Powrót
konto zagraniczne

Jak założyć konto w zagranicznym banku przez Internet?

Jesteśmy pewni, że znacie lepsze sposoby na wydawanie pieniędzy, niż przekazywanie bankowi setek, a nawet tysięcy złotych rocznie w opłatach międzynarodowych. Najbardziej narażone na nie są osoby zarabiające w obcym kraju, które nie założyły jeszcze za granicą konta bankowego. Jak założyć takie konto najłatwiej? Oczywiście online.

Otworzenie konta za granicą nie jest skomplikowane, jeśli posiadamy odpowiednie dokumenty oraz odrobinę cierpliwości. Obecnie przepisy prawa pozwalają Polakom otwierać za granicą rachunki bankowe w większości krajów rozwiniętych, również dla polskich firm i spółek. W dzisiejszym wpisie pokażemy Wam banki zagraniczne, które starają się ułatwić ten proces i umożliwiają założenie rachunku całkowicie online. Jak założyć konto w zagranicznym banku nie wychodząc z domu?

rachunek za granicą

Jak otworzyć konto bankowe za granicą przez Internet?

Podstawowe formalności podczas otwierania zagranicznego rachunku bankowego online przypominają te, które znamy z polskich banków. Przy czym nie każdy zagraniczny bank stawia te same wymagania swoim klientom. Dlatego nim przystąpimy do wypełniania formularza rejestracyjnego, warto dokładnie dowiedzieć się w jaki sposób konkretny bank zweryfikuje naszą tożsamość. Bank może nas poprosić zarówno o notarialnie poświadczenie dokumentu tożsamości i wzoru popisu, zaświadczenie o miejscu zamieszkania w kraju, w którym chcemy otworzyć konto bankowe (ważne ze względu na podatki), kopie paszportu. Wymogi identyfikacyjne jednak na tyle różnią się od siebie, że po najbardziej aktualne informacje najlepiej skontaktować się telefonicznie z wybranym bankiem. Jeśli jesteśmy w stanie przygotować dokumenty – świetnie! Ich skany wystarczy dołączyć do formularza rejestracyjnego, który wypełniamy online.

Konto za granicą

Podczas zakładania konta za granicą ze względu na przepisy dotyczące nielegalnej finansowo działalności, banki mogą poprosić nas o spełnienie dodatkowych wymogów. Trzeba więc będzie przedstawić bardziej wnikliwą dokumentację. Mogą to być informacje o tym, ile wynosiło średnie saldo na naszym koncie w polskim banku w ciągu ostatniego roku lub nawet możemy zostać poproszeni o udokumentowanie pochodzenia zdeponowanych na tym rachunku pieniędzy.

bankowość online

Elektroniczne potwierdzenie tożsamości

Podczas zdalnego zakładania zagranicznego konta w banku trzeba być także przygotowanym na dodatkowe, elektroniczne procesy potwierdzające tożsamość. Po prostu niektóre z nich mogą wymagać odpowiedniego sprzętu np. kamerki internetowej w przypadku chatu video z konsultantem albo telefonu typu smartfon w przypadku konieczności ściągnięcia aplikacji weryfikującej. Warto przy tym również pamiętać, że aby korzystać z kodów SMS w bankowości internetowej za granicą, nie można korzystać z telefonu polskiej sieci komórkowej. Tak więc, dla przykładu: do aktywacji kodów SMS w czeskim banku konieczny będzie numer telefonu z czeskiej sieci telefonicznej.

Konto bankowe za granicą

Założenie konta bankowego w krajach Unii Europejskiej oraz trzecich jest dziś dużo łatwiejsze, niż jeszcze 2 lata temu. Wtedy to uproszczone zostały przepisy Parlamentu Europejskiego w tym zakresie. Według aktualnych przepisów, każdy Polak może otworzyć  tzw. podstawowe konto bankowe w dowolnym kraju UE. Podstawowe konto bankowe obsługuje standardowe transakcje takie jak: wypłata gotówki, przyjmowanie i realizacja przelewów. Taki konto musi również zawierać kartę płatniczą oraz dostęp do usług bankowości internetowej. Warto jednak wiedzieć, że wysokość opłaty za podstawowy rachunek bankowy nie jest ograniczona prawnie oraz, że bank może odmówić nam założenia takiego konta jedynie w dwóch przypadkach. Po pierwsze: kiedy istnieje podejrzenie, że nie przestrzegamy przepisów unijnych dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu. Po drugie: gdy posiadamy już podobnego typu rachunek bankowy w kraju, w którym ubiegamy się o jego założenie.

online konto zagraniczne

Konto w Czechach dla Polaka

Ostatni „boom” Polaków na otwieranie firmy w Czechach (mniejsze podatki) oraz zakup nieruchomości (tańsze niż w Polsce) sprawił, że konkurencyjne oferty kont bankowych Polacy mogą znaleźć również w Czechach. Przy czym w Czechach brakuje ofert, które umożliwiałyby otworzenie takiego rachunku online. Z reguły potrzebna jest minimum jedna wizyta w oddziale danego banku. Niemniej jednak plusem zakładania konta w Czechach jest fakt, że nasze konto zostanie otwarte już w przeciągu kliku godzin od naszej wizyty. Ważnym wymogiem jest dowód osobisty i czeski adres zamieszkania. Osobom, które chcą założyć konto w tym kraju rekomendujemy rozpoczęcie swoich poszukiwań od oferty CSOB – jednego z największych banków komercyjnych w Republice Czeskiej.

Konto w Niemczech dla Polaka

Niemcy to kraj, w którym Polacy bez problemu znajdują bardzo dobre oferty konta bankowego, w szczególności w bankach internetowych, które są łatwe w użyciu i proste w obsłudze, a założenie konta odbywa się całkowicie online. Jeśli potrzebujemy konta bankowego w Niemczech warto zwrócić uwagę na ofertę takich banków internetowych jak: N26, ING DiBa oraz 1882direkt. Bez trudu znajdziemy ofertę z bardzo niskimi opłatami, które mogą nawet przebić ich polskie odpowiedniki.

konto za granicą online

Konto bankowe za granicą czy konto walutowe?

W trakcie kilku tygodni w roku za granicą, kilka procent więcej opłat i wysoki spread walutowy nie stanowią problemu. Ale dla osób, które większość czasu w roku spędzają za granicą opłaty takie jak wypłata z zagranicznego bankomatu czy zlecenie przelewu międzynarodowego to bardzo duże kwoty. I wtedy właśnie założenie konta bankowego za granicą ma sens. Jeśli natomiast chcemy oszczędzać podczas częstych wyjazdów zagranicznych, lepszą opcją jest zdecydowanie się na założenie konta walutowego w polskim banku. Dzięki temu zaoszczędzimy pieniądze podczas przewalutowania środków, ponieważ walutę możemy wtedy kupić z niższym nawet o 70% spreadem walutowym, i to absolutnie za darmo.

Przeczytaj także: Gdzie najlepiej założyć konto walutowe? oraz Co to jest spread walutowy?

za granicą konto bankowe zdalnie

Podsumowując

Nawet jeśli zdecydujesz się być dziennikarzem w Hongkongu lub uczyć angielskiego w Brazylii, pomyśl o uporządkowaniu swoich finansów jeszcze przed swoim wyjazdem. W przeciwnym wypadku, korzystając za granicą z polskiego konta będziesz zawsze płacił za tą usługę więcej, niż w przypadku lokalnego konto bankowego. Na szczęście obecne uproszczenie przepisów dotyczących zakładania kont bankowych przez cudzoziemców, jak i rozwój bankowości internetowej pozwalają na stosunkowo szybkie założenie takiego konta online.

Najprostszym sposobem na poprawę stanu swoich finansów jest poświęcenie czasu na ograniczenie tych opłat, które są niepotrzebne. W tym celu stworzyliśmy bloga na którym możesz przeczytać, jak uciąć niepotrzebne wydatki najłatwiej. Po prostu poznajesz sposoby na minimalizację opłat i oszczędzasz natychmiast. Swoimi sposobami na oszczędzanie podziel się z nami w komentarzu. 😊

Jeśli chcesz podejmować lepsze decyzje finansowe, zainteresują Cię:

[Głosów: 74   Average: 2.6/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

21 komentarzy

 • Hania

  5 sierpnia 2018

  Bardzo dużo przydatnych informacji

  • kantoronline

   5 września 2018

   Haniu, cieszymy się, że nasze artykuły są dla Ciebie pomocne. 🙂

 • Krzysztof

  11 września 2018

  Ale nic nie pisze o samej procedurze otwierania konta hmmm

  • kantoronline

   12 września 2018

   Dobra uwaga, Krzysztofie. Możliwe, że niebawem uaktualnimy wpis. 🙂

 • Tadek

  9 grudnia 2018

  Zarówno w Niemczech jak i Holandii konto otworzymy bez problemów. Jednak możemy zapomnieć o karcie płatniczej Visa, MasterCard. Otrzymamy Maestro. Do otwarcia konta potrzebujemy DO, adresu zameldowania w danym kraju i umowy o pracę. Karta przychodzi oddzielnie, PIN oddzielnie. W Holandii należy uruchomić kartę (samemu jest to awykonalne dla zwykłego człowieka) - wizyta w Banku, najlepiej w oddziale, gdzie zakładaliśmy konto.
  Finlandia - j/w, udokumentowane dochody w tym kraju z 3 miesięcy.
  Dania - meldunek, duński tymczasowy dowód osobisty.

 • gfg

  31 grudnia 2018

  N26 konto bez meldunku

 • Damina

  6 marca 2019

  Potrzebuje konto w Czechach PLN dla firmy LTD z UK

 • Arek

  7 sierpnia 2019

  Bzdury. 99% banków nie zaloży konta osobie, która nie ma stałęgo miejsca zamieszkania w danym kraju.

 • Krzysztof

  18 sierpnia 2019

  Dziendobry . Mam pytanie o załozenie konta bankowego przez internet

 • anna

  23 września 2019

  starałem się wielokrotnie o odpowiedź na pytanie czy na terenie Niemiec / a jesli tak to w jakim banku/ mozna załozyc rachunek w USD . Juz wiem z rozmowy z konsultantem , że w Sparkasse nie można tego zrobić. W Czechach potrzebne jest zameldowanie , Szwedzi w zasadzie nie przyjmuja dolarów. Czy Ktoś może mi coś doradzić.
  dziękuję

 • Piotr

  27 października 2019

  Czy jak mam konto bankowe w ING w Polsce mogę otworzyć konto w tym banku za granicą np. ING DiBa

 • Jan

  6 listopada 2019

  Jakie konto w USA? Aktualnie denerwują mnie koszty przelewów przychodzących po 20USD... czy biorąc np citibank jest prawdopodobnym, że opłat nie będzie ( bo to globalny bank )? Chodzi mi o koszty pośrednich banków przy przelewie.

 • Krzysztof

  31 sierpnia 2020

  Witam. Jakie konto w Holandii na dzień dzisiejszy bez meldunku ale z umową o pracę?

  • Damian

   9 grudnia 2020

   Zdecydowanie konto internetowe Bunq.

 • Przemek

  11 września 2020

  W Niemczech, założyłem konto w Raiffeisen bez żadnego problemu, wystarczył polski dowód osobisty i adres w PL. Naturalnie dobrze jest być raz w miesiącu w banku po wyciąg, inaczej bank wydrukuje go i prześle pocztą do PL za opłatą ok 2,5-3 €, którą ściągnie z konta. Wyciąg można wydrukować samemu o każdej porze doby w automacie.
  Mega jest też sprawa z drobnymi, w każdym oddziale stoi mas yna do wpłacania drobnych, wkładamy kartę, wrzucamy monety, i pieniądze są zaksięgowane od razu na koncie. Tego brakuje w Polsce.

 • Ralph

  9 grudnia 2020

  Bardzo ciekawą opcją jest konto w banku w walucie EUR w niemieckim banku internetowym N26, które można otworzyć całkowicie online. Dodatkowo jest darmowa opcja. Więcej o N26 tutaj - [...]

Dodaj komentarz