Powrót
Na rynkach awersja do ryzyka, złoty traci

Złoty lekko osłabiony, chaos na rynku

Agencja Standard & Poor's podwyższyła rating dla Polski, jednocześnie obniżając rating dla Włoch. Złoty jednak się nie umocnił, a kurs euro nie spadł. Przynosimy także nowe informacje w sprawie Brexitu. 

Brak rozstrzygnięć ws. budżetu Włoch oraz Brexitu powoduje, że rynek pozostaje w konsolidacji. Trudno jest wykreślić trend na najbliższy czas dla głównych walut. Złoty od wczoraj nieco stracił, ale dziś pozostaje nieco z boku i wahania nie są duże.

Agencja Standard & Poor's podwyższyła rating Polsce z BBB+ na A-, co nie przełożyło się jednak na umocnienie złotego. Jednocześnie agencja obniżyła rating Włochom, uzasadniając to m. in. nadmiernym zadłużeniem. Paradoksalnie nie zaszkodziło to wycenie euro, gdyż inwestorzy taki ruch przyjęli z rzadko spotykanym zrozumieniem.

Dobra informacja dla funta brytyjskiego. Unia Europejska jest w stanie zaproponować oddzielne porozumienie handlowe z Wielką Brytanią, pozą umową o Brexicie. Odkłada to perspektywę „twardego rozwodu”, po którym poszczególne państwa musiałyby oddzielnie negocjować umowy handlowe z Brytyjczykami. Taka opcja mogłaby szczególnie uderzyć w polskiego złotego, ze względu na dużą i wciąż rosnącą wymianę handlową z Wyspami. Funt wyraźnie umocnił się do dolara amerykańskiego, ale nie do złotego. Kwestią zapalną pozostaje status granicy pomiędzy Republiką Irlandzką a Irlandią Północną - będącą częścią Zjednoczonego Królestwa.

Kalendarz makroekonomiczny jest dziś pusty więc chaos na rynku zagości co najmniej do jutra, kiedy to poznamy najnowsze odczyty indeksów PMI dla Strefy Euro i USA, a także kilka innych ciekawych odczytów zza Oceanu.

[Głosów: 1   Average: 5/5]
O autorze /

Robert Madejski, Starszy Dealer Walutowy kantoronline.pl. Analityk z dwudziestoletnim doświadczeniem w branży finansowej, w tym na rynku międzynarodowym. Związany z wiodącymi funduszami inwestycyjnymi i ubezpieczeniowymi. Analizuje rynek finansowy, inwestując na warszawskiej giełdzie i rynku walutowym, członek Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. W kantoronline.pl odpowiedzialny za przeprowadzanie korzystnych transakcji walutowych, negocjowanie kursów oraz sporządzanie analiz makroekonomicznych.

Dodaj komentarz