Powrót
Na rynkach awersja do ryzyka, złoty traci

Złoty pod presją pogorszenia się sentymentu wokół rynków wschodzących

Dobre dane ze Stanów Zjednoczonych oraz słabe informacje z rynków wschodzących są złą wiadomością dla polskiej waluty. Przecena walut Emerging Markets powiększa się. Jak radzi sobie polski złoty?

W tym tygodniu na rynku walutowym obserwujemy wzrosty kursów na głównych parach złotowych. We wtorek dolar amerykański umocnił się za sprawą dobrych danych z USA: przede wszystkim świetnego wyniku Indeksu ISM dotyczącego amerykańskiego przemysłu. W połączeniu z kolejnymi negatywnymi informacjami z rynków wschodzących, sytuacja ta wyraźnie sprzyjała amerykańskiej walucie, jednocześni pogrążając mniej bezpieczne waluty. Ucierpiał na tym również kurs złotego, polska waluta zaczęła tracić na wartości.

Dobre dane ze Stanów Zjednoczonych oraz słabe wiadomości z rynków wschodzących są dość toksyczną kombinacją. Oznacza to, że na odbicie przecenionych walut na razie się nie zanosi.

Jeśli chodzi o decyzję Rady Polityki Pieniężnej, zaskoczenia nie ma. RPP utrzymała stopy procentowe bez zmian, co oznacza, że główna stopa referencyjna wynosi nadal 1,5 proc. Decyzja ta jest zgodna z oczekiwaniami rynku. Wpływ tej decyzji na kurs złotego możemy traktować jako neutralny.

Na półmetku środowej sesji polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3217 zł za euro, 3,7320 zl wobec dolara amerykańskiego, 3,8291 zł względem franka szwajcarskiego oraz 4,7859 zł w relacji do funta szterlinga.

Damian Papała
Główny Dealer Walutowy

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Dodaj komentarz