• INFOLINIA
    32 413 00 00
Nasi konsultanci pracują
w godzinach 8:00 - 16:30

Zapisz się na newsletterBulk email software by FreshMailemail:
hasło:
Nie pamiętasz hasła?
o nas home

Jesteśmy nowoczesną spółką finansową, pośredniczącą w kupnie i sprzedaży walut po atrakcyjnych kursach.

jak to działa bank

Oferujemy tanią, szybką wymianę walut i bezpłatny zwrot środków na rachunek Klienta.

oferta oferta ikona

Spłacasz kredyt, masz firmę - zobacz co dla Ciebie przygotowaliśmy. Sprawdź ile możesz zyskać!

kontakt telefon

Chcesz się z nami skontaktować? Tutaj znajdziesz wszystkie potrzebne numery telefonów i adresy email.

Notowania
Notowania rynku Forex

Od czego zależą kursy walut?

Kursy walut potrafią zmieniać się nawet kilkukrotnie w ciągu sekundy! Nie bez przyczyny rynek walutowy nazywany jest najbardziej niespokojnym ze wszystkich rynków finansowych. Przez to pytanie: „od czego zależą kursy walut?” pociąga za sobą wielopłaszczyznowe odpowiedzi. Zapraszamy do zapoznania się z kompletną listą czynników wpływających na kursy walut. Listę rozpoczyna czynnik, który ma największy wpływ na kursy walutowe, a wieńczy ten o najmniejszym znaczeniu.

Wpływ spekulacji na kurs walut

Spekulacja jest motywem transakcji kupna i sprzedaży, a jej celem jest osiągnięcie jak największego zysku poprzez kupowanie bądź sprzedawanie walut. Obecnie na światowym rynku walutowym około 95% operacji walutowych to transakcje spekulacyjne. „Rzeczywiste” oferty kupna i sprzedaży waluty, powiązane np. z handlem, stanowią znikomą część operacji walutowych na światowym foreksie, którego, notabene, dzienny obrót przekracza liczbę trzech bilionów dolarów.

Wielcy gracze – jaki mają wpływ na ceny walut

Duży wpływ na kształtowanie się kursów walutowych mają także banki inwestycyjne. Na tak ogromnym rynku finansowym jedynie wielcy gracze, posiadający w swojej strukturze wielu ekonomistów i analityków finansowych, za pomocą różnych instrumentów finansowych mogą oddziaływać na wzrost lub spadek kursu danej waluty. W zależności od tego w jaki sposób eksperci zanalizują poszczególne doniesienia makroekonomiczne, bank inwestycyjny prowadząc swoją politykę finansową podejmuje się kupna, bądź sprzedaży danej pary walutowej, co z kolei przyczynia się do spadku bądź wzrostu jej kursu. Inwestorzy indywidualni z reguły nie wpływają na to, co dzieje się na wykresie par walutowych, gdyż środki jakimi dysponują są w stosunku do potężnych instytucji bankowych, niewielkie.

Światowa polityka

Kursy walut mogą również wahać się w zależności od światowych czynników politycznych, które w decydujący sposób zagrażają, bądź umacniają stabilność gospodarczą krajów lub po prostu zaburzają trendy światowe. W ten sposób zarówno prowadzenie działań wojennych, decyzja o ogłoszeniu pokoju w kraju w którym toczył się konflikt zbrojny, kryzysy ekonomiczne, jak również sam fakt przeprowadzania w danym państwie wyborów do parlamentu, może spowodować fluktuacje na rynku walutowym. Warto również nadmienić, że na rynek walutowy silnie oddziałują zamachy terrorystyczne oraz klęski żywiołowe. Państwo dotknięte katastrofą, może być pewne, że wartość jego waluty w krótkim czasie obniży się, ponieważ inwestorzy zaczną wycofywać się.

Psychologia

To, w jaki sposób inwestorzy zareagują na doniesienia makroekonomiczne, również decyduje o kursach walut. Jeśli na dane komunikaty wydawane przez instytucje analityczne, zareagują poprzez masowe sprzedawanie waluty kraju, którego stabilność jest zagrożona, jeszcze bardziej pogłębiają spadek wartości tej waluty. Z kolei kupując walutę kraju, w którym panuje społeczny spokój, przyczyniają się do wzrostu jej kursu. Trzeba tutaj zaznaczyć, że inwestorzy szczególnie cenią sobie stabilność ekonomiczną i tylko w takich państwach zamierzają rozpoczynać i kontynuować swoje największe inwestycje.

Polityka pieniężna kraju

Na kurs waluty wpływa także polityka pieniężna kraju z którego pochodzi. Dla przykładu: polityka pieniężna prowadzona przez polski bank centralny (jego funkcję pełni Narodowy Bank Polski) zakłada, że kurs złotego jest kursem płynnym. Co to oznacza? Nic innego jak to, że kurs złotego kształtuje się niezależnie od interwencji banku (w przeciwnym wypadku byłby kursem sztywnym), tylko zależny jest od działania sił rynkowych, a więc popytu i podaży. Na to ile kosztuje pieniądz danego kraju, niezależnie od wszystkiego, wpływają także czynniki makroekonomiczne ustalane przez bank centralny, które wyszczególniliśmy poniżej.

Co to jest stopa procentowa?

Stopa procentowa określa cenę jaką trzeba zapłacić za to, żeby móc pożyczyć pieniądze. Wysokość stóp procentowych może być obniżana przez bank centralny, lub zwiększana. Jeśli stopy procentowe spadają, gospodarka kraju ożywia się, przy jednoczesnym spadku kursu waluty danego kraju. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ tańsze kredyty powodują, że społeczeństwo oraz inwestorzy zadłużają się chętniej, co z kolei przyczynia się do tego, że zwiększają się wydatki na konsumpcję oraz inwestycje. W przeciwnym wypadku, czyli wtedy, gdy stopy procentowe wzrastają, gospodarka przestaje się rozwijać, społeczeństwo zaciąga mniej kredytów, a kurs waluty danego państwa wzrasta.

Czym jest inflacja?

Inflacja, krótko rzecz ujmując, jest to tempo wzrastania cen towarów oraz usług na danym rynku krajowym. Zadaniem banków centralnych jest robienie wszystkiego, by powstrzymać nadmierną inflację, ponieważ jej znaczne przyśpieszenie powoduje ubożenie się społeczeństwa w krótkim czasie. Kiedy pomimo wszystko, wartość inflacji przyspiesza, kurs waluty spada. Zwiększająca się podaż na walutę krajową powoduje, że kursy walut innych krajów szybują w górę.

Czym jest Produkt Krajowy Brutto?

Najprostszą definicją Produktu Krajowego Brutto jest to, że jest sumą towarów i usług wytworzonych w danym kraju i w określonym czasie. Produkt Krajowy Brutto jest przy tym określany jako najlepszy miernik pracy społeczeństwa, a jednocześnie jako miara wielkości gospodarki. Jego realny wzrost, a więc wzrost gospodarczy, przyczynia się do umocnienia kursu waluty danego kraju w stosunku do innych walut. Z kolei spadek wskaźnika PKB, oznacza zmniejszenie popytu na daną walutę, co przyczynia się do spadku jej kursu.
Kursy walut

Notowania Serwisu KantorOnline

kupnosprzedażczas
EUR 4.5697 4.6099 06:49:12
USD 4.0692 4.1146 06:49:12
CHF 4.4048 4.4455 06:49:12
GBP 5.4714 5.5200 06:49:12
SEK 0.4336 0.4427
06:49:12
CZK 0.1831 0.1909
06:49:12
HUF 0.0117 0.0138
06:49:12
RUB 0.0463 0.0564
06:49:12
JPY 3.5511 3.5855
06:49:12
NOK 0.4505 0.4595
06:49:12
DKK 0.6118 0.6217
06:49:12
AUD 2.8826 2.9055
06:49:12
CAD 3.1994 3.2376
06:49:12
CNY 0.6246 0.6649
06:49:12
ILS 1.2695 1.2946
06:49:12