Powrót

Złoty pod presją danych i wydarzeń krajowych i zagranicznych.

Złoty kończy dziś słaby tydzień notowań utrzymując spadki na podstawowych parach walutowych. Ciekawie zapowiada się handel po weekendzie, gdyż oczekiwane odreagowanie spadków wcale nie jest przesądzone. Na niekorzyść rodzimej waluty w podobnym stopniu wpływ mają dane i wydarzenia globalne jak i z rodzimego podwórka.

Rok rozpoczął się od silnych spadków na giełdach azjatyckich ze szczególnym uwzględnieniem chińskich, co spowodowało awersję inwestorów do zakupów na bardziej ryzykownych rynkach. Dobremu sentymentowi nie sprzyja wciąż taniejąca ropa, która obecnie znajduje się na dwunastoletnich minimach. Złoty w stosunku do euro pokonał opór na 4,40 PLN/EUR, który wyznaczał trzynastomiesięczne maksima. Również wydarzenia w kraju nie będą dziś wspierały złotego. O godzinie 11.30 jeden z ministrów Prezydenta Dudy przedstawi szczegóły prezydenckiej ustawy o pomocy dla frankowiczów. W zależności od wydźwięku projektu, możemy założyć dalsze obniżenie strony popytowej przy transakcjach na złotym. Także dziś poznamy publikacje raportu agencji S&P dotyczącej ratingu Polski. Spekulacje na temat obniżenie ratingu z pozytywnego na neutralny oceniane są na 30%. Pozostawienie oceny wiarygodności naszej gospodarki na niezmiennym poziomie może być przyczynkiem do umocnienia złotego, w przypadku euro nawet do poziomu 4,35 PLN/EUR. Czy trend się utrzyma, okaże się po godzinie 14.30, kiedy tradycyjnie zza oceanu poznamy kilka znaczących danych makro. Inflacja PPI za grudzień szacowana jest -0,1% liczona rok do roku i tyleż samo miesiąc do miesiąca. Sprzedaż detaliczna za grudzień ma pozostać na niezmienionym poziomie. O godzinie 15.15 podane zostaną dane o amerykańskiej produkcji przemysłowej za grudzień (konsensus -0,2%) a o 16.00 wartość Indeksu Michigan za styczeń (konsensus 93 pkt.). Z danych krajowych zwrócić należy uwagę na publikację wartości inflacji CPI z godziny 14.00, która szacowana jest na -0,2% za grudzień oraz -0,5% liczona rok do roku.

W przyszłym tygodniu inwestorzy z pewnością zauważą konferencję prasową szefa Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghiego. Zapewne nie ogłosi on jeszcze decyzji o skali dalszego luzowania ilościowego w Eurostrefie, ale potwierdzi taką konieczność. Niska cena ropy dławi inflację w Strefie, co jest argumentem za zwiększeniem skali pomocy.

Na godzinę 10.00 notowania przedstawiały się następująco: 4,4202 EUR/PLN, 4,0546 USD/PLN, 4,0410 CHF/PLN oraz 5,8178 GBP/PLN.

Robert Madejski

Dealer Walutowy Kantoronline.pl

[Głosów: 0   Average: 0/5]
O autorze /

Dział Wymiany Walut i Operacji Finansowych Kantoronline.pl jest zespołem ekspertów, którzy zdobywali swoje doświadczenie nie tylko na polskich, ale i na światowych rynkach.

Dodaj komentarz