Powrót
Na rynkach awersja do ryzyka, złoty traci

Złoty wyhamował spadek na fali uspokojenia kryzysu walutowego w Turcji

Turecka lira w stosunku do dolara przez ostatnie dwa tygodnie straciła 40% i dopiero dzisiaj przestała się osłabiać. Na fali lekkiego uspokojenia tureckiego kryzysu, złoty odrabia straty w stosunku do głównych walut. Wspierają go także pomyślne informacje z rynku lokalnego.

Wtorkowa sesja przyniosła zatrzymanie osłabiania się złotego w stosunku do głównych walut (co obserwowaliśmy do połowy zeszłego tygodnia), a nawet lekkie odreagowanie. Związane jest to z chwilowym uspokojeniem się napiętej sytuacji na tureckiej lirze, która dziś przestała osłabiać się w stosunku do dolara.

Wczoraj para dolarowo-złotowa przebiła w górę poziom 3,79. Jeśli więc teraz mamy 3,7585, to jest to i tak poprawka wzmacniająca PLN. Podobnie rzecz się ma z EUR/PLN, gdzie widzimy powrót z 4,32 do 4,29.

W przypadku dalszej poprawy stosunków na linii Ankara-Waszyngton, możemy oczekiwać dalszej poprawy również na rynku złotego oraz pozostałych walut z regionu. Bezpośrednim powodem tureckiego kryzysu walutowego, a przede wszystkim podjętych przez USA działań osłabiających turecką lirę była odmowna odpowiedź Turcji w sprawie uwolnienia amerykańskiego pastora Andrew Brunsona z Karoliny Południowej.

Informacje z rynku walutowego także wspierają złotego: czerwcowy bilans płatniczy okazał się mniejszy od zakładanego deficytu na rachunkach obrotów bieżących. Zainteresowaniem inwestorów cieszyły się również opublikowane przez GUS wstępne dane PKB za II kw. tego roku oraz ostateczny odczyt inflacji za lipiec. Wstępny odczyt tempa wzrostu gospodarczego w tym okresie pokazał wzrost o 5,1% r/r wobec wzrostu o 5,2% r/r w II kw., co w dalszym ciągu wskazuje na wysoką dynamikę PKB.

W kontekście ważnych wydarzeń z rynku walutowego warto wspomnieć także o danych płynących z chińskiej gospodarki, które w lipcu zaskoczyły negatywnie. Poniżej oczekiwań wypadła sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa, a także inwestycje w dobra trwałe.

Damian Papała,
Główny Dealer Walutowy

[Głosów: 0   Average: 0/5]
O autorze /

Damian Papała, Główny Dealer Walutowy kantoronline.pl. O rynku finansowo-walutowym wie wszystko. Od lat związany z branżą bankową, zdobywał doświadczenie zawodowe w największych instytucjach finansowych w kraju. Dzięki niemu proces wymiany walut za pośrednictwem kantoru online został maksymalnie uproszczony i dopasowany do potrzeb klientów. Zarządza Działem Wymiany Walut i Operacji Finansowych kantoronline.pl.

2 komentarze

 • Maria

  19 sierpnia 2018

  I świetnie. Korzystajmy na tym

  • kantoronline

   5 września 2018

   Mario, my również odetchnęliśmy z ulgą. Pozdrawiamy! 🙂

Dodaj komentarz