Powrót
Na rynkach awersja do ryzyka, złoty traci

Złoty umacnia się, w tle wojna handlowa

Zapowiada się ciekawy dzień dla notowań funta i dolara. Wydarzenia, które mogą mieć wpływ na ich zmienność to konflikt w sprawie ceł na linii USA-Chiny oraz coraz bardziej możliwa kwestia twardego Brexitu. Tymczasem złoty umacnia się.

Dzisiaj będziemy obserwować reakcję rynków na wczorajszy ruch administracji Stanów Zjednoczonych. Amerykanie ogłosili listę towarów z Chin na 16 mld USD, które będą objęte cłami od 23 sierpnia 2018 roku. Pierwsze reakcje to osłabienie dolara. Jest to ciąg dalszy wojny handlowej, przy czym złoty pozostaje względnie spokojny.

Jednocześnie polska waluta umacnia się do funta brytyjskiego. Wszystko przez obawy, że Wielka Brytania opuści Unię Europejską bez porozumienia handlowego. Za takim scenariuszem jest już 60% obserwatorów rynku. Od poniedziałku złoty zyskał do GBP 5 groszy.

Dane z Chin za lipiec zaskakują silnym wzrostem importu o 27,3%. Eksport wzrósł o 12,2%. Może to być efektem wojen handlowych zapoczątkowanych przez prezydenta Trumpa. Chińczycy nie mają jednak na razie powodów do zmartwienia, bo w ciągu lipca tego roku znacznie osłabił się juan, co jest dobrą wiadomością dla chińskich eksporterów.

Złoty pozostaje w konsolidacji do euro, dolara amerykańskiego i franka szwajcarskiego. Na godzinę 10.00 wycena złotego wyglądała następująco: 4,25 EUR/PLN; 3,67 USD/PLN; 4,74 GBP/PLN oraz 3,68 CHF/PLN.

Robert Madejski,
Starszy Dealer Walutowy

[Głosów: 0   Average: 0/5]
O autorze /

Robert Madejski, Starszy Dealer Walutowy kantoronline.pl. Analityk z dwudziestoletnim doświadczeniem w branży finansowej, w tym na rynku międzynarodowym. Związany z wiodącymi funduszami inwestycyjnymi i ubezpieczeniowymi. Analizuje rynek finansowy, inwestując na warszawskiej giełdzie i rynku walutowym, członek Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. W kantoronline.pl odpowiedzialny za przeprowadzanie korzystnych transakcji walutowych, negocjowanie kursów oraz sporządzanie analiz makroekonomicznych.

2 komentarze

 • Hania

  19 sierpnia 2018

  Gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta :d

  • kantoronline

   5 września 2018

   Haniu, coś w tym jest. Pozdrawiamy! 🙂

Dodaj komentarz