Powrót
Chiny

Walutowa Prasówka - 9 grudnia 2019 

Właśnie rozpoczął się najbardziej oczekiwany tydzień grudnia. Rynek skoncentrowany jest na wyborach w Wielkiej Brytanii, a huśtawka na kursie funta jest niemal pewna. W centrum uwagi będzie też posiedzenie FED i Europejskiego Banku Centralnego. Pilnie śledzone są także doniesienia negocjatorów z Pekinu i USA, dla których kluczowa będzie najbliższa niedziela. 

BREXIT

Kurs funta może być bardzo zmienny z powodu zapowiedzianych na czwartek wyborów parlamentarnych. Na razie jednak inwestorzy zachowują się ostrożnie. Sondaże Guardiana wskazują na silną przewagę Partii Pracy i Borisa Johnsona w parlamencie, jednak ostatnie dni kampanii premier UK określił, jako “bardzo nerwowe”. Od początku grudnia funt zyskuje na wartości - dziś rano kurs GBP/PLN wyniósł 5,0968 PLN. Rynki żyją nadzieją, że po wyborach skończy się okres niepewności co do Brexitu. Jedno jest pewne: w piątek Brytyjczycy albo odetchną z ulgą, albo będą musieli pogodzić się z tym, że to nie koniec brexitowego koszmaru. 

Istotne dane dla GBP

  • 10 grudnia (wtorek) - PKB i produkcja przemysłowa z Wielkiej Brytanii
  • 12 grudnia (czwartek) - wybory parlamentarne

UNIA EUROPEJSKA

We czwartek Europejski Bank Centralny podejmie decyzję o stopach procentowych, a posiedzenie poprowadzi nowa prezes Christina Legarde. Rynek nie oczekuje żadnych zmian w polityce monetarnej, ale brany jest pod uwagę scenariusz w którym nowa prezes wskaże kierunek zmian, które zostaną wprowadzone w najbliższym czasie. Dlatego inwestorzy pilnie wyczekują konferencji prasowej z udziałem Legarde, która odbędzie się zaraz po posiedzeniu EBC. Spowolnienie w Strefie Euro potwierdziły ostatnie dane z niemieckiego przemysłu.  

Istotne dane dla EUR

  • 9 grudnia (poniedziałek) - bilans handlowy Niemiec
  • 10 grudnia (wtorek) - indeks ZEW/ produkcja przemysłowa i stopy procentowe w Strefie Euro

USA

Tymczasem w USA panuje entuzjastyczny nastrój spowodowany świetnymi danymi z  rynku pracy w ubiegłym tygodniu.  W amerykańskiej gospodarce przybyło 266 tys. etatów, podczas gdy konsensus wynosił 180 tys. Raport z Uniwersytetu Michigan także okazał się pomyślny i wskazał na poprawę nastrojów konsumentów. Na środę zapowiedziane jest posiedzenie FED, na którym podjęta zostanie decyzja w sprawie stóp procentowych. Ich zmiana byłaby zaskoczeniem dla inwestorów, którzy oczekują, że pozostaną one na poziomie 1,5%-1,75%. Kurs dolara dziś rano wynosił 3,8679 PLN. Najbliższa niedziela, przynajmniej w teorii miała być tym dniem, w którym zakończy się I faza porozumienia w sprawie zakończenia sporu handlowego. Jeśli nic się nie wydarzy, zostaną wprowadzone nowe cła na elektronikę sprowadzaną z Chin, jednak inwestorzy liczą na to, że tak się nie stanie. Dzisiaj rano agencja Reuters podała, że “Chiny mają nadzieję, na jak najszybsze porozumienie na osiągnięcie porozumienia handlowego”. 

Istotne dane dla USD:

  • 11 grudnia (środa) - CPI i stopy procentowe w USA 
  • 13 grudnia (piątek) - sprzedaż detaliczna w USA
[Głosów: 1   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz