Powrót
założenie firmy w Czechach

Założenie firmy w Czechach - jak się do tego zabrać?

Biznesplan gotowy. Ryzyko przeanalizowane. Teraz od teorii trzeba przejść do praktyki. Jeśli zastanawiasz się nad założeniem firmy w Czechach, sprawdź najpierw, jak się do tego zabrać. Pokażemy Ci krok po kroku, na co powinieneś być przygotowany. 

Dzięki przynależności do Unii Europejskiej polscy przedsiębiorcy mogą założyć firmę w dowolnym kraju członkowskim np. w takim, gdzie otoczenie biznesowe jest bardziej przyjazne. Czy takie właśnie są Czechy? Czy założenie firmy jest tu tańsze i prostsze, niż w Polsce? Dyskusja na ten temat trwa nieprzerwanie od 2004 roku i zdania na ten temat podzielone. I tylko co do jednego zgadza się zdecydowana większość: że czeskie urzędy lepiej traktują przedsiębiorców, niż polskie.

Założenie firmy w Czechach 

Zanim założysz działalność gospodarczą w Czechach musisz wiedzieć, która forma biznesu będzie dla Ciebie najlepsza. Jeśli nastawiony jesteś na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej, musisz sprecyzować, czy będzie to tzw. działalność wolna (nie są wymagane uprawnienia zawodowe, dotyczy np. usług tłumacza lub marketingowych), działalność rzemieślnicza (dotyczy np. fryzjerstwa i ten rodzaj działalności wymaga zaświadczenia o wykształceniu), działalność koncesjonowana (np. sprzedaż alkoholi) lub działalność wiązana (wymaga zaświadczenia zarówno o doświadczeniu w danej branży, jak i wykształceniu).

Rejestracja firmy w Czechach

W sumie istnieją 4 sposoby, dzięki którym cudzoziemiec może zarejestrować firmę w Czechach. Wpisu do czeskiego rejestru działalności gospodarczej można dokonać: osobiście w Urzędzie ds. Działalności Gospodarczej (w j. czeskim: Živnostenský úřad), wysyłając dokumenty pocztą tradycyjną lub mailowo (konieczny będzie wtedy podpis elektroniczny). Czwartym sposobem jest rejestracja firmy poprzez odwiedzenie jednego z punktów sieci administracji publicznej tak zwanego Czech POINT. Od dnia Twojego zgłoszenia, czeski urząd będzie miał dokładnie 5 dni na zarejestrowanie nowej firmy.

Sprawdź co to jest CzechPOINT tutaj.

Zakładanie firmy w Czechach - dokumenty

Jakie dokumenty należy przedstawić podczas rejestracji firmy? Jeśli zamierzamy po raz pierwszy otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą w Czechach musimy dostarczyć: zaświadczenie o niekaralności, zgłoszenie rejestracyjne (w języku czeskim: jednotný registrační formulář), zaświadczenie o tytule własności lub prawie do użytkowania lokalu, w których będzie wykonywana działalność gospodarcza, a także dokument potwierdzający uiszczenie opłaty administracyjnej (1000 CZK=ok.168 zł). Nie ma wymagania, które mówiłoby o tym, że składane dokumenty muszą być uwierzytelniane lub tłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Przy czym, jeśli czeski urząd będzie miał podstawy do tego, aby zakwestionować jakość tłumaczenia, może poprosić o tłumaczenie przysięgłe.

Zgłoszenie rejestracyjne znajdziesz tutaj.

Konto bankowe w Czechach 

Okazuje się, że prowadząc działalność gospodarczą w Czechach można posiadać firmowy rachunek bankowy albo w Czechach, albo w Polsce. Firmowym kontem w czeskim banku podobnie jak w polskim, można zarządzać przy pomocy bankowości elektronicznej. Trzeba jednak pamiętać, że mając konto w czeskim banku problemem może być język (np. regulaminu) oraz fakt, że zlecenia przelewu można potwierdzić wyłącznie kodem SMS wysłanym z czeskiego numeru telefonu. Natomiast w przypadku prowadzenia konta w polskim banku, mając polskich kontrahentów trzeba mieć na uwadze przede wszystkim koszty przelewów zagranicznych oraz możliwość prowadzenia rachunku w koronach czeskich.

Jak tanio wymienić korony czeskie?

Może już wiesz, że wymiana walut online oraz międzynarodowe przekazy pieniężne to obszary, w których kantory internetowe dominują nad bankami? To dlatego, jeśli zaplanowałeś, że Twoja firma będzie działać na styku Polski i Czech, nie musisz martwić się o wysokie opłaty transakcyjne za wymianę waluty i przelewy międzynarodowe. Aktualny kurs sprzedaży CZK/PLNkantoronline.pl wynosi dziś 0,1668 zł, a kurs kupna tylko 0,1613 zł. Dodatkowo, jako klient biznesowy będziesz mógł negocjować wysokość spreadu z dealerami walutowymi i zaoszczędzić jeszcze więcej.

Podsumowując

Sporo się mówi o tym, że w Czechach istnieje klimat przyjazny przedsiębiorcom. Procedura założenia działalności gospodarczej u naszych sąsiadów nie wydaje się skomplikowana, a na pewno sporym ułatwieniem jest fakt, że czeskie urzędy z przedsiębiorcami komunikują się elektronicznie. Mamy nadzieję, że nasz artykuł był dla pomocny i ułatwi Wam będzie założenie firmy u naszych południowych sąsiadów.

A może znacie kogoś, kto zamierza założyć firmę w Czechach? Podzielcie się z nim naszym artykułem 🙂

[Głosów: 25   Average: 3.6/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

34 komentarze

 • Paweł

  28 marca 2018

  Bardzo dobry wpis! Od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie przeniesienie swojej firmy do Czech, ale nie do końca udało mi się znaleźć istotne w tym temacie informacje. Tu jest wszystko podane na tacy. Dziękuję bardzo 🙂

  • kantoronline

   5 września 2018

   Pawle, dziękujemy za miłe słowa. 🙂

 • Sławek Werner

  2 listopada 2018

  Dziekuje
  Informacja o banku jest bardzo pomocna .

  • kantoronline

   6 listopada 2018

   Świetnie, że nasz artykuł jest dla Ciebie pomocny. Pozdrawiamy! 🙂

 • anna

  30 grudnia 2018

  Witam ! Jesli osoboscie chcialabym stawi sie w Urzedzie o zalozenie dzialalnosci czy jest tlumacz na miejscu? poniewaz nie znam Czeskiego a chcialabym zalozyc dziallalnosc .

 • Mariusz

  28 stycznia 2019

  Dzień dobry Pani Marto . Ma pytanie chciał bym założyć firmę w Czechach. I teraz moje pytanie czy po założeniu firmy mogę pracować w Szwecji . I jak wygląda mianowicie A1 tak jest w Polsce a jak wygląda w Czechach proszę o odpowiedź dziękuję

 • Mariusz

  29 stycznia 2019

  Pani Marto mi nie chodziło o autostradę tylko ubezpieczenie zdrowotne po założeniu firmy w Czechach w Polsce jest to A1 a w Czechach

 • Mariusz

  29 stycznia 2019

  Szanowna Pani Marto mam jeszcze jedno pytanie ile można pracować z czeską firmą w Szwecji bo z polską działalnością tylko 183 dni proszę o odpowiedź dziękuję z poważaniem Mariusz

 • Mariusz

  30 stycznia 2019

  Witam znowu Panią serdecznie ile można pracować na czeskiej działalności czy cały rok czy jak w Polsce 183 dni .

 • Kasia

  25 lutego 2019

  Dzień dobry, mieszkam przy granicy i chciałabym na swoim terenie otworzyć działalność usługową ale firmę zarejestrować w Czechach? Czy taka opcja jest możliwa? czy w przypadku rejestracji firmy w Czechach muszę tam posiadać adres? Pozdrawiam Kasia

   • Kasia

    25 lutego 2019

    Ale czytałam gdzieś, że jeżeli ma się punkt usługowy albo produkcyjny to musi się on znajdować na terenie Czech. czy to prawda? czy otwierając działalność w Czechach muszę mieć tam adres?

 • Anna

  13 maja 2019

  Dzień dobry. Chcę założyć firmę w Czechach, ale gabinet kosmetyczny miec w Polsce i tu pracować. Wystarczy w Czechach mieć tzw "biuro wirtualne", czy musi być również gabinet ?

 • Anna

  13 maja 2019

  I jeszcze jedno pytanie, czy mając gabinet kosmetyczny w Polsce będzie mnie obowiązywała kasa fiskalna?

 • Darek

  5 czerwca 2019

  Witam,

  Mam pytanie prowadzę działalność gospodarcza w Polsce lecz wykonuje swoje usługi po całej Europie. I chciałbym przenieść swoja działalność do Czech. Czy w taki przypadku potrzebuje adresu zameldowania w Czechach?

