Które waluty najbardziej straciły na wartości w 2020 roku?

Rok 2020 przyniósł ze sobą wiele wyzwań dla światowej gospodarki. Pandemia COVID-19 spowodowała ogromne zakłócenia w handlu, przemyśle i usługach, co przekładało się na fluktuacje na rynkach walutowych. Wiele walut zanotowało znaczące spadki w stosunku do głównych walut świata, takich jak dolar amerykański czy euro. Sprawdźmy, które z nich najbardziej ucierpiały w ciągu tego burzliwego roku.

Brazylijskie real

Brazylijskie real było jedną z walut, które najbardziej ucierpiały w 2020 roku. Jego wartość spadła o ponad 20% w stosunku do dolara amerykańskiego. Brazylijska gospodarka była pod silnym naciskiem z powodu spadku cen surowców oraz skutków pandemii. Wzrost bezrobocia, spadki w przemyśle i niskie ceny ropy naftowej sprawiły, że inwestorzy wycofali się z rynku brazylijskiego, osłabiając real.

Argentyńskie peso

Argentyna, kraj już wcześniej borykający się z problemami gospodarczymi i zadłużeniem, doświadczyła dalszej deprecjacji swojej waluty w 2020 roku. Peso argentyńskie straciło na wartości w stosunku do dolara amerykańskiego o blisko 30%. Restrykcje wprowadzone w celu walki z pandemią, w połączeniu z wysokim poziomem inflacji i niepewnością polityczną, przyczyniły się do tej sytuacji.

Turecka lira

Turecka lira również znalazła się w trudnej sytuacji w 2020 roku. Jej wartość spadła o około 25% w stosunku do dolara amerykańskiego. Niepewność polityczna, konflikty na bliskim wschodzie oraz interwencje rządu w politykę monetarną przyczyniły się do braku zaufania inwestorów do tureckiej gospodarki. Wysoka inflacja i interwencje rządu w działania banku centralnego tylko pogłębiły kryzys walutowy.

Rupia indonezyjska

Chociaż wiele krajów azjatyckich stosunkowo dobrze poradziło sobie z pandemią, Indonezja doświadczyła spadku wartości swojej waluty. Rupia indonezyjska straciła około 15% w stosunku do dolara amerykańskiego. Wpływ miały na to czynniki takie jak spadek cen surowców, które stanowią ważny element indonezyjskiego eksportu, a także niepewność związana z pandemią.

Waluty afrykańskie w obliczu kryzysu

Kontynent afrykański nie został oszczędzony przez globalne zakłócenia gospodarcze 2020 roku. Wiele afrykańskich walut, takich jak naira nigeryjska czy rand południowoafrykański, doświadczyło spadków wartości w wyniku spadku cen surowców, zakłóceń w handlu i skutków zdrowotnych pandemii.

Podsumowując, 2020 rok przyniósł ze sobą wiele wyzwań dla rynków walutowych. Wpływ pandemii oraz globalne zakłócenia w handlu sprawiły, że wiele walut doświadczyło spadków wartości. Wiele krajów będzie musiało zmierzyć się z długotrwałymi skutkami tych zakłóceń w nadchodzących latach.

<< Blog