Gdzie można płacić funtami brytyjskimi?
Funt brytyjski jest oczywiście walutą obowiązującą w całym Zjednoczonym Królestwie, a więc poza Anglią, również w Szkocji, Walii, Irlandii Północnej i należących do Wielkiej Brytanii mniejszych wyspach, w tym Wyspach Normandzkich i Jersey, Guernsey oraz na wyspie Man, a także na Gibraltarze, Falklandach i Wyspie Świętej Heleny. Funt szterling jest w tych miejscach honorowany na równi z miejscowymi odpowiednikami. Chociaż terytoria zamorskie wciąż należące formalnie do Wielkiej Brytanii emitują własne „funty”, ich kurs jest sztywno związany 1 do 1 z funtem brytyjskim.
Ciekawostka o funcie brytyjskim
W czasach królowej Wiktorii funt szterling był najważniejszą walutą na świecie. Wszystko za sprawą Imperium Brytyjskiego, czyli licznych kolonii, w których waluta obowiązywała, a także z racji korzyści gospodarczych, które Wielka Brytania dzięki temu osiągała. Po rozpadzie imperium, a także na skutek dominacji ekonomicznej Stanów Zjednoczonych funt w globalnej gospodarce stracił nieco na znaczeniu. Jednak Wielka Brytania wciąż jest potęgą gospodarczą, a Londyn jednym ze światowych centrów biznesowych, dlatego zmiany ceny funta są bacznie śledzone przez ekonomistów, maklerów giełdowych i finansistów na całym świecie. Funt brytyjski pod względem wielkości obrotów zajmuje czwarte miejsce na międzynarodowym rynku wymiany walut Forex. Aktualny kurs funta nadal wpływa w istotny sposób na globalną gospodarkę.
Nominały funta brytyjskiego
Chociaż cena funta brytyjskiego jest oczywiście identyczna wszędzie, gdzie waluta jest używana, lokalne wersje różnią się nieco nominałami. Jeden funt dzieli się na 100 pensów. W obiegu znajdują się monety o nominałach 1 p, 2 p, 5 p, 10 p, 20 p, 50 p, 1 £, 2 £ i 5 £ oraz banknoty 5 £, 10 £, 20 £, 50 £ i 100 £. Na te ostatnie natrafimy wyłącznie w Szkocji i Irlandii Północnej. Natomiast na Wyspach Normandzkich oraz w Szkocji możemy natknąć się na nietypowy banknot o nominale 1 £.
Historia funta brytyjskiego
Funt szterling, bo tak brzmi pełna nazwa wyspiarskiej waluty (GBP) należy do najstarszych, stosowanych do dzisiaj walut na świecie. Został on wprowadzony do obiegu przez Henryka II w 1158 i był wówczas wymienialny na srebro. Historia waluty jest niezwykle bogata: od 1816 roku był wymienialny na złoto, przez niemal wiek do roku 1914, po czym w roku 1926 ponownie powrócono do tego rozwiązania.
W 1988 roku na skutek kryzysu ekonomicznego kurs funta został z kolei na pewien czas stale związany z marką niemiecką. Mimo przynależności do Unii Europejskiej, Brytyjczycy dostrzegli korzyści pozostania przy własnej walucie, co w przypadku „Brexitu” z pewnością ułatwi krajowi wyjście poza struktury unijne. Cena funta w porównaniu do euro zwykle utrzymuje się na wyższym poziomie.
Kurs funta brytyjskiego
Zdajemy sobie sprawę z faktu, jak ogromne znaczenie ma dziś funt brytyjski dla wielu Polaków wyjeżdżających, bądź pracujących w Wielkiej Brytanii. Oczywiście wymiana waluty odbędzie się online, bez wychodzenia z domu i potrwa zaledwie kilka minut! Nasza oferta nie zawiera wiele innych walut z całego świata, nie tylko funta brytyjskiego, dlatego sprawdź również pozostałe kursy walut!
Nasz kantor online zapewnia, że zawsze wymienisz online PLN/GBP i GBP/PLN na bardzo atrakcyjnych warunkach, których nie uświadczysz w tradycyjnym kantorze.