Powrót

Czy warto inwestować w Afryce?

W latach 1995-2005 przeprowadzono w Afryce wiele reform ekonomicznych, ale konflikty zbrojne toczą się tam przecież nadal. Co przekonuje polskich przedsiębiorców do inwestowania na rynku afrykańskim? Na to pytanie odpowiedzą dziś analitycy kantoronline.pl: Damian Papała i Robert Madejski.

Przez dziesięciolecia nie tylko Polska, ale cały świat postrzegał Afrykę jako bagno ubóstwa i beznadziei. Jednak jej duży rynek zbytu, niewielka konkurencja oraz niska innowacyjność spowodowała, że polskie firmy właśnie tam szukają swojej szansy na sukces. Dziś inicjatywy rządowe i prywatne, zachęcające polskie firmy do wejścia na rynki afrykańskie nie są rzadkością. Co zmieniło się w ostatnich latach w Afryce, że inwestorzy zaczęli postrzegać ją nie jako beneficjenta działalności charytatywnej, ale dobre miejsce na biznes?

Za złoża naturalne, tanią siłę roboczą i entuzjazm

„Wiele zmieniło się w ciągu ostatniej dekady w Afryce. Gospodarki krajów afrykańskich wzrastały średnio o 5-6% rocznie. Przyczyniło się do tego ograniczenie inflacji oraz otwarcie rynku afrykańskiego na handel międzynarodowy - wyjaśnia Damian Papała, Główny Dealer Walutowy serwisu kantoronline.pl.  „Z jednej strony mamy poprawę zarządzania i fakt, że wyborcy zmuszają władze poszczególnych krajów do odpowiedzialności. Następstwem impulsu gospodarczego jest poprawa infrastruktury, elektryfikacja i coraz wyraźniejsze kształtowanie się klasy średniej, której oczekiwania napędzają gospodarkę. Trzeba także pamiętać, że Afryka ma ogromne, niewykorzystane rezerwy gazu ziemnego, ropy, złota, platyny, uranu, rud żelaza, miedzi i diamentów. Te źródła od lat były magnesem dla inwestorów zagranicznych, ale przyciągnąć mógł ich tylko odpowiedni klimat polityczny. Do tego dochodzi kwestia dobrej koniunktury demograficznej (średni wiek populacji w Afryce to 20 lat, podczas gdy w Azji wynosi 30, a w Europie 40) oraz taniej i coraz lepiej wykształconej siły roboczej.”

Polskie produkty to wysoka jakość

„Choć konkurencja na rynku afrykańskim jest coraz większa, polskie produkty kojarzone są tam z wysoką jakością – mówi Robert Madejski, Starszy Dealer Walutowy serwisu kantoronline.pl. „Z danych Ministerstwa Spraw Zagranicznych wynika, że z afrykańskimi krajami handluje już około 3 tysięcy polskich firm. Najczęściej są to firmy z sektora rolno-spożywczego, morskiego, budowlanego, energetycznego, elektromaszynowego, farmaceutycznego oraz technologii informatycznych. Przykładem znaczącego sukcesu są wielotysięczne kontrakty na sprzedaż ciągników i maszyn przez firmę Ursus i uruchomienie montowni w Zambii. Optymizm inwestycyjny jest po części uzasadniony, nie można jednak zapominać, że niektóre afrykańskie dane są w dalszym ciągu ponure. Częściowo rynki krajów afrykańskich są już zagospodarowywane przez inwestorów z Chin, USA, Wielkiej Brytanii i Niemiec. Jednak polskie firmy, posiadające duży kapitał inwestycyjny wciąż mają szansę osiągnięcia sukcesu na nim”.

kantoronline.pl wspiera rozwój polskich firm w Afryce

Takie wydarzenia jak Poland Africa Business Forum 2017, którym patronuje kantoronline.pl są szczególnie owocne dla firm, które rozważają wejście na rynek afrykański. Istnieją procedury i wymogi, które na tym rynku muszą być przestrzegane bezwzględnie. Nie ma gorszego sposobu działania, niż inwestowanie na rynku, którego się nie zna. Dzięki Poland Africa Business Forum 2017 polskie firmy mogą poznać możliwości eksportu swoich usług na Czarny Ląd, poznać potencjalnych kontrahentów oraz dowiedzieć się jak uzyskać dotację na ekspansję swojej firmy.

Kup bilet na POLAND AFRICA BUSINESS FORUM 2017

Przeczytaj teraz: Gdzie najlepiej założyć konto walutowe?

[Głosów: 0   Average: 0/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Comment(1)

  • GetMoney

    5 maja 2017

    Świetnie,że nasze Polskie produkty są tam traktowane jako produkty wysokiej jakości. Myślę, że wiele rodaków nie docenia tego co ma i często sięga po produkty zagraniczne...

Dodaj komentarz