Powrót
wynajem samochodu

Wynajem samochodu na wakacje - w jakiej walucie najtaniej?

Wynajem samochodu na wakacje jest już tak powszechną częścią podróży Polaków, że mogłoby się wydawać, że to sprawa dość prosta. Ale nie do końca. Można mieć doświadczenie w wynajmie samochodu do podróży po Polsce, ale wynajęcie auta za granicą to zupełnie inna sprawa. Oto nasze wskazówki, jak uniknąć problemów podczas wynajmu samochodu na wakacje za granicą. 

Ubezpieczenie, które nic nie ubezpiecza. Opony, ze zużytym bieżnikiem. Defekty, które dziwnym trafem pojawiają się w momencie zwrotu samochodu. Według statystyk aż 90% skarg wnoszonych przez klientów wypożyczalni samochodowych dotyczy opłat, które nie były wskazane podczas rezerwacji pojazdu. Jak sprawić, żeby krótsze i dłuższe wypady po Europie, Ameryce, Azji czy Afryce miały swój szczęśliwy i bezproblemowy koniec?

Wynajem samochodu - od czego zacząć?

Wynajem samochodu - od czego zacząć? Od znalezienia godnej zaufania wypożyczalni. Im częściej polecana przez użytkowników wypożyczalnia, tym większe prawdopodobieństwo, że będziemy z jej usług zadowoleni. Dlatego poszukiwania wypożyczalni aut warto rozpocząć od internetowych forów i wybrać tą, która znajduje się blisko naszej wakacyjnej lokalizacji, a którą jednocześnie użytkownicy rekomendują najczęściej. Znalezienie takich opinii nie będzie trudne, nawet jeśli nie znamy języka kraju w którym spędzamy wakacje. Po prostu można do tego posłużyć się polskimi stronami, ponieważ Polacy za granicą wypożyczają samochody niezwykle często. Do wyszukiwania można także posłużyć się popularną porównywarką cen kayak.com/cars. Jeśli największe zaufanie żywisz do firm-gigantów, do globalnych wypożyczalni należą m.in. Sixt, Europcar, Avis, Budget oraz Hertz.

auto wynajem

 

Wynajem samochodu – kiedy i jaki wybrać?

Jeśli chcemy, żeby wynajem samochodu był opłacalną inwestycją ważne będzie to, jaki samochód wypożyczymy i kiedy. Tutaj także panuje zasada, która mówi, że im wcześniej zarezerwujemy samochód, tym będzie taniej. Lepiej nie zostawiać poszukiwań auta na ostatnią chwilę także dlatego, że może się okazać, że będziemy mieć wtedy do wyboru jedynie luksusowe i najdroższe samochody. Model auta trzeba także dostosować do stylu naszego podróżowania – wystarczy typowe miejskie auto czy potrzebne będzie terenowe? Według serwisu kayak.com Polacy najczęściej wynajmują: samochody mini, miejskie i kompaktowe. Po prostu ich cena jest niższa. W klasie ekonomicznej bezsprzecznie prym wiodą: Volkswagen Polo, Renault Clio i Ford Fiesta.

Umowa wypożyczenia samochodu

Kolejną ważną kwestią jest umowa wypożyczenia samochodu. Być może powodem, dla którego klienci są czasem zaskoczeni dodatkowymi opłatami za wynajem samochodu jest fakt, że Unia Europejska nie wprowadziła żadnych szczegółowych regulacji w tym zakresie. Innymi słowy, w razie wypadku, klienci mogą powołać się jedynie na prawa konsumenta. Na co zwrócić uwagę podczas podpisywania umowy wynajmu samochodu? Przede wszystkim musimy dokładnie ja przeczytać, zanim podpiszemy. Po pierwsze musimy wiedzieć, w jakim stopniu będziemy odpowiedzialni za spowodowanie wypadku z naszej winy. Po drugie, ile wynosi w danej wypożyczalni tzw. „doba” wynajmu i jakimi opłatami zostaniemy obciążeni, jeśli nieco spóźnimy się z oddaniem auta. Po trzecie, także istotne jest to, żeby sprawdzić, czy wypożyczalnie nie pobiera opłaty za to, że kierowca nie skończył jeszcze 25 lub 21 lat.

samochód wakacje

Wypożyczenie samochodu za granicą - dokumenty

Ważną sprawą, gdy wypożyczamy samochód za granicą jest sprawdzenie, czy nasze prawo jazdy jest w danym państwie akceptowane. Nie ma problemu w przypadku wynajmu auta w państwach Unii Europejskiej. W celach turystycznych polskie prawo jazdy jest także akceptowane na Bahamach, w Brazylii, Gruzji, Gujanie, Iranie, Izraelu, Japonii, Kazachstanie, Demokratycznej Republice Konga, Republice Kuby, Kuwejcie, na Maroko, w Mongolii, Nigerze, Pakistanie, na Seszelach, w Republice Środkowoafrykańskiej, Tadżykistanie, Tunezji, Turkmenistanie, Urugwaju oraz w Szwajcarii.  Ale jeśli chcemy jeździć na przykład po Ukrainie, Turcji lub Rosji potrzebne będzie nam międzynarodowe prawo jazdy. Kolejnym ważnym dokumentem przy wypożyczeniu samochodu za granicą jest drugi dokument tożsamości np. paszport oraz karta kredytowa lub debetowa na nazwisko kierowcy.

