Powrót
Na rynkach awersja do ryzyka, złoty traci

Złoty stabilny, funt pod presją

Notowania polskiej waluty pozostają w konsolidacji i nie ulegają większym wahaniom. Od początku tygodnia większy ruch cenowy zanotowano na dolarze amerykańskim, który podrożał o 4 grosze. 

Dziś jednak mamy korektę wczorajszych wzrostów, a uwaga inwestorów skupiona jest na szerokim rynku. Tam wyczekiwane jest porozumienie handlowe na linii USA-Chiny, o którym wspomniał wczoraj prezydent Trump. Porozumienie takie z pewnością pomogłoby walutom rynków rozwijających się. Z danych makro poznaliśmy dziś dane o produkcji przemysłowej w Strefie Euro, które były lepsze od konsensusu. Wzrost w ujęciu rocznym wyniósł 1,2% przy prognozie 0,7%. Odczyt ten wpływ na kurs EUR/USD miał jednak bardzo ograniczony.

Oddzielnym tematem, na który zwrócone są oczy inwestorów jest kolejne zamieszanie wokół Wielkiej Brytanii. Wszczęta została procedura wotum nieufności wobec przywódcy Partii Konserwatywnej, a jednocześnie premier kraju Teresy May. Głosowanie nad wotum odbędzie się dziś o godzinie 19.00. Jak podało godzinę temu BBC, deklarowanych głosów przychylnych Pani May jest 158, czyli większość. Jeśli takim wynikiem skończy się głosowanie dziś wieczorem, kurs funta nie powinien ulec dużym zmianom. Gdyby jednak deklaracje głosujących rozminęły się z oddanymi głosami i wotum nieufności zostałoby przegłosowane, Wielką Brytanię czekałby wybór nowego szefa partii, a zatem premiera i całego rządu, co zajęłoby zapewne miesiąc - półtorej. To znacznie zwiększałoby prawdopodobieństwo Brexitu bez umowy handlowej z Unią. W efekcie funta brytyjskiego czekałaby wyprzedaż, kurs z pewnością przebiłby 5 złotych jeszcze w tym tygodniu.

Na godzinę 14.00 za jedno euro średnio płacono 4.30 złotego, za dolara amerykańskiego 3.19 złotego, funt brytyjski kosztował 4.77 złotego, a frank szwajcarski 3.81 złotego.

[Głosów: 2   Average: 4/5]
O autorze /

Dział Wymiany Walut i Operacji Finansowych Kantoronline.pl jest zespołem ekspertów, którzy zdobywali swoje doświadczenie nie tylko na polskich, ale i na światowych rynkach.

Dodaj komentarz