Powrót
euro w Polsce

Większość Polaków za przyjęciem euro w Polsce?!

Sondaż Eurobarometru pokazał, że liczba Polaków, chcących przyjąć euro w Polsce wzrosła aż o 8 punktów procentowych w ciągu ostatniego roku, dając wynik 56%. Dlaczego Polacy zmienili zdanie i chcą przyjąć euro? Jedną z możliwych przyczyn jest utrzymujący się słaby kurs złotego. 

Ciekawe wyniki sondażu opublikował w lipcu 2021 Eurobarometr. Z raportu wynika, że aż 56% Polaków jest za przyjęciem euro w Polsce. Okazało się, że w ciągu minionego roku liczba zwolenników przyjęcia euro w Polsce wzrosła aż o 8 punktów procentowych, sprawiając, że mamy teraz w Polsce więcej zwolenników przyjęcia euro, niż przeciwników.

Chcesz korzystnie kupić lub sprzedać EUR? Skorzystaj z oferty dla nowych użytkowników Kantoronline.pl

euro w Polsce

Większość Polaków za przyjęciem euro w Polsce

Dlaczego Polacy chcą przyjąć euro? Powodem może być słabość polskiej waluty na arenie międzynarodowej. Rok 2020 wiele zmienił nie tylko w gospodarce światowej, ale i na rynku walutowym. Globalna recesja zmusiła banki centralne do poluzowania polityki pieniężnej, a permanentna awersja do ryzyka na rynku walutowym osłabiła waluty krajów rynków wschodzących, w tym polskiego złotego. Ostatnie półtora roku sprawiło, że kurs złotego wobec euro osłabił się o ok. 7% (ok. 30 gr). Analitycy podkreślają, że łatwiej pozbyć się słabej waluty niż silnej, i być może z tego powodu Polacy zaczynają zmieniać zdanie w kwestii przyjęcia euro. Jednak, jak do tej pory nie zostały przeprowadzone badania socjologiczne, które dałyby tutaj jednoznaczną odpowiedź.

Euro — ile kosztuje i czy będzie drożeć?

Dziś przed południem (25 lipca br.) kurs EUR/PLN wynosił 4,5985 PLN, podczas gdy przed wybuchem pandemii euro w Polsce kosztowało ok. 4,2901 PLN. Wiele osób zadaje sobie pytanie: czy osłabienie złotego polskiego wobec głównych walut będzie się pogłębiać? Zależy to od wielu czynników, m.in. globalnego ożywienia i polityki monetarnej Narodowego Banku Polskiego. Jak na razie NBP nie zamierza walczyć z rosnącą inflacją, podwyższając stopy procentowe. Dlatego w perspektywie długoterminowej silny wzrost gospodarczy oraz brak nowych restrykcji związanych z kolejnymi falami pandemii mogą pomóc kursowi EUR/PLN osiągnąć poziom 4,3000 PLN.

euro w Polsce

Euro w Polsce. Za i przeciw

Jakie są argumenty za wprowadzeniem euro w Polsce? Przede wszystkim euro w Polsce może przyciągnąć więcej zagranicznych inwestorów, ponieważ zniknie ryzyko walutowe. Zwróćmy tutaj uwagę na fakt, że na Słowacji od momentu przyjęcia waluty EUR (2009 rok) powstało 5 razy więcej zagranicznych inwestycji, niż przed wejściem do Strefy Euro. Na wprowadzeniu euro w Polsce skorzystają też polscy eksporterzy i importerzy. A jakie są argumenty przeciw wprowadzeniu euro w Polsce? Największą obawę budzi wzrost cen. Zarówno na Litwie, jak i na Słowacji ceny wzrosły już w pierwszych tygodniach po wprowadzeniu euro.

Podsumowując - Większość Polaków za przyjęciem euro

Chociaż według Eurobarometru poparcie dla wspólnej waluty w Polsce podskoczyło z 48% do 56% w 2021 roku, to jednak trzeba przyznać, że głosy w mediach w tej kwestii są nadal rozłożone równomiernie. Przeciwko wprowadzeniu euro w Polsce jest m.in. prezes Narodowego Banku Polskiego, Adam Glapiński, który w wywiadzie dla Gazety Bankowej powiedział, że "Korzyści z przyjęcia euro mogą dotyczyć Litwy, Chorwacji, Estonii czy mniejszych państw o bardzo otwartych gospodarkach. Ale tak duży kraj, jak Polska powinien mieć własną walutę". Dodajmy również, że Eurobarometr jako pierwszy pokazał sondaż, w którym liczba zwolenników EUR w Polsce przewyższa liczbę przeciwników.

Jesteś za przyjęciem euro w Polsce czy przeciw? Daj nam znać w sekcji komentarzy.

Poznaj walutę EUR:

Źródła

  1. https://biznes.interia.pl/waluty/aktualnosci/news-eurobarometr-56-proc-polakow-chce-euro-w-polsce,nId,5358324, dostęp: 26.07.2021 r.
  2. https://spia.princeton.edu/sites/default/files/content/Should%20Poland%20Join%20the%20Euro.pdf
  3. https://subiektywnieofinansach.pl/czy-polska-powinna-wejsc-do-strefa-euro-za-i-przeciw-kaczynski-mowi-bedzie-wzrost-cen/

 

[Głosów: 2   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz