Powrót
bezwartościowe waluty

Waluty warte tyle, co nic? Poznaj najbardziej bezwartościowe waluty na świecie

Uznanych walut na świecie jest 180. Ale niektóre z nich nie wzbudzają żadnego zainteresowania wśród inwestorów i rzadko goszczą w ich portfelach inwestycyjnych. Właśnie stworzyliśmy zestawienie, w którym rzucamy światło na najsłabsze waluty najbardziej niestabilnych gospodarek w 2018 roku. Skąd pochodzą i dlaczego zajmują tak niechlubną pozycję?

 

Najpierw przypomnijmy sobie ten banknot: 1 dolar amerykański. Wygląda drogo. Wszechwiedzące oko, piramida, no i ten zielony kolor, który dziś już jest symbolem pieniędzy. Dolar amerykański będzie naszym pierwszym odniesieniem wobec najbardziej zdewaluowanych walut. Drugim kryterium będzie znaczenie danej waluty na rynku walutowym. Dlaczego?

 

Liczy się kurs waluty i jej znaczenie wśród inwestorów

Kurs walutowy nie odzwierciedla siły nabywczej pieniądza, ani, tym bardziej, nie oddaje jego znaczenia na rynku walutowym. Istnieją waluty, których kurs w stosunku do dolara jest bardzo niski, ale ich znaczenie na rynku walutowym jest duże. Przykładem takich walut jest m.in. jen japoński oraz chiński juan. Na rynku walutowym, mamy także waluty, których kurs przewyższa wartość dolara amerykańskiego np. funt brytyjski. Ale nie oznacza to, że funt jest ważniejszą walutą, niż dolar, albo więcej wartą relatywnie, czy mającą większą siłę nabywczą. Jeśli nie wiesz dlaczego dolar jest najważniejszy, przeczytaj ten artykuł. Nasze zestawienie obejmuje wyłącznie te waluty, których wartość w stosunku do dolara jest niska, a problemy gospodarcze krajów, w których są one środkami płatniczymi powodują, że inwestorzy omijają je z daleka.

Rupia indonezyjska

To na szczęście nie flaga Polski, tylko Indonezji. I nie polski złoty, ale indonezyjska rupia została sklasyfikowana jako jedna z najbardziej bezwartościowych walut na świecie. Obecna wartość rupii do dolara amerykańskiego to 13 505,3 IDR. Tak więc, żeby kupić 100 dolarów potrzeba niemal półtora miliona rupii indonezyjskich. Najwyższy nominał indonezyjskiej waluty to 100 000, ale do kupna tylko 100 dolarów potrzebnych jest takich banknotów aż dziesięć.

Bieda, kryzys, biurokracja

Indonezja nie wydostała się jeszcze z azjatyckiego kryzysu, mającego miejsce pod koniec lat 90. Tak słaby kurs rupii indonezyjskiej w stosunku do dolara ma fatalne skutki dla indonezyjskiej gospodarki, zwłaszcza, jeśli chodzi o rosnący dług zagraniczny oraz eksport tego kraju. Dewaluacja waluty odbija się też mocno na sklepikarzach, którzy zamykają swoje biznesy. Znikoma wartość rupii, infrastruktura w opłakanym stanie oraz biurokracja odpycha inwestorów[1]. Przyciąga natomiast turystów o różnym zasobie portfela.

 

Lej mołdawski

Pomiędzy Rumunią, a Ukrainą leży Mołdawia, która zyskała miano najbiedniejszego kraju w Europie[2]. W chwili pisania tego artykułu jeden dolar amerykański kosztuje 17,06 lejów mołdawskich, przy czym kurs leja mołdawskiego potrafi się drastycznie zmieniać. Na przykład w 2015 roku kurs leja stracił aż 20% w stosunku do dolara, a inflacja wzrosła do 16%.