Przeczytaj także: W jakich krajach zapłacimy walutą euro? 

Wynajem samochodu bez karty kredytowej

Każda wypożyczalnia na wypadek, gdyby najemca nie chciał pokryć ewentualnych kosztów uszkodzeń samochodu, braku paliwa lub samowolnego przedłużenia najmu zabezpiecza się pobieraną z góry kaucją. Może się okazać, że kaucję można zapłacić w gotówce lub przelewem, ale standardem jest zablokowanie środków na karcie kredytowej lub debetowej. Wysokość kaucji zależy od tego na jak długo wypożyczamy samochód oraz jakiej jest klasy. Średnia wysokość kaucji nie powinna przekraczać 400 euro za dwa dni wynajmu oraz 1000 euro za tydzień.

samochód na wakacje

Wynajęcie auta za granicą – ubezpieczenie

Kwestia ubezpieczenia powinna być kolejną rzeczą do odhaczenia nim wynajmiemy samochód. Działa to tak, że najczęściej wynajmowany pojazd ma opłaconą składkę za podstawowe ubezpieczenie OC i AC. Ale mogą zdarzyć się tutaj pewnego rodzaju „kruczki”. Jednym z nich jest np. możliwy zapis, zgodnie z którym ubezpieczenie pokrywa koszty uszkodzeń, ale do określonej kwoty potrzebny jest wkłada własny. Oznaczałoby to, że np. za uszkodzenia wycenione na np. mniej niż 500 euro musi zapłacić najemca samochodu.

Ile kosztuje wypożyczenie samochodu?

Ile kosztuje wypożyczenie samochodu? To rzecz względna i zależna od wielu czynników. Na końcową cenę wypożyczenia samochodu wpływa także natężenie sezonu turystycznego oraz to czy wynajmujemy auto na ostatnią chwilę, czy z wyprzedzeniem. Średnie ceny wypożyczenia samochodu typu kompakt na weekend kształtują się następująco: w Sztokholmie ok. 89 dolarów, w Waszyngtonie 60 dolarów, w Marrakeszu 50 dolarów,  w Atenach 70 dolarów, w Dubrowniku 60 dolarów, w Madrycie 55 dolarów. Trzeba mieć także na uwadze, że wypożyczając samochód za granicą każdy Polak ponosi nie tylko koszt wynajmu, ale także koszt przewalutowania środków. Dzięki kantorom internetowym takim jak kantoronline.pl można je łatwo zmniejszyć.

wynajem samochodu na wakacje w

Wynajem samochodu na wakacje - w jakiej walucie najtaniej?

Poza znacznie wcześniejszą rezerwacją samochodu oraz zdecydowaniem się na wypożyczenie auta w jakikolwiek inny dzień poza weekendem, jest jeszcze kilka innych sposobów na to, żeby zaoszczędzić pieniądze podczas wynajmu samochodu. Jednym z nich jest zmniejszenie opłat za wymianę waluty, którą będziemy płacić za wynajem, dzięki przewalutowaniu środków w kantorze internetowym. Ile dzięki temu zyskamy? Spread walutowy, czyli opłata za wymianę w banku walut takich jak: euro, dolar, funt czy frank wynosi średnio 7,4%. Natomiast w kantoronline.pl za przewalutowanie zapłacisz mniej 1%, a w przypadku waluty euro jest to dokładnie 0,6%. Odpowiedź na pytanie: "wynajem samochodu na wakacje - w jakiej walucie najtaniej?" zależy więc od tego w jakim państwie wypożyczamy samochód oraz ile zapłacimy za wymianę środków. Im bardziej egzotyczna i mniej popularna waluta w Polsce, tym jej wymiana będzie droższa. I odwrotnie - im popularniejsza waluta, tym za jej wymianę zapłacimy mniej.

Przeczytaj także: Co to jest spread walutowy?

wynajem samochodu za gra

Podsumowując

Cudownie jest podczas spontanicznej eskapady pominąć pociągi, autobusy i odkrywać obce miasta jak miejscowi. Mała eskapada po Nowym Jorku, Sycylii czy Maroku może być fascynująca, ale pod warunkiem, że dopilnujemy, aby warunki wynajmu samochodu były dla nas przejrzyste od samego początku. Dwie zdecydowanie najważniejsze sprawy, dzięki którym unikniemy przykrych niespodzianek podczas zwrotu wypożyczonego samochodu to:  wcześniejsze, bardzo dokładne zapoznanie się z umową wynajmu, protokołem odbioru i zwrotu samochodu oraz dokładne sprawdzenie stanu samochodu przed odbiorem - warto zrobić zdjęcia. Mamy nadzieję, że wiele kwestii w zakresie wynajmu samochodu udało nam się Wam w prosty sposób rozjaśnić.

Jeśli macie doświadczenie w wypożyczaniu samochodu za granicą, podzielcie się z nami swoimi wrażeniami w komentarzach! 🙂

 

 

[Głosów: 3   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Comment(1)

  • Salvusmoney

    10 października 2018

    Bardzo ciekawy artykuł i przydatny nie tylko w okresie wakacyjnym 🙂

Dodaj komentarz