Powrót
Na rynkach awersja do ryzyka, złoty traci

Złoty nadal traci

Na światowych rynkach obserwujemy awersję do ryzyka, w efekcie waluty uważane za bardziej ryzykowne, takie jak złoty polski, korona czeska czy forint węgierski, tracą na wartości. Z walut ryzykownych do łask wraca dziś dolar nowozelandzki, ale to marne pocieszenie.

Rodzima waluta osłabiła się do dolara amerykańskiego do poziomów z maja 2017 roku, traci również do euro i franka szwajcarskiego. Na godz. 14.30 jedno euro wyceniane było na 4,34 złotego, dolar kosztował 3,84 złotego, za franka szwajcarskiego zapłacić należało 3,81 złotego, a funt brytyjski kosztował 4,93 złotego.

Kurs 4,00 USD/PLN możliwy?

Technicznie jest za to szansa na korektę, szczególnie na dolarze. Gdyby do korekty nie doszło, otworzyłaby się droga do notowań bliskich 4,00 USD/PLN. Bardziej prawdopodobne jednak jest czasowe umocnienie kursu złotego. Do tego potrzebne są jednak lepsze dane z szerokiego rynku.

Dobry sygnał od Trumpa

Dobry sygnał płynie od prezydenta Trumpa. Według Agencji Bloomberg, prezydent USA rozważa przesunięcie o 60 dni terminu nałożenia wyższych ceł na Chiny. Pozwoliłoby to na wypracowanie kompromisu. W nocy poznaliśmy dane o bilansie handlowym Chin za styczeń. Nadwyżka handlowa była wyższa niż konsensus. Wszystko razem nie daje jeszcze szans na trwałe umocnienie euro, na czym powinien skorzystać złoty, więc czwartek mija na dalszej wędrówce kursów na północ.

Brak perspektyw do umocnienia funta

Dziś wieczorem odbędzie się głosowanie nad poparciem strategii, jaką przyjęła Theresa May w negocjacjach z Unią. Możliwe jest wstrzymanie się od głosu frakcji torysów, przez co premier May nie uzyska poparcia. Kolejne ważne głosowanie będzie miało miejsce 27 lub 28 lutego, a dotyczyło będzie nowej wersji warunków Brexitu. Funt lekko traci, choć po głosowaniu o godz. 20:00 możemy obserwować dużą zmienność. Problemy z poparciem Premier rządu brytyjskiego przybliżają możliwość wydłużenia negocjacji po 29 marca 2019 r. o kolejne 3-6 miesięcy. Na umocnienie funta nie widać więc perspektyw.

[Głosów: 1   Average: 5/5]
O autorze /

Dział Wymiany Walut i Operacji Finansowych Kantoronline.pl jest zespołem ekspertów, którzy zdobywali swoje doświadczenie nie tylko na polskich, ale i na światowych rynkach.

Dodaj komentarz