Powrót
inflacja CPI

Walutowa Prasówka - 9 listopada 2020

Po wynikach wyborów w USA na rynku walutowym wzrósł apetyt na ryzyko. Kandydat Demokratów Joe Biden pokonał Donalda Trumpa, co było zapowiedziane w sondażach i po części wycenione przez rynek. W miarę stabilizacji na rynku po wynikach wyborów maleć będzie zmienność na parze EUR/USD.

Stany Zjednoczone - USD

Kwestionowanie przez Donalda Trump wyników wyborów nie wprowadziło na rynek walutowy niepewności. Sentyment na rynku pozostaje dobry, a kursy ryzykownych walut rosną - m.in. AUD, NOK, DKK i SEK. Kurs USD po wynikach wyborów zaczął tracić z uwagi na lepsze nastroje rynkowe. Zwycięstwo Bidena w wyborach rozbudziło nadzieję inwestorów na większy pakiet fiskalny oraz spokojną i przewidywalną politykę pieniężną, o czym zapewnił Joe Biden podczas przemówienia w sobotę wieczorem. Niepokój inwestorów powoduje jedynie wzrost liczby nowych przypadków COVID-19, która w Stanach Zjednoczonych w niedzielę przekroczyła 10 milionów.

Dziś przed południem kurs USD/PLN wynosił 3,7775 PLN.

Istotne dane dla USD

 • 11 listopada (środa) - Dzień Weteranów w USA
 • 12 listopada (czwartek) - inflacja CPI/ wnioski o zasiłek dla bezrobotnych/ raport DoE o zapasach ropy/ przemówienie Jerome Powella z FED
 • 13 listopada (piątek) - Indeks Uniwersytetu Michigan

Strefa Euro - EUR

W tym tygodniu w kontekście kursu EUR warto zwrócić uwagę na indeks ZEW, który pokaże wzrost pesymizmu gospodarczego w Niemczech w październiku: inwestorzy spodziewają się spadku z 56,1 do 50,8. We czwartek zostaną opublikowane także dane o produkcji przemysłowej w Strefie Euro, a w piątek szacunkowe dane o PKB. Podczas przemówienia Christine Lagarde kluczowe będą informacje o możliwej pomocy fiskalnej Europejskiego Banku Centralnego w reakcji na drugą falę zakażeń w Europie.

Dziś przed południem kurs EUR/USD wynosił 1,1876 USD, a kurs EUR/PLN spadł do poziomu 4,4786 PLN.

Istotne dane dla EUR

 • 10 listopada (wtorek) - indeks ZEW z Niemiec
 • 11 listopada (środa) - przemówienie prezes EBC Christine Lagarde
 • 12 listopada (czwartek) - produkcja przemysłowa Strefy Euro/ przemówienie prezes EBC Christine Lagarde
 • 13 listopada (piątek) - PKB ze Strefy Euro

Wielka Brytania - GBP

Kurs GBP zyskał na fali wzrostu apetytu na ryzyko. W tym tygodniu czeka nas kolejna runda negocjacji ws. Brexitu, podczas której rynek spodziewa się informacji o ogólnym kształcie umowy handlowej. Dzisiaj Wielka Brytania potwierdziła, że jest otwarta na kompromis w sprawie połowów, który do tej pory był punktem zapalnym negocjacji.

Dziś przed południem kurs GBP/PLN wynosił 4,9500 PLN.

Istotne dane dal GBP

 • 10 listopada (wtorek) - dane z rynku pracy w Wielkiej Brytanii
 • 12 listopada (czwartek) - PKB i produkcja przemysłowa z Wielkiej Brytanii/ przemówienie Baileya z BoE

Zobacz: Mapa rozprzestrzeniania się koronawirusa na świecie

Źródła

 1. https://uk.reuters.com/article/uk-britain-sterling/sterling-hits-nine-week-high-overnight-steadies-before-next-brexit-talks-idUSKBN27P0YN
 2. https://uk.reuters.com/article/uk-usa-election/biden-moves-forward-with-covid-19-task-force-as-trump-tries-to-cling-to-power-idUKKBN27P122
 3. https://uk.reuters.com/article/us-global-forex/riskier-currencies-maintain-gains-vs-dollar-on-biden-election-win-idUSKBN27O0WP

Treść artykułu jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Serwis Kantoronline.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie lektury artykułu.

[Głosów: 2   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz