Powrót

Złoty nadal słabnie

Obecny tydzień obfituje w zaskakujące dane, przez co złoty wciąż traci na wartości w stosunku do euro. Ustalony punkt oporu na poziomie 4,20 został pokonany. Dzięki tak wysokiemu kursowi, różnica w cenie w ciągu pięciu dni wzrosła o kilka groszy, a w związku z tym liczba chętnych do sprzedaży euro gwałtownie zwiększyła się.

Z dużym prawdopodobieństwem możemy spodziewać się dalszego osłabienia waluty w przyszłym tygodniu. Skąd taki trend? Bardzo duże znaczenie dla osłabienia naszej waluty mają czynniki polityczne, szczególnie przedłużający się konflikt na Ukrainie. Skutki wojny dyplomatycznej USA i UE z Rosją wchodzą w kolejny etap. Teraz już nie tylko kosmetyczne sankcje ale twarde argumenty strony rosyjskiej powodują, że wychodząca z kryzysu Unia Europejska łapie zadyszkę. W tej całej układance nie bez znaczenia jest sprawa polska. Wprowadzone embargo na dostawy mięsa, owoców, warzyw i produktów mleko pochodnych do Rosji, bezpośrednio godzą w nasza gospodarkę rolną. Stąd m.in. osłabienie złotego i przeważający kolor czerwony na GPW w ostatnich dniach. Inwestorzy wycofują się z rynków rozwijających i szukają bezpieczniejszych inwestycji, dzięki którym przeczekają trudny okres niepewności.

Kreml nie ograniczył się tylko do państw Unii Europejskiej, działania dyplomacji rosyjskiej zataczają szersze kręgi i godzą także w gospodarkę USA, Kanady, Australii i Norwegii. Czy te zabiegi mają realne podłoże ekonomiczne i będą się opłacały Rosji - mam obawy. Niemniej wywołały potężne zamieszanie i wystraszyły inwestorów. Czy w dłuższej perspektywie opłaci się to stronie rosyjskiej? I czy produkty importowane z Dalekiego Wschodu wypełnią pustkę i zastąpią markowe produkty z UE? Tych pytań jest więcej, ale odpowiedzi na nie poznamy dopiero za jakiś czas.

Pozostaje pytanie co dalej, czy kurs utrzyma się na bieżącym poziomie, czy nastąpi korekta urealniając cenę euro do złotego? Poczekajmy do nowego tygodnia, pierwsze dni pokażą w która stronę skierują się wykresy wartości walut.

Wiceprezes KantorOnline.pl,
Arkadiusz Kondek

[Głosów: 0   Average: 0/5]
O autorze /

Dział Wymiany Walut i Operacji Finansowych Kantoronline.pl jest zespołem ekspertów, którzy zdobywali swoje doświadczenie nie tylko na polskich, ale i na światowych rynkach.

Dodaj komentarz