Powrót
kalendarz ekonomiczny

Walutowa Prasówka - 9 marca 2020

Koronawirus dominuje na rynkach osłabiając perspektywy gospodarcze na całym świecie. Ceny ropy naftowej załamały się, przez co stracił kurs dolara amerykańskiego. Na tej sytuacji zyskało euro: kurs wspólnej waluty jest teraz najwyższy od 13 miesięcy. Na wartości tracą waluty rynków wschodzących. Dodatkowo negatywny sentyment pogłębiają chińskie dane: wczoraj ujawniono, że w lutym Chiny miały największy deficyt handlowy od 16 lat. Jednocześnie nasilają się spekulacje odnośnie tego, co w związku z ekonomicznymi skutkami epidemii zrobią banki centralne. 

CHINY

W skali globalnej koronawirus zainfekował już 106 893 osób i spowodował śmierć 3639 osób (dane ze Światowej Organizacji Zdrowia). Dodatkowo w niedzielę ujawniono, że Chiny w lutym miały najwyższy deficyt handlowy od 16 lat. Spadek eksportu wyniósł 17,2 proc. rok do roku, a importu 4 proc. rok do roku. Fatalne dane z chińskiej gospodarki oraz zagrożenia związane z koronawirusem są przyczyną negatywnego sentymentu na rynku walutowym. Inwestorzy coraz mocniej koncentrują się na informacjach o tym, w jaki sposób banki centralne mają zamiar walczyć z ekonomicznymi skutkami epidemii. Zły nastrój potęgują także wstępne dane z poszczególnych branż w Chinachza styczeń-luty 2020 r. np. spadek sprzedaży detalicznej samochodów osobowych o 80%, a przesyłek zagranicznych o 17,2%. Dodatkowo fabryki, które wznowiły pracę na początku marca narzekają na brak części i potrzebnych komponentów. Według analityków z Nomura do tej pory działalność wznowiło ok. 40% chińskich firm. Dziś przed południem kurs juana chińskiego wynosił 0,5444 PLN. 

Istotne dane dla CNY:

10 marca (wtorek) - inflacja CPI z Chin

USA

Epidemia koronawirusa załamała popyt na ropę naftową, co jest kolejnym problemem na rynkach finansowych, a szczególnie dla dolara amerykańskiego. Podczas rozmów OPEC w Wiedniu, Rosja nie zawarła porozumienia z sojusznikami w sprawie zmniejszenia wydobycia ropy naftowej. Po nieudanych rozmowach Arabia Saudyjska agresywnie obniżyła ceny za baryłkę ropy oraz zapowiedziała zwiększenie jej produkcji od kwietnia br. Koszt 1 baryłki ropy spadł o 23% i teraz wynosi 31,73 USD. Załamanie się ceny ropy naftowej osłabiło nie tylko amerykańską walutę, ale także dolara kanadyjskiego i rubla rosyjskiego. Zyskują natomiast bezpieczne przystanie takie jak jen japoński czy frank szwajcarski. Inwestorzy oczekują, że FED zacznie luzować politykę monetarną, pomimo tego, że dane gospodarcze z USA są obecnie najlepsze ze wszystkich gospodarek świata. Dziś przed południem dolar amerykański kosztował 3,7796 PLN. 

  • https://uk.reuters.com/article/us-usa-stocks/futures-trampled-by-oil-shock-virus-fears-idUKKBN20W1IF

Istotne dane dla USD

11 marca (środa) - inflacja CPI z USA

13 marca (piątek) - indeks Uniwersytetu Michigan 

UNIA EUROPEJSKA

Zaatakowane koronawirusem Włochy naciskają na Europejski Bank Centralny, aby rozpoczął walkę z ekonomicznymi skutkami epidemii. Do tej pory Włochy potwierdziły 7 375 zainfekowanych osób oraz 366 zgonów, co sytuuje ten kraj jako największe ognisko koronawirusa w Europie. Przedwczoraj o północy włoski rząd wydał dekret o kwarantannie i zakazu wjazdu oraz wyjazdu m.in. z i do Lombardii oraz kilkunastu mniejszych prowincji na północy Włoch. Dlatego trzeba wziąć pod uwagę, że pod koniec tygodnia EBC może zacząć korzystać z luzowania ilościowego. Według analityków Reutersa wskaźnik zmienności euro i dolara osiągnął teraz najwyższy poziom od 3 lat. Kurs euro jest teraz najwyższy od 13 miesięcy: dziś przed południem wynosił 1,1450 USD oraz 4,3190 PLN. 

Istotne dane dla EUR:

9 marca (poniedziałek) - indeks Sentix oraz produkcja przemysłowa z Niemiec

12 marca (czwartek) - produkcja przemysłowa ze Strefy Euro

[Głosów: 3   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz