Powrót
firmy w Niemczech

Założenie firmy w Niemczech. Jak się do tego zabrać?

Chcesz założyć firmę w Niemczech? Przygotowaliśmy poradnik, który pomoże Ci zarejestrować działalność nad Odrą. Znajdziesz tu garść informacji o niemieckim prawie, które zaoszczędzą twój czas i wysiłek. Zaczynamy!

Mniejsze podatki i lepsza opieka zdrowotna to najbardziej popularne przyczyny zakładania działalności gospodarczej w Niemczech przez Polaków. Jednak początkowo przedarcie się przez niemiecką skrupulatność i biurokrację może być trudne. Mamy nadzieję, że nasz poradnik ułatwi Wam założenie firmy w Niemczech, a jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wszystko powinno potrwać nie więcej niż 30 dni.

Rejestracja firmy w języku niemieckim

Zacznijmy od podstaw, a więc kwestii języka. Znajomość podstaw języka niemieckiego jest niezbędna podczas zakładania firmy w Niemczech, z uwagi nie tylko na kwestie formalne, ale także ewentualnej weryfikacji urzędników, czy znasz swoich odbiorców i rynek niemiecki. Jeśli Twój niemiecki jest na wystarczającym poziomie, czas na uświadomienie sobie kolejnej kwestii. Jeśli chcesz zarabiać w EUR i rozliczać się z niemieckim fiskusem, musisz przebywać na terytorium Niemiec więcej niż 183 dni w roku. W przeciwnym wypadku, bez względu na to, że Twoja firma zarejestrowana jest w Niemczech, Twój obowiązek podatkowy powstanie wobec Polski.

Rodzaje działalności gospodarczej w Niemczech

W Niemczech możesz założyć firmę jako samozatrudniony, czyli Gewerbetreibende, lub jako przedstawiciel wolnego zawodu (odpowiednik Freelancera), czyli Freie Berufe. O tym, do której grupy będzie zakwalifikowana Twoja firma zadecyduje niemiecki Urząd Skarbowy (das Finanzamt). Z pewnością zainteresuje Cię fakt, że w przypadku samozatrudnienia kwota wolna od podatku w Niemczech wynosi 9 168 EUR (w Polsce 8000 PLN).

Rodzaje spółek w Niemczech

Podobnie jak w Polsce, w Niemczech możemy także otworzyć spółkę z o.o. – UG („mini-GmbH”), której kapitał zakładowy może wynosić 1 EUR, a koszty założenia ok. 240-300 EUR (tylko wykorzystując Musterprotokoll). Obowiązkiem będzie wtedy gromadzenie rezerw na kapitał, które mają wynieść ¼ zysków. Drugą możliwością jest założenie spółki z o.o. – GmbH, która wymaga kapitału zakładowego co najmniej 25 000 EUR, a koszt założenia wynosi od 500 do 1000 EUR. W Niemczech możemy także założyć spółkę akcyjną (AG), jawną (OHG), komandytową (KG) oraz wiele innych hybrydowych odmian powyższych spółek.

Koncesje i kwalifikacje

Jeśli już wiesz, jaką firmę chcesz założyć w Niemczech, konieczne jest sprawdzenie, czy będziesz potrzebował koncesji. Koncesja będzie konieczna w przypadku: gastronomii, handlu obwoźnego, transportu, ubezpieczeń, produkcji leków oraz ochronie. W niektórych branżach wymagane może być zaświadczenie o niekaralności (Polizeiliches Führungszeugnis). Z kolei, jeśli chcesz wykonywać wolny zawód, musisz sprawdzić, czy konieczne będzie uznanie Twoich kwalifikacji zawodowych lub posiadanie dyplomu mistrzowskiego.

firmy w Niemczech

Rejestracja firmy w Niemczech bez meldunku

W Niemczech nie musimy posiadać adresu zameldowania, aby zarejestrować firmę. Podobnie jak w Polsce, możemy w takim przypadku skorzystać z wynajmu lokalu (umowa użyczenia) przez niemieckie firmy, które zapewnią nam adres firmowy oraz numer telefonu stacjonarnego, co niekiedy jest weryfikowane przez niemiecki Urząd Skarbowy. Dysponowanie własnym biurem jest ważne dla niemieckich urzędników, ale w przypadku braku adresu można w sposób legalny skorzystać z tego rodzaju ofert. Istotne w tej kwestii jest to, że decydując się na rejestrację firmy w Niemczech bez meldunku, nie będziemy mogli się rozliczać według niemieckiego systemu podatkowego.

Rejestracja firmy w Niemczech z meldunkiem

Chcąc rozliczać się według niemieckiego systemu podatkowego, musimy udokumentować, że mieszkamy na terenie Niemiec. Do tego niezbędny będzie nasz własny niemiecki adres zameldowania. Meldunek (Anmeldebestätigung lub Meldebescheinigung) w Niemczech trzeba załatwić osobiście w urzędzie. Przed pójściem do urzędu należy wziąć ze sobą: dowód tożsamości, wypełniony formularz meldunkowy i zaświadczenie o wynajmie lub własności lokalu.

firmy w Niemczech

Konto w niemieckim banku a firma w Niemczech

Podczas rejestracji firmy konieczne będzie konto w niemieckim banku, a co za tym idzie, posiadanie telefonu w niemieckiej sieci komórkowej.  W przypadku rejestrowania firmy w Niemczech nie potrzebujesz firmowego konta w niemieckim banku, wystarczy osobiste. Uwaga! Posiadając konto w niemieckim banku w EUR oraz w polskim banku w PLN, możesz skorzystać z oferty Kantoronline.pl, aby wymieniać EUR/PLN nawet 8% taniej niż w banku lub kantorze stacjonarnym. Kliknij TUTAJ, aby zyskać rabat -30% dla nowych użytkowników.

Nie przegap: Jak założyć konto w zagranicznym banku przez Internet?

Jak założyć firmę w Niemczech?

Jeśli kwestia koncesji i uznania kwalifikacji zostanie wyjaśniona, czas na zgłoszenie działalności w urzędzie do spraw gospodarczych (Gewerbeamt) w mieście, w którym znajduje się siedziba firmy. Podczas rejestracji firmy w urzędzie należy wziąć ze sobą: dwustronną kopię dowodu osobistego lub paszportu; adres na który ma być zarejestrowana działalność; wymagane zaświadczenia, koncesje lub dyplomy; potwierdzenie zameldowania w Niemczech (jeśli chcesz rozliczać się według niemieckiego systemu podatkowego); umowę najmu lokalu do prowadzenia firmy oraz numer rejestracji w izbie rzemieślniczej (Handwerkskammer), jeśli są wymagane. Potem należy także wypełnić formularze, dzięki którym uzyskamy numer podatkowy (Steuernummer) oraz zarejestrować się w odpowiedniej dla branży kasie chorych. Koszt rejestracji Gewerbe w Niemczech w 2020 roku wynosił 20 EUR.

firmy w Niemczech

Podsumowując - Założenie firmy w Niemczech. Jak się do tego zabrać?

Założenie firmy w Niemczech nie należy do prostych spraw, a wymagań i formalności w tej kwestii jest dosyć sporo. Niemniej jednak, jeśli chcemy zarabiać w EUR i płacić niższe podatki, wydaje się, że w większości przypadków gra jest warta świeczki. Grunt to dobre przygotowanie i weryfikacja wszelkich informacji oraz praw przysługujących przedsiębiorcom w Niemczech. Najlepiej udać się po nie do samego źródła, czyli TUTAJ.

Jeśli jesteś w trakcie poszukiwania pracy w Niemczech, to z pewnością zainteresuje Cię publikacja: Praca w Niemczech. Czy Polakom opłaca się zarabiać w EUR?

Źródła:

1. https://www.existenzgruender.de/EN/Home/inhalt.html, dostęp: 24.07.2020 r.

2. https://www.firma.de/en/company-formation/how-to-register-a-company-in-germany-a-company-formation-checklist/, dostęp: 23.07.2020 r.

[Głosów: 2   Average: 5/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

Dodaj komentarz