Powrót
Na rynkach awersja do ryzyka, złoty traci

Waluty drożeją, gospodarka w Europie zwalnia

Złoty od wtorku wyraźnie nie ma dobrej passy, podobnie jak inne waluty z koszyka tych ryzykownych. Mimo wciąż dobrych danych makro z USA, inwestorzy nie kwapią się do aprecjacji tych walut. Do takiego sentymentu przyczyniły się m. in. dane z Niemiec.

Dynamika produkcji przemysłowej za grudzień wyniosła -0,4% przy konsensusie na poziomie 0,7% miesiąc do miesiąca. Również dane z Włoch i Wielkiej Brytanii wypadły poniżej oczekiwań. Obserwatorzy obawiają się początku stagnacji gospodarczej w Europie. Kurs eurodolara zanurkował i obecnie zbliża się do wsparcia na 1,13 EUR/USD.

Wielka Brytania oburzona słowami Donalda Tuska

Do historii Brexitu przejdą wczorajsze słowa szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska: „Zastanawiałem się, jak wygląda specjalne miejsce w piekle dla tych, którzy planowali Brexit bez nawet szkicu planu tego, jak go bezpiecznie przeprowadzić”. Oburzenie na Wyspach tymi słowami jest powszechne, a prasa nie pozostawia na Tusku suchej nitki. Dziś premier Theresa May spotyka się w Brukseli z urzędnikami unijnymi, ale chyba żaden z obserwatorów nie daje szans na powodzenie rozmów. Premier ma umocowanie od torysów do negocjacji opcji alternatywnej wobec „backstopu”, którą to procedurę opisywaliśmy tutaj. Zmianę uchwalonego już dokumentu stanowczo odrzucają kolejni przedstawiciele Brukseli. Odroczenie terminu opuszczenia Unii przez Brytyjczyków (29-go marca 019 r.), jest coraz bardziej realne. O godz. 13.00 Bank Anglii ogłosił pozostawienie stóp procentowych na poziomie 0,75%. W komunikacie Bank podkreśla szkody jakie już wywołuje sama dyskusja o Brexicie. Kurs funta reaguje wzmożoną zmiennością.

Stopy procentowe bez zmian

Wczoraj odbyła się konferencja Rady Polityki Pieniężnej, podczas której ogłoszono utrzymanie stóp procentowych na dotychczasowym poziomie 1,5%. Obyło się więc bez niespodzianek. Prezes Glapiński podtrzymał stanowisko, że w tym roku nie zmieni wysokości stóp, podobnie zresztą jak w przyszłym. Złoty słabnie, choć nie jest to zasługa tej konferencji.

Podsumowanie

Najbliższe dni mogą upłynąć na korekcie ostatnich wzrostów na światowych giełdach, szczególnie amerykańskich. Złoty może tracić. Na godzinę 13.00 średni kurs euro wynosił 4,30 złotego, dolar amerykański kosztował 3,7950 złotego, za franka szwajcarskiego zapłacić należało 3,7860 złotego, a za funta brytyjskiego 4,89 złotego.

[Głosów: 4   Average: 5/5]
O autorze /

Dział Wymiany Walut i Operacji Finansowych Kantoronline.pl jest zespołem ekspertów, którzy zdobywali swoje doświadczenie nie tylko na polskich, ale i na światowych rynkach.

Dodaj komentarz