  Jeżeli prowadzę działalność związana z serwisem sprzętu IT czy dotyczy mnie również zwolnienie z podatku ?

 • Tomek

  15 lipca 2019

  Witam. Prosze o informację. Chce otworzyć w Czechach działalność gospodarcza jednoosobowa ale prowadzę sklep w Polsce. Czy podlegam opodatkowaniu podwójnemu. Składki ZUS opłacam tylko w Czechach? Prosil bym o namiary firm które pomagają zarejestrować firmę oraz urzyczaja adresu wirtualnego pod firmę w Czechach. Dziękuję pozdrawiam Tomek

 • Wojt

  13 marca 2020

  Witam, jestem zainteresowany założeniem firmy budowlanej w Czechach i słyszałem, że będzie potrzeby tzw. GWARANT. Czy może mi Pani wyjaśnić jaka jest funkcja takiej osoby w firmie, jakie są jego obowiązki i najważniejsze jaka jest odpowiedzialność wobec Czeskiego prawa... wobec Czeskich urzędów...
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 • Iwona

  23 listopada 2020

  przy zakladaniu firmy w czechach prosze UNIKAC kontaktu z Firma DARAFIRKE - oglaszaja sie w innternecie jako kommpetentna firma z doswiadczeniem, zalozenie firmy nie problem, prowadza klienta za reke od A do Z.
  Trzeba zrobic przedplate na konto za pomoc w uzyskaniu dokumentow w urzedzie, zalozenioa konta i adresu firmy (oplata za korzystanie z adresu w Czechach jest liczona od razu ZA CALY ROK i to trzeba uiscic od razu).
  Po czym zaczyna sie jazda - straszy Pan ktory ZUPELNIE nie zna sie na rzeczy. Poniewaz lubie gdy ludzie na emeryturze pracuja, chca sie wykazac - dalam mu szanse. Jezdzilam tam i z powrotem do Cieszyna (tracac czas i pieniadze - setki kilometrow jazdy dla mnie za kazdym razem) i oprocz rego nu nie dostalam nic. A takze ZERO INFORMACJ co dalje. Zamiast konta firmowego, Pan kazal mi zalozyc konto osobiste bo tak latwiej. Byleby miec jakies numer konta haha. Na moje maile z pytaniem - co dalej - zero odpowiedzi. A teraz zniknal, bo zaczelam sie domagac pieniedzy z powrotem (zatrudnilam inna firme w celu pomocy w zalozeniue firmy - kompetentna, sama robi z moim upowaznieniem wszystkie dzialalnosci a kosztuje o 1/4 mniej.
  DARAFIRKE - prosze unikac tej ogromnie niekompetentnej firmy. Wyciagannie pieniedzy nic wiecej!

 • Anon

  24 grudnia 2020

  W razie czego posiadam namiary na tego pana...

 • Monika

  4 lutego 2021

  Dzień dobry. Mąż prowadzi jednoosobową dg w NL. Chcielibyśmy się przenieść do Czech i tam otworzyć firmę ale mąż nadal wykonywalby pracę w NL (hydraulika). Gdzie będą odprowadzane podatki i czy ubezpieczenie zdrowotne będziemy mieli na terenie Czech?

 • robert

  7 lutego 2021

  Witam ,
  Pani Iwono może mi Pani powiedzieć z jakie firmy usług Pani korzysta , tez chce zalaożyc firme w Cechach i szukam wiarygodnej firmy jestem z W-wy
  Robert

 • Slawomir

  14 kwietnia 2021

  Jak wymieniać korony na złotówki przez kantoronline?

 • Sławomir

  18 kwietnia 2021

  Też mam podobne doświadczenia z firmą Darafirke i chciałbym się z panią skontaktować,żeby omówić kilka spraw.Tel: 797585762.

 • Slawomir

  20 kwietnia 2021

  Czy istnieje możliwość po przewalutowaniu, odebrania pieniędzy w jakimś stacjonarnym kantorze,lub w bankomacie? Nie chciałbym bowiem otwierać żadnego nowego konta w polskim banku.

 • Firma

  20 kwietnia 2021

  Prowadzenie firmy wcale nie jest takie skomplikowane i straszne jak to malują. Ja sama otworzyłam firmę w Czechach pół roku temu i uważam, że tam warunki są o niebo lepsze niż w Polsce.

 • Mateusz

  16 maja 2021

  Jak wygląda kwestia wystawiania i płatności za faktury? Rozumiem że mogę podać polski rachunek bankowy a stawki VAT?

Dodaj komentarz