Gdzie można płacić dolarami kanadyjskimi?
Dolar kanadyjski jest oficjalną walutą Kanady, jednak w niektórych miejscach obsługujących turystów oraz w hotelach w Meksyku, czy na Kubie również można płacić dolarami kanadyjskimi.
Ciekawostki na temat banknotów
Na kanadyjskich banknotach umieszczone jest godło kraju. Korona uosabia króla brytyjskiego, natomiast suwerenność została zobrazowana przez lwa trzymającego w łapie liść klonu. Lew i jednorożec podtrzymują tarczę oraz flagę francuską i brytyjską. Flaga królewska symbolizuje dwa kraje, które wspólnie utworzyły Kanadę.
Nominały
Jeden dolar kanadyjski dzieli się na 100 centów. Banknoty będące w obiegu występują w nominałach 5, 10, 20, 50 i 100 CAD. Banknoty o nominale 1000 dolarów wycofano z obiegu w 2000 roku. W 1989 roku zastąpiono monetami banknoty 1-dolarowe, a w 1996 roku 2-dolarowe. Aktualnie posługujemy się nominałami 1, 5, 10, 25 centów, jak i 1 i 2 dolary.
Kanadyjskie monety o wartości poniżej dolara, czyli 1¢, 5¢, 10¢, 25¢ wzorowane są na swoich amerykańskich odpowiednikach. Różnią się specyficznym rysunkiem awersu i rewersu oraz składem chemicznym. Natomiast monety $1, które są w obiegu od 1987 roku oraz $2 od 1996, nie są wzorowane na amerykańskich. Kanadyjskie banknoty są drukowane na polimerze, co zapewnia im trwałość i odporność na wilgoć.
Historia dolara kanadyjskiego
W XVII i XVIII wieku panował chaos walutowy w koloniach brytyjskich Kanady. W obiegu znajdowały się brytyjskie funty szterlingi, francuskie franki, ale również hiszpańskie talary. Spowodowało to konieczność standaryzacji waluty kanadyjskiej. Pierwsze dolary znajdowały się w obiegu w Górnej Kanadzie i Quebecu w 1817 roku, wzorowane na walucie USA. Nowa kanadyjska waluta zastąpiła wszystkie inne pieniądze. Do 1854 roku CAD miał tylko częściowe pokrycie w złocie, jednak po tym czasie sytuacja zmieniła się zyskując pełne pokrycie. W związku z wojną w Europie dolar kanadyjski odszedł od pokrycia w złocie w 1914 roku. Odstąpiono od niego w latach trzydziestych XX wieku. Reforma systemu walutowego doprowadziła do powstania Bank of Canada, który jako jedyny uzyskał prawo do emisji waluty. W 1935 roku wszystkie stare banknoty, które były w obiegu zostały zastąpione zuniformizowanym dolarem kanadyjskim. Od 1976 roku wartość dolara kanadyjskiego systematycznie malała. Dopiero w 2004 roku wartość CAD w stosunku do USD gwałtownie się podniosła.
Kurs CAD/PLN i PLN/CAD
Kurs dolara kanadyjskiego w kantorach może zmieniać się diametralnie. Rynek walutowy jest niezwykle dynamiczny. W naszym kantorze online są zawsze aktualne kursy walut, w tym kurs dolara kanadyjskiego. U nas możesz kupić i sprzedać walutę 24 godziny na dobę. Oferujemy najlepszą cenę dolara kanadyjskiego.
Warto wiedzieć, że na kurs CAD to PLN i PLN to CAD ma wpływ wiele niezależnych od siebie czynników, można wymienić spośród nich: inflację, deflację, podaż, popyt, stopy procentowe, stopa bezrobocia oraz polityka pieniężna danego kraju, a także spekulacje walutowe, stabilność gospodarcza państw oraz reakcje inwestorów na komunikaty wydawane przez banki centralne.
Jeżeli chcesz dokonać transakcji i wymienić walutę online to w naszym serwisie zawsze masz pewność, że wymieniasz CAD/PLN i PLN/CAD po aktualnym i najbardziej korzystnym kursie.