miniony czwartek kurs EUR/USD po raz pierwszy od grudnia 2020 roku spadł poniżej 1,2000 USD. Dopóki jednak FED nie rozpocznie dyskusji na temat zaostrzania polityki pieniężnej, ryzyko długotrwałego osłabienia kursu EUR jest mniej prawdopodobne.  W tym tygodniu warto zwrócić uwagę na dane o produkcji przemysłowej w Niemczech oraz dla całej Strefy Euro.

Dziś przed południem kurs EUR/USD wynosił 1,2031 USD, a kurs EUR/PLN wynosił 4,4860 PLN.

Ważne dane dla EUR

  • 8 lutego (poniedziałek) – produkcja przemysłowa z Niemiec
  • 12 lutego (piątek) – produkcja przemysłowa Strefy Euro

Stany Zjednoczone – USD

Szybkie tempo szczepień i perspektywa silnego ożywienia gospodarczego w USA wspierają kurs dolara amerykańskiego. Rezerwa Federalna jest z pewnością bliższa rozważaniom o zaostrzeniu polityki monetarnej, niż Europejski Bank Centralny, niemniej jednak ostatnie posiedzenie FOMC potwierdziło, że upłynie jeszcze wiele miesięcy zanim FED ograniczy skup aktywów. W tym tygodniu poznamy dane o inflacji CPI, dane o liczbie bezrobotnych oraz indeks Uniwersytetu Michigan. Warto także posłuchać środowego przemówienia Jerome Powella na temat rynku pracy w USA.

Dziś przed południem kurs USD/PLN wynosił 3,7310 PLN.

Ważne dane dla USD

  • 10 lutego (środa) – inflacja CPI z USA, przemówienie Powella
  • 11 lutego (czwartek) – liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych
  • 12 lutego (piątek) – indeks Uniwersytetu Michigan

Wielka Brytania – GBP

Niemały sukces Wielkiej Brytanii, jeśli chodzi o tempo szczepień zmniejszył niepewność co do perspektyw gospodarczych w Zjednoczonym Królestwie, działając na korzyść funta brytyjskiego. W ubiegłym tygodniu Bank Anglii utrzymał stopy procentowe na poziomie 0,1% oraz zapewnił, że spodziewa się ożywienia gospodarczego już w drugim kwartale 2021 roku. Co więcej, analitycy z Banku Anglii przewidują powrót do wyników gospodarczych sprzed pandemii koronawirusa już w marcu 2022 roku.

Dziś przed południem kurs GBP/PLN wynosił 5,1142 PLN.

Ważne dane dla GBP

  • 12 lutego (piątek) – produkcja przemysłowa i PKB z Wielkiej Brytanii

Treść artykułu jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Serwis Kantoronline.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie lektury artykułu.

[Głosów: 1   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz