Powrót
inflacja CPI

Walutowa Prasówka - 8 września 2021

W tym tygodniu dolar amerykański pozostaje mniej atrakcyjny. Słabe dane o zatrudnieniu w USA z początku tygodnia działają na korzyść euro. Najważniejszym wydarzeniem tego tygodnia jest czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. 

Stany Zjednoczone — USD

Jak daleka jest droga do pełnego zatrudnienia w USA, pokazały ostatnie raporty z rynku pracy. Raport o zatrudnieniu poza rolnictwem pokazał 235 tys. nowych miejsc pracy, podczas gdy oczekiwania rynku wynosiły 733 tys. Niemniej ponury okazał się raport ADP z wynikiem 374 tys. nowych miejsc pracy (sektor prywatny) wobec oczekiwanych 613 tys. W sierpniu stopa bezrobocia w USA spadła z 5,4% do 5,2%. Słabe dane o zatrudnieniu ciążą teraz na dolarze amerykańskim i działają na korzyść euro. 

Dziś przed południem kurs USD/PLN wynosił 3,8080 PLN. 

Brak ważnych danych dla USD

Strefa Euro — EUR

Posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego to jedno z najważniejszych wydarzeń bieżącego tygodnia. Analitycy nie spodziewają się zacieśnienia polityki pieniężnej w Strefie Euro, pomimo takich sugestii ze strony jastrzębich członków Rady Prezesów EBC. Jutro odbędzie się również konferencja prasowa prezes Christine Lagarde, podczas której inwestorzy będą zwracać uwagę na prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego i poziomu inflacji w Strefie Euro. Sugestie dotyczące silnego wzrostu pomogą umocnić kurs EUR wobec USD. 

W Strefie Euro niepokojący wydaje się spadek indeksu PMI dla usług oraz spadek sprzedaży detalicznej w Niemczech. W tym tygodniu dane gospodarcze ze Strefy Euro pokazały silną produkcję przemysłową w Niemczech i zmniejszające się zaufanie inwestorów: indeks ZEW pokazuje spadek już czwarty miesiąc z rzędu.

Dziś przed południem kurs EUR/USD wynosił 1,1843 USD, a kurs EUR/PLN spadł do poziomu 4,5087 PLN. 

Ważne dane dla EUR

  • 9 września (czwartek) - decyzja ws. stóp procentowych EBC
  • 10 września (piątek) - inflacja HICP z Niemiec

Wielka Brytania — GBP

Prognozy dla GBP pozostają umiarkowanie optymistyczne. Po trzech tygodniach spadków, w miniony poniedziałek kurs GBP zaczął odrabiać straty wobec dolara amerykańskiego. Funtowi brytyjskiemu ciążą zarówno raporty pokazujące problemy z łańcuchem dostaw w Wielkiej Brytanii, jak i spowolnienie w sektorze budowlanym. 

Dziś przed południem kurs GBP/PLN wynosił 5,2495 PLN. 

Ważne dane dla GBP

  • 10 września (piątek) - produkcja przemysłowa z Wielkiej Brytanii

Źródła

  1. https://pl.investing.com/
  2. https://www.reuters.com/

Treść artykułu jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Serwis Kantoronline.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie lektury artykułu.

 

[Głosów: 1   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz