Powrót
Zróżnicowanie zarobków w pracy sezonowej

Zróżnicowanie zarobków w pracy sezonowej za granicą. Porównanie stawek w krajach UE

Chcesz wyjechać do pracy sezonowej, ale nie wiesz gdzie? Wartość głównych walut się zmienia, stawki godzinowe za granicą także. Sprawdź, ile zarobisz pracując sezonowo w krajach UE w 2019 r. Podpowiemy także, jak samemu zorganizować taki wyjazd, żeby było bezpiecznie.

Można w saksońskim klubie zbierać kufle przez 10 godzin i zarobić ledwie 40 euro za noc. Ale można także wyjazd do pracy bez języka zorganizować mniej „imprezowo” i przy zbiorach owoców kasować dziennie 75 euro. Sprawdziliśmy, jakie jest zróżnicowanie zarobków w pracy sezonowej za granicą i do jakiego kraju Polacy jeżdżą najchętniej.

Praca za granicą 2019

Kiedyś krajem numer jeden, jeśli chodzi o wyjazd do pracy sezonowej za granicą była Wielka Brytania. Ale machina Brexitu ruszyła, kurs funta poszedł w dół, dlatego Polacy zmienili swoje preferencje. Dzisiaj pracownicy sezonowi z Polski najczęściej wybierają Niemcy. Obecnie wyjazd do pracy w niemieckich miasteczkach i wsiach w okresie letnim przyciąga aż 31 proc. Polaków. Na drugim miejscu znalazła się Holandia – tam na saksy planuje wyjechać 15 proc. naszych rodaków. Będąca przez długie lata hitem Wielka Brytania, dzisiaj zajmuje dopiero 3 miejsce, i to z naprawdę słabym wynikiem: zaledwie 6 proc.[1].

Praca za granicą zarobki

Zarobki w pracy przy zbiorach za granicą nie wszędzie są takie same. Liczy się kraj, waluta, ale przede wszystkim efektywność. Podając stawki za 1 dzień pracy przy zbiorach w poszczególnych krajach przyjęliśmy założenie, że podajemy kwoty na rękę za 10 godzin pracy przy zbieraniu jabłek, z wydajnością dzienną 1,5 tys. kg owoców. Z naszej analizy wynika, że największe wynagrodzenie za pracę sezonową otrzymamy w Holandii: aż 75 euro na rękę. W brytyjskich sadach zarobki są nieco niższe: na Wyspach w ten sposób pracując otrzymamy 65 euro (ok. 60 funtów). Chociaż do Niemiec Polakom jest najbliżej, tam za tego rodzaju pracę otrzymamy „tylko” 58 euro. Porównując stawki za pracę za granicą, dobrze jest być świadomym, ile pieniędzy na dzień otrzymamy za identyczną pracę w Polsce. Średnie wynagrodzenie za dzień pracy w polskich sadach to 24 euro na rękę (ok. 100 zł).

zarobki w krajach UE

Ile można zarobić za granicą?

Bezdyskusyjnie, przez 3 miesiące pracy w Niemczech, Holandii lub Wielkiej Brytanii przy zbiorach owoców lub warzyw można zarobić więcej, niż pracując jako młodszy specjalista w Polsce. Po 3 miesiącach pracy za granicą możemy otrzymać wynagrodzenie ok. 4500 euro. Jest to jednak wynagrodzenie „na rękę”, a pod uwagę trzeba jeszcze wziąć koszty zakwaterowania, wyżywienia, dojazdu na miejsce oraz przewalutowania środków. Coraz częściej jednak możemy się spotkać z ofertą pracy w której pracodawca gwarantuje pracownikom zakwaterowanie oraz pokrywa koszty dojazdu. Wszystko przez to, że Zachód od kilku lat boryka się z niedostatkiem pracowników sezonowych.

Przeczytaj także: Praca sezonowa za granicą – 5 przykazań wyjeżdżającego.

Praca za granicą bez języka

Pracę za granicą bez języka można łatwo dostać nawet nie posiadając doświadczenia w pracy rolniczej. Kiedy starasz się o pracę w sadzie lub na roli to, czy mówisz w języku swojego pracodawcy nie ma znaczenia. Pracodawcy z reguły mają dwa wymagania: oczekują wysokiej sprawności fizycznej i dostępności przez cały okres zatrudnienia. Oceniając swoje możliwości warto sugerować się opiniami osób, które taki wyjazd zarobkowy mają już za sobą. Trzeba wziąć pod uwagę że, zbieranie ogórków jest trudniejsze, niż zbieranie jabłek czy truskawek, ale na przykład zbieranie jabłek jest lżejsze od zbierania truskawek. Sezon w pracy w sadach i na polach rozpoczyna się od marca i trwa do końca listopada.

praca sezonowa

Praca bez języka – na co uważać?

