Ciekawostki o koronie duńskiej
Duńczycy stosunkowo często decydują się na emisje nowych banknotów, zmieniając przy tym nie tylko zabezpieczenia przed fałszerstwami, lecz również wizerunek. Kolejne takie emisje miały miejsce w latach 1875, 1910, 1945, 1952, 1972, 1997 oraz 2009. Najnowsza seria z roku 2009 przedstawia duńskie mosty i zabytki archeologiczne, a banknoty zostały wykonane techniką miedziorytu i offsetu.
Nominały
Jedna korona duńska dzieli się na 100 øre. Obecnie, wśród monet znajdujących się w obiegu najniższy nominał ma wartość 50 øre, pozostałe zaś 1, 2, 5, 10, 20 koron. Narodowy Bank Duński emituje banknoty o nominałach 50, 100, 200, 500, 1000 koron.
Historia korony duńskiej
Pierwsza moneta została wybita w Danii już pod koniec XVI wieku, jednak wówczas system monetarny Danii daleki był od dzisiejszych standardów i równolegle wybijano kilka rodzajów monet. Historia współczesnej korony duńskiej rozpoczyna się w zasadzie w 1872 roku, gdy państwo przystąpiło wraz ze Szwecją, a później również Norwegią do Skandynawskiej Unii Monetarnej. Korona duńska była wówczas ściśle związana z koronami pozostałych krajów należących do Unii, w sztywnej proporcji, stąd kurs korony duńskiej wobec szwedzkiej i norweskiej przez lata wynosił 1 do 1.
Po pierwszej wojnie światowej Skandynawska Unia Monetarna rozpadła się, ale Państwa skandynawskie pozostały przy dotychczasowych walutach. Jednak od tego momentu cena korony duńskiej została uwolniona i zależała już wyłącznie od gospodarki i polityki monetarnej duńskiego rządu.
Na mocy traktatu z Maastricht, Duńczycy wynegocjowali możliwość pozostania przy własnej walucie, w związku z tym w odróżnieniu od większości państw Unii Europejskiej nie są zobowiązani do przyjęcia waluty euro. W ubiegłej dekadzie w kraju tym odbywały się referendum dotyczące przyjęcia euro, ale społeczeństwo opowiedziało się za pozostaniem przy koronie duńskiej. Od tego czasu zaniechano pomysłów związanych z zastąpieniem korony duńskiej euro. Właśnie dlatego prawdopodobnie jeszcze przez wiele lat obowiązującą w Danii i jej terytoriach zależnych walutą pozostanie korona duńska.
Kurs korony duńskiej
Dania pomimo przynależności do Unii Europejskiej nie należy i prawdopodobnie nigdy nie będzie należeć do strefy euro, dlatego kurs DDK wciąż jest bardzo ważny dla przedsiębiorców robiących interesy w tym kraju, jak również turystów planujących go odwiedzić.
Relacja DKK/PLN i PLN/DDK interesuje również Polaków, którzy pracują w Danii, jednak nie wiążą swojej przyszłości z tym krajem i wysyłają zarobione pieniądze do rodzin w Polsce lub odkładają je na powrót, by następnie zainwestować w kraju.