Korona czeska – symbol dumy narodowej
Istnieje spora szansa, że korona czeska prędko nie zniknie z obiegu. Chociaż Czechy są formalnie zobligowane do przyjęcia euro, utrzymująca się niska inflacja oraz niechęć społeczeństwa do europejskiej waluty, jak również korzystny kurs korony czeskiej wobec wiodących walut, odsuwają tę decyzję w czasie. Czeski rząd nie jest zatem zainteresowany przyjęciem euro zarówno z powodów gospodarczych, jak i politycznych. Spodziewać się można, że nasi południowi sąsiedzi jeszcze przez wiele lat będą dumni ze swojej korony czeskiej, podobnie jak Polacy ze złotówki.
Nominały
Obecnie znajdujące się w obiegu nominały to sześć monet o wartościach 1, 2, 5, 10, 20 i 50 koron czeskich oraz banknoty 100, 200, 500, 1000, 2000 i 5000. Jedna korona czeska dzieli się na 100 halerzy. Technika wykonania monet jest różna – trzy najniższe nominały to stalowe monety pokryte niklem, „dziesiątkę” powleczono zaś miedzią, „dwudziestkę” cynkowaną miedzią. Najciekawiej prezentuje się moneta o wartości 50 koron, która przypomina nieco polskie dwu- i pięciozłotówki, w których zewnętrzny stalowy pierścień pokryty jest miedzią, a w jego środku znajduje się cynkowo-miedziany krążek.
Banknoty przedstawiają wizerunki słynnych Czechów. Na „setce” znajdziemy wizerunek legendarnego władcy Karola IV Luksemburskiego, urodzonego w Pradze króla Czech i Włoch, noszącego tytuł Świętego Cesarza Rzymskiego. Z kolei na banknocie o najwyższym nominale widnieje Tomas Masaryk, „ojciec niepodległej Czechosłowacji”.
Historia korony czeskiej
Przed rozpadem Czechosłowacji w 1993 roku w nieistniejącym już państwie łączącym dwa sąsiednie narody, obowiązywała wspólna waluta – korona czechosłowacka. Gdy Słowacja i Czechy ostatecznie się rozdzieliły, przez pewien czas waluta ta wciąż funkcjonowała w obu krajach na mocy unii monetarnej. Jednak szybko względy gospodarcze zdecydowały o rozdziale walutowym. W ten sposób powstała korona czeska, która na początku, aż do czasu wydrukowania nowych banknotów, różniła się od słowackiej odpowiedniczki jedynie federalnymi oznaczeniami naprędce naniesionymi na istniejące banknoty. Kursy walut po obu stronach nowej granicy dość szybko się wówczas zróżnicowały, a w samych latach 90. czeska gospodarka radziła sobie znacznie lepiej. Jednak dzisiaj różnice w rozwoju ekonomicznym obu państw nie są tak duże.
Kurs CZK/PLN i PLN/CZK
Niezależnie od tego czy planujesz intensywnie zwiedzać Pragę, raczyć się knedlami i piwem, czy przemierzać tatrzańskie szlaki po czeskiej stronie, wymieniając walutę online oszczędzisz czas, jak również sporo groszy lub halerzy…
Kurs korony czeskiej, wykres jego zmian z pewnością bacznie śledzą również polscy przedsiębiorcy robiący regularnie interesy za południową granicą. Nawet drobne wahania relacji CZK/PLN oraz PLN/CZK mogą potencjalnie oznaczać z ich punktu widzenia dodatkowy zysk lub dodatkowe koszty.
Pamiętaj, że dokonując transakcji walutowej w kantoronline.pl możesz wymienić CZK/PLN oraz PLN/CZK przez 24 godziny na dobę po niezwykle atrakcyjnym kursie!