Powrót
inflacja CPI

Walutowa Prasówka - 8 marca 2021

Nastroje rynkowe pozostają mieszane. Inwestorzy koncentrują się na tym, czy banki centralne będą wprowadzać nowe strategie w związku ze wzrostem rentowności obligacji w Stanach Zjednoczonych, Europie i Kanadzie. Prezes FED, Jerome Powell, wydaje się w tej kwestii optymistą. Dolar amerykański ma coraz więcej powodów do umocnienia, gorsze wyniki uzyskuje euro, frank szwajcarski i jen japoński. Ceny surowców rosną.

Stany Zjednoczone - USD

Kurs dolara amerykańskiego został wzmocniony przez dobre dane z raportu o zatrudnieniu poza rolnictwem. Średnie godzinowe zarobki były zgodne z oczekiwaniami rynku, a dodatkowo w USA przybyło 379 000 miejsc pracy w lutym, podczas gdy oczekiwania wynosiły 200 000. Stopa bezrobocia w USA spadła do 6,2% z 6,3%. Najbliższe dane o inflacji w USA, również mogą przyczynić się do wzrostu dolara. Ostatni przekaz Jerome Powella był gołębi, FED zamierza wspierać gospodarkę, oddalone zostały także obawy o rosnącą inflację w USA. Hossa dolara amerykańskiego może jeszcze potrwać, zwłaszcza, że jak na razie dane z największej gospodarki świata pozostają lepsze od oczekiwań analityków.

Zwroty z dziesięcioletnich obligacji przekroczyły 1,55%.

Dziś przed południem kurs USD/PLN wynosił 3,8646 PLN. Oznacza to, że w ciągu tygodnia kurs dolara wobec złotego wzrósł o blisko 3%.

Ważne dane dla USD

Strefa Euro - EUR

W ostatnim czasie, kurs EUR nie radzi sobie najlepiej. W lutym inflacja w Strefie Euro osiągnęła dość wysoki poziom 0,9%. Raporty PMI pokazały wprawdzie wzrost dla przemysłu, ale spadek dla usług. W Strefie Euro spadła także sprzedaż detaliczna o 5,9%. Na pocieszenie oczekiwania analityków przewyższyły zamówienia w Niemczech, które osiągnęły poziom 1,4%.

W tym tygodniu czeka nas kilka ważnych wydarzeń ekonomicznych z perspektywy kursu euro. We czwartek odbędzie się spotkanie decydentów z EBC. Inwestorzy zwrócą uwagę na informacje o dalszej polityce pieniężnej banku centralnego w związku ze wzrostem rentowności europejskich obligacji. Dane o produkcji przemysłowej w Strefie Euro, które poznamy w piątek, według oczekiwań ekonomistów mają pokazać wzrost o 0,2%.

Dziś przed południem kurs EUR/USD wynosił 1,1868 USD, a kurs EUR/PLN osiągnął poziom 4,5944 PLN.

Ważne dane dla EUR

  • 8 marca (poniedziałek) - produkcja przemysłowa w Niemczech
  • 9 marca (wtorek) - PKB Strefy Euro
  • 11 marca (czwartek) - decyzja ws. stóp procentowych Strefy Euro
  • 12 marca (piątek) - produkcja przemysłowa Strefy Euro

Treść artykułu jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Serwis Kantoronline.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie lektury artykułu.

[Głosów: 2   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz