Powrót
Na rynkach awersja do ryzyka, złoty traci

Złoty łapie oddech

Funtowi w dalszym ciągu ciąży brak porozumienia w sprawie Brexitu. Także dolar i euro tracą na wycenie. Tymczasem złoty zaczyna odrabiać straty notowane w ubiegłym tygodniu.

Ostatnie dni przynoszą umocnienie notowań złotego. Kurs polskiej waluty zyskuje po trudnym zeszłym tygodniu, związanym z aferą korupcyjną w Komisji Nadzoru Finansowego, czego rezultatem były spektakularne spadki na warszawskiej giełdzie, szczególnie indeksu WIG-Banki. Na godz. 13.00 EUR/PLN 4,3025; USD/PLN 3,7730; CHF/PLN 3,7960 i GBP/PLN 3,8330. Euro jest tańsze o 3 grosze w porównaniu z poniedziałkiem a funt brytyjski potaniał o 10 groszy w ciągu ostatnich tygodni.

Funt traci na wycenie z powodu braku porozumienia w sprawie Brexitu. Komisarze unijni zapowiadają, że nie ustąpią w kwestii granicy pomiędzy Irlandią Północną a Republiką Irlandii, Teresa May ma coraz słabszą pozycję w parlamencie brytyjskim, co z kolei grozi głosowaniem nad dymisją gabinetu.

Komisarze unijni odrzucili dziś projekt włoskiego budżetu i chcą uruchomić Procedurę Nadmiernego Deficytu. Włosi zapowiadają cięcia, ale jest to reakcja spóźniona i procedura zapewne ruszy. Do nałożenia kar finansowych droga jest jednak daleka i do porozumienia zapewne dojdzie.

Na notowania  złotego ma też wpływ osłabienie się dolara amerykańskiego. Inwestorzy odczytują zapowiedzi przedstawicieli FED o zmniejszeniu lub nawet wstrzymaniu podwyżek stóp procentowych w przyszłym roku jako pretekst do wyprzedaży waluty zza Oceanu. W cenie jest podwyżka stóp procentowych w grudniu, więc jeśli Rezerwa Federalna rzeczywiście da sygnały do poluzowania podwyżek stóp, jest szansa na umocnienie złotego w kolejnych tygodniach. Dolar potaniał dziś o dwa grosze.

[Głosów: 1   Average: 5/5]
O autorze /

Robert Madejski, Starszy Dealer Walutowy kantoronline.pl. Analityk z dwudziestoletnim doświadczeniem w branży finansowej, w tym na rynku międzynarodowym. Związany z wiodącymi funduszami inwestycyjnymi i ubezpieczeniowymi. Analizuje rynek finansowy, inwestując na warszawskiej giełdzie i rynku walutowym, członek Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. W kantoronline.pl odpowiedzialny za przeprowadzanie korzystnych transakcji walutowych, negocjowanie kursów oraz sporządzanie analiz makroekonomicznych.

Dodaj komentarz