Aktualności

Prognozy wynagrodzeń i innych wskaźników gospodarczych na 2024 rok

W obliczu walki z inflacją, która wpłynęła negatywnie na PKB, nie oczekuje się pogorszenia sytuacji na rynku pracy w 2024 roku. Komisja Europejska przewiduje, że stopa bezrobocia w Unii Europejskiej utrzyma się na historycznie niskim poziomie 6%. Najwięcej problemów z bezrobociem nadal będą mieć Hiszpania i Grecja z prognozami odpowiednio 11,6% i 10,7%, choć w tych krajach sytuacja ma ulec poprawie.

czytaj więcej >> Stopa bezrobocia w Polsce

W pierwszym miesiącu 2024 roku odnotowano wzrost stopy bezrobocia w Polsce do poziomu 5,4% z 5,1%, zanotowanego w grudniu poprzedniego roku, zgodnie z danymi opublikowanymi przez Główny Urząd Statystyczny (GUS). To potwierdza wcześniejsze estymacje Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

czytaj więcej >> Ile wyniesie inflacja w 2024 roku?

Komisja Europejska, w najnowszej prognozie gospodarczej opublikowanej w czwartek, zaktualizowała swoje oczekiwania dotyczące inflacji w Polsce na najbliższe dwa lata. Dla 2024 roku prognoza inflacji została skorygowana z 6,2% do 5,2%, natomiast dla roku 2025 przewidywania wzrosły z 3,8% do 4,7%.

czytaj więcej >> PKB w 2024 powiększy się o 2,3 proc

Rok 2024 zapowiada się jako okres znacznego przyspieszenia w dynamice wzrostu gospodarczego. Analitycy z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), odnosząc się do najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) o PKB, prognozują, że Produkt Krajowy Brutto zwiększy się o 2,3 proc.

czytaj więcej >>