Gdzie można płacić juanami chińskimi?
Poza Chinami juan jest również bardzo ważną walutą w Hongkongu i Makau, mimo, że oba te regiony administracyjne ściśle związane z Chinami posiadają swoje własne waluty, którymi są: dolar hongkoński i pataca. Mieszkańcy Hongkongu i Makau mają możliwość posiadania rachunków bankowych i kart kredytowych w juanach, a chińska waluta w wielu miejscach jest akceptowalnym środkiem płatniczym.
Ciekawostki na temat juana chińskiego
Pod względem udziału w międzynarodowym rynku wymiany walut forex, juan chiński plasuje się obecnie na 9 miejscu. Mimo, że jest on uznany przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy za jedną z globalnych walut rezerwowych, wielu inwestorów zniechęca do tej waluty zbytnia ingerencja chińskich władz państwowych w kurs juana.
Nominały
Chińska waluta charakteryzuje się dość nietypowym podziałem, ponieważ jeden juan (lub renminbi) dzieli się na 10 jiao oraz 100 fenów. W dodatku wiele nominałów spotkamy jednocześnie w postaci monet, jak i banknotów. Znajdujące się obecnie w obiegu monety mają nominały 1, 2 i 5 fenów, 1 oraz 5 jiao, także 1 juana. Emitowany przez Ludowy Bank Chin banknoty to natomiast: 1, 2, i 5 jiao, a także 1, 5, 10, 20, 50 oraz 100 juanów.
Historia juana chińskiego
Juan chiński jest najpopularniejszą - najczęściej używaną walutą świata, przede wszystkim z uwagi na wielkość samych Chin i ogromną liczbę mieszkańców tego kraju. Pod tym względem dystansuje inne wiodące waluty, łącznie z dolarem amerykańskim i euro.
Chińska gospodarka, mimo ogromnej wolności i szybkiego rozwoju wciąż znajduje się pod silną ingerencją rządu, a w ten schemat wpisuje się również juan. Kurs waluty do 2005 roku był sztywno związany z kursem dolara, jednak Chiny bardzo szybko odchodzą od tego modelu, stopniowo uwalniając kurs juana między innymi poprzez emisję obligacji na rynki zagraniczne, które denominowane są w CNY.
Wizerunek chińskich banknotów od 1999 roku przy okazji kolejnych emisji zmienia się tylko nieznacznie i doskonale odzwierciedla charakter oraz tożsamość obecnego państwa chińskiego. Każdy banknot na awersie ozdobiony został wizerunkiem legendarnego przywódcy Mao-Tse-Tunga. Któż mógłby przypuszczać, że twórca Chińskiej Partii Komunistycznej, uważany za największego zbrodniarza w dziejach świata, po latach ozdobi swoim wizerunkiem banknoty symbolizujące potęgę kraju, będącego uosobieniem kapitalizmu?
Kurs CNY/PLN i PLN/CNY
W Polsce transakcje CNY/PLN i PLN/CNY nie są częste. Jednak wydaje się, że wraz z nieuniknionym wzrostem pozycji chińskiej waluty na rynku globalnym, kurs CNY będzie coraz częściej bacznie śledzony przez naszych rodaków, być może nie tylko tych, którzy wybierają się w podróż do państwa środka.
Jeżeli interesuje Cię kurs juana, u nas z pewnością dokonasz transakcji na atrakcyjnych warunkach. W naszej ofercie wymienisz online również inne waluty.