własna lista mailingowa obsługiwana jest przez FreshMail
Powrót
firma w czechach

Założenie firmy w Czechach - jak się do tego zabrać?

Biznesplan gotowy. Ryzyko przeanalizowane. Teraz od teorii trzeba przejść do praktyki. Jeśli zastanawiasz się nad założeniem firmy w Czechach, sprawdź najpierw, jak się do tego zabrać. Pokażemy Ci krok po kroku, na co powinieneś być przygotowany. 

Dzięki przynależności do Unii Europejskiej polscy przedsiębiorcy mogą założyć firmę w dowolnym kraju członkowskim np. w takim, gdzie otoczenie biznesowe jest bardziej przyjazne. Czy takie właśnie są Czechy? Czy założenie firmy jest tu tańsze i prostsze, niż w Polsce? Dyskusja na ten temat trwa nieprzerwanie od 2004 roku i zdania na ten temat podzielone. I tylko co do jednego zgadza się zdecydowana większość: że czeskie urzędy lepiej traktują przedsiębiorców, niż polskie.

Założenie firmy w Czechach 

Zanim założysz działalność gospodarczą w Czechach musisz wiedzieć, która forma biznesu będzie dla Ciebie najlepsza. Jeśli nastawiony jesteś na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej, musisz sprecyzować, czy będzie to tzw. działalność wolna (nie są wymagane uprawnienia zawodowe, dotyczy np. usług tłumacza lub marketingowych), działalność rzemieślnicza (dotyczy np. fryzjerstwa i ten rodzaj działalności wymaga zaświadczenia o wykształceniu), działalność koncesjonowana (np. sprzedaż alkoholi) lub działalność wiązana (wymaga zaświadczenia zarówno o doświadczeniu w danej branży, jak i wykształceniu).

Rejestracja firmy w Czechach

W sumie istnieją 4 sposoby, dzięki którym cudzoziemiec może zarejestrować firmę w Czechach. Wpisu do czeskiego rejestru działalności gospodarczej można dokonać: osobiście w Urzędzie ds. Działalności Gospodarczej (w j. czeskim: Živnostenský úřad), wysyłając dokumenty pocztą tradycyjną lub mailowo (konieczny będzie wtedy podpis elektroniczny). Czwartym sposobem jest rejestracja firmy poprzez odwiedzenie jednego z punktów sieci administracji publicznej tak zwanego Czech POINT. Od dnia Twojego zgłoszenia, czeski urząd będzie miał dokładnie 5 dni na zarejestrowanie nowej firmy.

Sprawdź co to jest CzechPOINT tutaj.

Zakładanie firmy w Czechach - dokumenty

Jakie dokumenty należy przedstawić podczas rejestracji firmy? Jeśli zamierzamy po raz pierwszy otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą w Czechach musimy dostarczyć: zaświadczenie o niekaralności, zgłoszenie rejestracyjne (w języku czeskim: jednotný registrační formulář), zaświadczenie o tytule własności lub prawie do użytkowania lokalu, w których będzie wykonywana działalność gospodarcza, a także dokument potwierdzający uiszczenie opłaty administracyjnej (1000 CZK=ok.168 zł). Nie ma wymagania, które mówiłoby o tym, że składane dokumenty muszą być uwierzytelniane lub tłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Przy czym, jeśli czeski urząd będzie miał podstawy do tego, aby zakwestionować jakość tłumaczenia, może poprosić o tłumaczenie przysięgłe.

Zgłoszenie rejestracyjne znajdziesz tutaj.

Konto bankowe w Czechach 

Okazuje się, że prowadząc działalność gospodarczą w Czechach można posiadać firmowy rachunek bankowy albo w Czechach, albo w Polsce. Firmowym kontem w czeskim banku podobnie jak w polskim, można zarządzać przy pomocy bankowości elektronicznej. Trzeba jednak pamiętać, że mając konto w czeskim banku problemem może być język (np. regulaminu) oraz fakt, że zlecenia przelewu można potwierdzić wyłącznie kodem SMS wysłanym z czeskiego numeru telefonu. Natomiast w przypadku prowadzenia konta w polskim banku, mając polskich kontrahentów trzeba mieć na uwadze przede wszystkim koszty przelewów zagranicznych oraz możliwość prowadzenia rachunku w koronach czeskich.

Jak tanio wymienić korony czeskie?

Może już wiesz, że wymiana walut online oraz międzynarodowe przekazy pieniężne to obszary, w których kantory internetowe dominują nad bankami? To dlatego, jeśli zaplanowałeś, że Twoja firma będzie działać na styku Polski i Czech, nie musisz martwić się o wysokie opłaty transakcyjne za wymianę waluty i przelewy międzynarodowe. Aktualny kurs sprzedaży CZK/PLNkantoronline.pl wynosi dziś 0,1668 zł, a kurs kupna tylko 0,1613 zł. Dodatkowo, jako klient biznesowy będziesz mógł negocjować wysokość spreadu z dealerami walutowymi i zaoszczędzić jeszcze więcej.

Podsumowując

Sporo się mówi o tym, że w Czechach istnieje klimat przyjazny przedsiębiorcom. Procedura założenia działalności gospodarczej u naszych sąsiadów nie wydaje się skomplikowana, a na pewno sporym ułatwieniem jest fakt, że czeskie urzędy z przedsiębiorcami komunikują się elektronicznie. Mamy nadzieję, że nasz artykuł był dla pomocny i ułatwi Wam będzie założenie firmy u naszych południowych sąsiadów.

A może znacie kogoś, kto zamierza założyć firmę w Czechach? Podzielcie się z nim naszym artykułem 🙂

[Głosów:1    Średnia:5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, Content Specialist kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez eksperckie wywiady z dealerami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru online.

4 komentarze

 • Paweł

  28 marca 2018

  Bardzo dobry wpis! Od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie przeniesienie swojej firmy do Czech, ale nie do końca udało mi się znaleźć istotne w tym temacie informacje. Tu jest wszystko podane na tacy. Dziękuję bardzo 🙂

  • kantoronline

   5 września 2018

   Pawle, dziękujemy za miłe słowa. 🙂

 • Sławek Werner

  2 listopada 2018

  Dziekuje
  Informacja o banku jest bardzo pomocna .

  • kantoronline

   6 listopada 2018

   Świetnie, że nasz artykuł jest dla Ciebie pomocny. Pozdrawiamy! 🙂

Dodaj komentarz

Wysyłamy same użyteczne informacje, a dodatkowo szybciej dowiesz się o naszych zniżkach na wymianę walut.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od TNN Finance S.A. newsów z rynku walutowego, a także informacji o konkursach, zniżkach, ofertach, ebookach i działaniach w mediach społecznościowych.

własna lista mailingowa obsługiwana jest przez FreshMail