Każdego lata do Niemiec przybywa tysiące polskich pracowników. Perspektywy zatrudnienia w Niemczech są ogólnie dość dobre, ale trzeba uważać na nieuczciwe agencje zatrudnienia lub nieuczciwych pracodawców. Musimy znać przede wszystkim: pełne dane firmowe naszego pracodawcy, dokładny okres zatrudnienia, rodzaj oraz warunki pracy, wynagrodzenie oraz sposób jego wypłacenia. Trzeba także uzgodnić warunki ubezpieczenia społecznego oraz od nieszczęśliwych wypadków, obowiązki i uprawnienia osoby kierowanej do pracy, i co najważniejsze: zakres odpowiedzialności cywilnej w przypadku niewywiązywania się z obowiązków obu stron umowy. Wiarygodność agencji zatrudnienia można łatwo zweryfikować sprawdzając, czy jej dane znajdują się na tej stronie.

Praca zagranicą z językiem

Jeśli znasz język angielski i za granicą szukasz pracy sezonowej, a nie kariery, możesz znaleźć pracę w dowolnym miejscu. W sezonie letnim stosunkowo łatwo jest Polakom znającym język niemiecki lub angielski zdobyć pracę jako kelner, pomoc kuchenna, pokojówka, recepcjonista, animator czasu wolnego, niania lub opiekun osoby starszej. Znając język, praca jest mniej uciążliwa i wybór jest znacznie większy. Ten charakter pracy jest zupełnie inny, mniej męczący fizycznie.

Przeczytaj także:

1) Praca w Norwegii. czy opłaca się zarabiać w koronach norweskich?

2) Praca w Szwecji - czy opłaca się tam zarabiać? 

Zróżnicowanie zarobków w pracy sezonowej

Wyjazd za granicę do pracy

Pragnienie, żeby przez trzy miesiące pracy za granicą zarobić na rok życia w Polsce. Kto z nas go nie miał? Lato mija błyskawicznie, a zastrzyk gotówki przyda się przez cały rok. Najnowsze trendy wskazują, że jako naród staliśmy się coraz bardziej mobilni i coraz bardziej odważni. Na pracę sezonową za granicę wybierają się już nie tylko studenci wykorzystujący trzymiesięczną przerwę wakacyjną, ale także osoby w wieku 40-50 lat. Powodami dla których decydujemy się na taki wyjazd to głównie chęć zarobku, rozwój oraz test samodzielności.

Przewalutowanie środków

Jeśli jest coś, na czym mogą zaoszczędzić osoby, które wracają z pracy sezonowej za granicą, to jest to przewalutowanie zarobionych środków. Zróżnicowanie zarobków w pracy sezonowej jest spore, ale wymieniając pieniądze w kantorze internetowym można zaoszczędzić, ponieważ spread walutowy jest w nich mniejszy niż w bankach i kantorach stacjonarnych. Przykładowo: sprzedając w kantoronline.pl 4500 euro otrzymamy 19 295 zł[2]. A udając się do jednego z popularniejszych banków w Polsce, za tą samą kwotę dostaniemy: 18 859 zł[3]. Ten artykuł da ci szybki przegląd tego, od czego zależy szerokość spreadu walutowego: Co to jest spread walutowy?

praca za granica

Zróżnicowanie zarobków w pracy sezonowej - podsumowanie

Powody do pracy za granicą są oczywiste. Łatwo powiedzieć, gdy się już na takim wyjeździe było i pracowało wiele razy. Jeśli masz ograniczony budżet mieszkając w Polsce, z pewnością można go podreperować wyjazdem do pracy sezonowej. Wszystko, o co musisz się martwić to wybranie kraju w którym w najkrótszym czasie zarobisz najwięcej oraz zabezpieczenie się przed możliwością kradzieży lub oszustwa. A jeśli wyjazd do pracy sezonowej za granicą masz już za sobą, daj nam o tym znać w komentarzach. 🙂

Tysiące osób korzysta z kantoronline.pl, aby zaoszczędzić zarobione za granicą pieniądze, gdy muszą wymienić walutę. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować u nas.

Źródła:

[1] Por. http://www.workservice.com/pl/Centrum-prasowe/Raporty/Raport-Migracyjny/Migracje-Zarobkowe-Polakow-VIII-maj-2018, dostęp: 31.08.2018 r.

[2] Kurs kupna euro w kantoronline.pl z dnia 4.09.2018 r.: 4,2878.

[3] Kurs kupna euro w banku PKO BP z dnia 4.09.2018 r.: 4,1909.

[Głosów: 3   Average: 4/5]
O autorze /

Marta Kozioł, content creator kantoronline.pl. Od koncepcji tekstu, poprzez wywiady z analitykami walutowymi, aż po publikację. Za artykułami kantoronline.pl stoi więcej niż jedna osoba, ale to dzięki niej cały czas coś się tworzy. Posiada akademickie podstawy z zakresu dziennikarstwa i łączy je z czujnym spojrzeniem na to, co ważne dla użytkowników kantoru internetowego.

3 komentarze

 • Antonina

  5 września 2018

  Naprawdę spora różnica jest między naszymi zarobkami, a tymi w Holandii.

  • kantoronline

   5 września 2018

   Antonino, racja, różnica jest spora, ale można się pocieszyć, że od kilku lat przelicznik zarobionych w Holandii euro w stosunku do wydawanych w Polsce złotych jest coraz słabszy. 🙂

 • Fx

  15 lipca 2020

  W Niemczech cały czas się opłaca. Jak ktoś ma 20 lat to warto i polecam.

Dodaj komentarz