Korupcja, przewroty i okradanie banków

W 2014 roku w Mołdawii zdefraudowano 1 milion dolarów z trzech największych banków w kraju. Kryzys bankowy spowodował szybki wzrost cen, kurs leja stracił na wartości, a Mołdawia została skompromitowana na arenie międzynarodowej. Unia Europejska wstrzymała swoją pomoc dla Mołdawii w wysokości 40 mln euro, uznając mołdawskie banki za narzędzia do wyłudzania pieniędzy.  W dodatku, Mołdawia nie jest w pełni niezależna i stacjonuje w niej około 3 tys. rosyjskich żołnierzy. Choć gospodarka Mołdawii kuleje tak samo jak system finansowy, najgorszą wieścią dla inwestorów jest chyba fakt, że nie do końca jest jasne, czy mołdawski rząd chce pogrążyć Mołdawię, czy wydostać z kłopotów.

Dinar algierski

Chociaż jego nazwa pochodzi od rzymskiego denara, dziś dinar algierski zyskał miano najsłabszej waluty na kontynencie afrykańskim. Za 1000 dinarów algierskich otrzymamy tylko 8 dolarów amerykańskich. W przypadku algierskiej waluty, problemy gospodarcze kraju nie są wynikiem wyłącznie fatalnego zarządzania. Wprawdzie panujący tam reżim autorytarny nie potrafi podjąć długofalowych środków zaradczych, a kraj od dziesięcioleci nęka fala korupcji, to jednak bezpośrednia przyczyna dramatu gospodarki algierskiej jest inna. Co więcej, wielu ekspertów obawia się, że jeśli chodzi o kryzys w Algierii to najgorsze dopiero nadchodzi. Czy dinar algierski będzie jeszcze słabszy?

Zależność od rynków zagranicznych

Algieria jest dość mocno zależna od rynków zagranicznych. Jest dziesiątym największym na świecie eksporterem ropy naftowej. Według statystyk, ropa i gaz stanowią 95% eksportu Algierii oraz 60% wpływów do budżetu państwa. Kiedy cena ropy naftowej spadła w 2014 roku (od tej pory spadek ten pogłębia się) z gospodarką tego kraju zaczęło się dziać naprawdę źle. Każdy spadek ceny ropy o jednego dolara oznaczał utratę 560 mln dolarów rocznie dla kraju. Do tego doszły niewystarczające rezerwy walutowe, które nie były i nie są w stanie powstrzymać rosnącej inflacji krajowej waluty. W konsekwencji od tego czasu w Algierii rośnie deficyt i pogłębiają się nierówności społeczne, odsłaniając bezsilność panującego tam reżimu. W efekcie dinar algierski może jeszcze przez długi czas nosić miano najsłabszej waluty w Afryce.

Podsumowując

Waluty tracą na wartości z różnych powodów. Dzieje się tak na przykład z powodu spowolnienia gospodarczego. Czasem jest to wynik sekwencji złych koniunktur gospodarki, takich jak działania wojenne, spadek PKB, dewaluacja towaru będącego podstawą eksportu lub niestabilność polityczna kraju. Ale równie często dewaluacja waluty jest powiązana z nieprawidłową polityką monetarną i niefortunnymi decyzjami banku centralnego. Najgorzej, jeśli wszystkie te czynniki idą ze sobą w parze.

[1] Zob. http://www.worldatlas.com/articles/the-poorest-countries-in-europe.html, dostęp: 30.11.2017 r.

[2] Por. http://www.bbc.com/news/business-32357063, dostęp: 24.11.2017 r.

[3] Zob. http://biznes.onet.pl/wiadomosci/finanse/najbardziej-bezwartosciowe-waluty-swiata-walizka-pieniedzy-za-dolara/8gmtq, dostę: 24.11.2017 r. oraz https://www.indonesia-investments.com/news/news-columns/indonesia-s-currency-still-above-14-000-per-usd-why-a-weak-rupiah-is-a-problem/item5869, dostęp: 24.11.2017 r.

[Głosów: 65   Average: 2.5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

8 komentarzy

 • Marcin

  18 sierpnia 2019

  Pięknie Pani Marto

 • Dorota

  2 września 2019

  Dlaczego korona szwedzka jest tak dużo tańsza od lewa bułgarskiego? Bułgaria ma słabszą gospodarkę.

 • Bartosz

  4 października 2019

  Super, wiele szukałem takich informacji 🙂

 • Waldemar

  16 września 2020

  I tak nie ma nic bardziej bezwartościowego niż... bolivar soberano. Złotówka obecnie jest warta prawie 100 tysięcy bolivarów.

Dodaj komentarz