Aktualny kurs korony czeskiej

Minimalna kwota wymiany korony czeskiej wynosi 100 CZK.

Korona czeska, waluta naszych południowych sąsiadów, jest ściśle związana z kondycją gospodarczą Czech. W kraju tym dominuje przemysł maszynowy, motoryzacyjny, rolnictwo i sektor turystyki. Dzięki stabilności korony oraz powiązaniom gospodarczym z Polską, wiele firm w południowej Polsce utrzymuje ścisłe relacje z kontrahentami z Czech lub posiada tam swoje przedstawicielstwa.

Ciekawostki na temat korony czeskiej:

  • Korona czeska jest unikalna w tym sensie, że nie ma wartości resztkowej, co w Polsce jest równoważne z groszami. W przeszłości korona dzieliła się na 100 halerzy, ale ze względu na niską wartość tej monety, postanowiono ją wycofać.
  • Pomimo członkostwa w Unii Europejskiej, Czechy, podobnie jak Polska, nie przyjęły waluty euro. Plan wprowadzenia euro został niedawno wykreślony z priorytetów gospodarczych przez czeski rząd.
  • Do 1992 roku w Czechach obowiązywały korony czechosłowackie. Po podziale Czech i Słowacji każdy z tych krajów rozpoczął własną politykę finansową.
  • W odróżnieniu od innych krajów byłego bloku wschodniego, Czechy nie przeprowadziły denominacji swojej waluty. Jedyną zmianą w kontekście jej wyglądu od lat 90. było wycofanie banknotów 20 i 50 CZK, które zastąpiono monetami.

Dla tych, którzy poszukują aktualnych notowań korony czeskiej, serwis KantorOnline.pl oferuje najnowsze informacje. Zachęcamy do założenia bezpłatnego konta!

kupnosprzedażaktualizacja
CZK CZK0.16590.16972024-07-16 07:21:50